Hogyan kell hivatkozni ilyen tudományos műveket szakdolgozatban?
Nem tudok kiigazodni az interneten a hivatkozási útmutatókban. Mindegyik úgy tesz, minta én valami Science cikket írnék, de ez csak egy egyszerű alapszakos szakdolgozat.
Hogyan hivatkozzak, ha egy teljes fejezetet egy ismeretterjesztő színvonalú könyvből veszek? Biggyesszek egy [] jelet a fejezet utolsó mondatának végére és írjam bele a forrást, vagy csak a szakdolgozat hátulján említsem meg?
Másik kérdésem, hogy nekem elég az ismeretterjesztő művet megemlíteni? Nem kell kikeresnek az összes publikációt, ami alapján keletkezett az ismeretterjesztő mű?
Ha konkrét mondatot idézel: idézőjelbe kell tenni, és célszerű utána []-ben számmal jelölni, majd azt a végjegyzetben rögzíteni.
Ha nem konkrétan idézel, akkor a mondatok, vagy szavak után érdemes biggysztened:
pl:
XY és munkatársai sikeresen előállították xcz vegyületet [1].
DG és munkatársai a reakciót felhasználva DMBJ-vegyületet [2] és egy piréz kutatócsoport SF [3] vegyületet szintetizáltak sikeresen.
Ha egy fejezetet több forrás alapján is feldolgozol, a fejezet cím mögé odaírhatod őket, pl:
AZ XGD VEGYÜLETEK ELŐÁLLATÁSA [6-13]
Utána, a dolgozat végén pedig a hovatkozások, pár példa:
Könyv:
Bruckner Gy. (szerk.): Szerves kémia I/1, Tankönyvkiadó, Budapest, 1980, 385-392.
Bruckner Gy. (szerk.): Szerves kémia II/1, Tankönyvkiadó, Budapest, 1977, 298-299.
(könyv címe dőlt,évszám félkövér)
cikk:
Zeise, W. C.: Annalen der Physik und Chemie, 107 (27), 369–431. (1834)
Kreevoy, M. M., Eichinger, B. E., Stary, F. E., Katz, E. A., Sellstedt, J. H.: J. Org. Chem., 29 (6), 1641. (1964).
(folyóirat címe dőlt, évszám félkövér)
A feldolgozás szerintem nem irodalmi összefoglalást jelent, de lényegtelen, mert a kérdésem az, hogy ha egy ismeretterjesztő művet foglalok össze a saját szavaimmal egy teljes fejezetben, akkor hogyan forrásoljam a fejezetet?
Továbbá, ha az ismeretterjezstő mű olyan állításokat tartalmaz, hogy például a relativitáselmélet alapján megnő a fénysebesség közelére gyorsuló test tömege, és én ezt beleírom a szakdolgozatba, akkor ugyen ugye nem kell odaírnom, hogy Einstein A. 1905, Die Spezielle Relativitätstheorie? Most ez elég sarkos példa volt, de szerintem érthető.
A laikus olvasónak is teljesen egyértelmű állításokat, (se akár a szakmában járatos ember számára is teljesen triviális dolgokat) nem kell idézni.
Én pl. a dolgozatom elején lévő részt 5-6 forrásból írtam meg, és azt ott a fejezetcímhez raktam be a hivatkozást.
Olyat esetleg írhatsz, hogy "xy műve jól összefoglalja a témát [X]", és a dolgozat végére hivatkozod szakszerűen.
Márpedig egy alapszakos szakdolgozatra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint egy doktori disszertációra, meg kell felelnie a tudományosság és plágiummentesség kritériumainak. Az tökmindegy, hogy három vagy harminc könyv alapján írsz meg egy fejezetet. Idézetet oldalszámmal jelölj, egyébként pedig kezeld organikusan a dolgot, és foglald a szövegbe, pl "Smith és Wesson (2005) következtetései alapján ... blabla" utána írsz pár mondatot, és újra említheted, "Smith & Wesson (2005) továbbá hozzáteszi, hogy ... ellenben Simon & Garfunkel (2008) eredményei rámutatnak, hogy ..."
Ajánlom, hogy olvass el pár tudományos pulikációt, irodalmazást (literature review) és tanuld el a trükköket.
"Smith és Wesson (2005) következtetései alapján ... blabla" utána írsz pár mondatot, és újra említheted, "Smith & Wesson (2005) továbbá hozzáteszi, hogy ... ellenben Simon & Garfunkel (2008) eredményei rámutatnak, hogy ..."
Akkor mégegyszer leírom. Nem mondatonként és főleg nem tagmondatonként akarom forrásolni a szöveget! Tehát kéretik hanyagolni a jövőben az olyan válaszokat, hogy írjam a mondat mögé a szerzőt és az évszámot.
Az egyetlen járható út eddig, hogy a cím mögé írom a forrást, de szerintem sehol se használnak ilyen hivatkozást.
Ezek szerint eltér, hogy te mit akarsz, és mi az ami elfogadott módszer. Persze nyilván az egész világ hülye, csak te vagy helikopter. Az minimum, hogy néha utalsz rá, és alkalmanként beszúrod, hogy honnan van a gondolat (mondatkezdésnek sem rossz ám... nem olyan kellemetlen, mint gondolnád, lásd a fenti példáimat).
Forrás: summa cum laude mesterdiploma, neves külföldi egyetemen zajló doktori kutatás, és kb. egy tucat szakdolgozat amiben konzulens voltam. De nem kell ám hinni nekem:)
"Hogyan hivatkozzak, ha egy teljes fejezetet egy ismeretterjesztő színvonalú könyvből veszek? "
Sehogy. Ilyet nem lehet csinálni!
Pali bácsi is azt hitte, hogy lehet, de kiderült, hogy még neki sem ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!