Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nyugszanak meg az...

Miért nyugszanak meg az emberek a cigitől, miközben a nikotin serkentő hatású?

Figyelt kérdés

2017. szept. 4. 16:14
 1/9 anonim ***** válasza:
35%
Zseniális kérdés, gratulálok! A pszichológiai hatás miatt, mert a rágyújtás+ a mozdulatok megnyugtatóak. Aki rendszeresen cigizik, annál már megjelenhetnek az elvonási tünetek is, amit csak egy cigi tud csillapítani.
2017. szept. 4. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
95%

Minden szenvedély beteggel ez történik.

Ha hozzá jut ,mert hozzá kell jutni a szerhez, minden rendben lesz rögtön.

2017. szept. 4. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 2*Sü ***** válasza:
81%
A cigarettának – amíg nem szoktál rá – van egy enyhe bódító (vagy inkább szédítő) hatása. Igen, a nikotin bizonyos élettani folyamatokra serkentően hat, mégis az az ember összképe addig, amíg érez valamit, hogy bódít. Ha viszont már rászoktál, akkor az elvonási tünetek miatt leszel feszült, ingerült, és cigi – mivel megszünteti az elvonási tüneteket – megint csak nyugtatónak tűnik. De igazából aki már rászokott és aktív dohányos, az rágyújtás után közvetlenül semmivel sem nyugodtabb, mint egy átlagos nem dohányzó ember egy átlagos érzelmi állapotában.
2017. szept. 4. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Gugu Gabor ***** válasza:
65%

szerinten a pótcselekvés a lényeg a "megnyugtatás" részéről.

nem foglalkozol a munkával, a nem tudom milyen bajoddal hanem akkor csak "cigizel" azzal foglalkozol ,persze kamu az egész mert fejben dől el.

2017. szept. 4. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
85%

Na, akkor egy ex-dohányostól:

Amikor valaki rászokik a cigire, akkor persze, ott a nikotin hatása, de szerepet játszik az agy is benne, ugyanis a cigire rágyújtás aktiválja az agy "jutalom" központját, tehát pozitív dolognak értékeli a rágyújtást, és ezzel együtt jár egy kellemes, jóleső érzés, ami nyugtatólag hat.

Ám nem mindenki ingerült leszokáskor, az ingerület elnyomásánál sokkal fontosabb az agynak ennek a "jutalom" érzésnek a megléte, annyira, hogy sokan, akik leszoknak, pótcselekvésként étellel tömik magukat, mert ez veszi át a "jutalom" szerepét.

2017. szept. 4. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Kapitány_úr ***** válasza:
92%

Nem csak pszichés. A nikotin az acetilkolin antagonistája.

Az acetilkolin az egy ingerületátvivő anyag a kémiai szinapszisokban (tehát két idegsejt nyúlványának összekapcsolódásánál). Tehát a nikotin mérsékli az impulzusok intenzitását. Ezért leszel ideges, ha nem dohányzol, ha amúgy nagy dohányos vagy, mert ehhez alkalmazkodik az idegrendszer.

2017. szept. 4. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 dellfil ***** válasza:

A hatás kettős.

Igen, valóban van pszichés összetevője is, de ez másodlagos. Ahhoz, hogy egyáltalán legyen "pszichés összetevő", kell egy valós (kémiai, biológiai) hatásnak is megelőznie azt. Mármint a "pszichés hatást".

Tehát kell minimum egy addiktív faktor. A ciginél ez legfőképp a nikotin. Akinek a szervezete "megszokta" a rendszeres nikotin bevitelt, annak a megvont, (vagy lecsökkent) nikotin adag jellegzetes tünetekben nyilvánul meg. Például - és nem utolsó sorban(!) - idegfeszültségben, koncentráció hiányban.

Nos, e két utóbbi (már!) egy szál cigaretta elszívása közben erősen oldódik, így nyugtató hatású.

Off:

A nikotin hiány nagyon emlékeztet az éhség érzetre, annak a "tettre sarkalló" vonásaival az élen. Azaz az illető igyekszik megszüntetni azt.

Csak azért teszem hozzá, hogy aki nem dohányzik, legyen némi elképzelése mi is történik ekkor. :)

(Egyébként 44 éve dohányzom, és a mostani munkahelyemen teljes a dohányzási tilalom. Ennek ellenére elég jól tolerálható az a nyolc óra nikotin absztinencia. De azért egy éjszakai műszak végeztével igencsak relaxáló tud lenni egy cigaretta,,,) :)


dellfil

2017. szept. 5. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:
Ne feledkezzünk el a dopaminról.
2017. szept. 5. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ex-dohányosként mind az #5-tel, mind a #7-tel nagyon egyetértek. Hozzáteszem, az agyi tevékenység rendkívül bonyolult fogalom. A leszokás, az időleges megtartóztatás elviselésében a "jutalom" lehet akár az akaratnak az a tulajdonsága, hogy "sikerült", "képes vagyok rá", azaz valójában az öndicséret pozitív motivációja. Ezért a "tudatos" dohányos számára a rágyújtás sokkal kisebb érzelmi hatással járhat, ekkor a "megszokott dolgok automatizmusa" hozza a jól ismertségből fakadó érzelmi stabilizálódást.
2017. szept. 5. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!