Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért ráz meg a fürdővízbe...

Miért ráz meg a fürdővízbe ejtett hajszárító?

Figyelt kérdés
A víz körülvesz, nem én zárom az áramkört... Ez nem olyan mint amikor a madár ül a villanydróton? Azon is folyik áram, mégsem rázza meg.
2010. máj. 18. 14:34
 1/4 anonim ***** válasza:
96%

Nem olyan. A madár testén gyakorlatilag alig folyik áram. Hiszen csak a lábai érintik a vezetéket és a két érintési pont között gyakorlatilag elhanyagolható a potenciálkülönbség. A te testedet körbeveszi a víz, a teljes felületed érintkezik a vízzel.Ha folyik áram az jó eséllyel a testeden is keresztülfolyik, és már 10 mA nagyságú áram is nagyon komoly áramütést okoz.


maci

2010. máj. 18. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 ToXeN ***** válasza:
46%

Először is nem 10mA, 50mA az az érték amit 100 Hz-nél nem nagyobb frekvenciájú, szinuszos váltakozó áram

esetén, az embernek tartósan (súlyosabb károsodás nélkül) el kell viselni. (Érintésvédelmi szabványkönyvből)


A hajszárítóval kapcsolatban pedig, itt már kitárgyalták:

(első oldal felétől kezdődik kb)

[link]


Jó olvasgatást!

2010. máj. 18. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

" ... Először is nem 10mA, 50mA az az érték amit 100 Hz-nél nem nagyobb frekvenciájú, szinuszos váltakozó áram

esetén, az embernek tartósan (súlyosabb károsodás nélkül) el kell viselni. (Érintésvédelmi szabványkönyvből) ..."


Na persze! Szabványosítják hogy mennyit "kell" elviselnie egy szervezetnek az áramból ,igaz ? :)))) Vicces vagy, már ne haragudj (legalábbis a könyv az, ha valóban így fogalmaz). Ez nem így működik. Vagy ha igen akkor foglalják már törvénybe, hogy pl: aranyapám, neked 100 mA áramot igenis el KELL viselned :P

Keress rá az áram élettani hatásaira a NET-en. Legtöbbször ilyesmit találsz:


[link]


vagy ilyet:


[link]


De ha komolyabban keresgélsz azt is megtalálod hogy a szíven átfolyó 1 mA áramerősség is gondot okoz. Amúgy azt írtam, hogy a 10 mA áram már komolyabb áramütést okoz. És ez így igaz, kár kötekedned.


Egyébként mondhatnám, hogy próbáld ki magadon egy miliamper-mérővel, de inkább ne tedd.


Nagyvasúti villamos vontatással kapcsolatos a szakmám és híradástechnikai környezetekben dolgoztam, dolgozom, nem egy érintésvédelmi vizsgán túl vagyok. Igaz, 20 éve diplomáztam, de kötve hiszem, hogy azóta ennyivel fejlettebb, ellenállóbb lenne az emberi szervezet ...


maci

2010. máj. 19. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 ToXeN ***** válasza:

Igazad van, valóban rossz lehet az a dokumentum, vagy csak én értelmezem félre, ezt írja idézem:


"Láttuk, hogy a villamos áramütés veszélyességét az emberi testen átfolyó áramerősség

nagysága határozza meg.

Egy balesetveszélyes helyen azonban nem lehet megmondani előre az emberen átfolyó

áram nagyságát, sőt utólag sem lehet egy bekövetkezett baleset után rekonstruálni, hogy

mekkora áram haladt át a balesetet szenvedett ember testén, olyan sok és bizonytalan tényező

befolyásolhatja.

Ezért inkább abból indulnak ki, hogy az emberi test ellenállását a legkedvezőtlenebb

1000 ohm-mal számítva mekkora feszültséget kell rákapcsolni, hogy bizonyos fiziológiai

hatások jöjjenek létre. Az emberi testre jutó feszültség tehát az Ue = Ie*Re

szorzatból meghatározható. Ha a baleset súlyosságának megítéléséhez az így kiszámítható

feszültséget rendeljük, akkor minden szituációban előre számíthatóvá, illetve utólag

rekonstruálhatóvá válik egy-egy baleset körülménye. Most már csak az áramérték megadása

szükséges.

A magyar előírások, amelyek megegyeznek a nemzetközi előírásokkal, alapját az

képezi, hogy az áramütéses baleset semmiképpen nem okozzon halált. Ezért az emberi testet

tartósan érő áramerősség legnagyobb értékét jóval a szívkamralebegést kiváltó határ alatt

választotta meg. Ez pedig 50 mA.

Ue = Ie*Re = 50*10^-3* 1*10^3 = 50 V

Ezt a feszültséget limitfeszültségnek (UL) nevezik és ez az érintési feszültség tartósan

megengedett határértéke 100 Hz-nél nem nagyobb frekvenciájú, szinuszos váltakozó áram

esetén, amelyet az embernek tartósan (súlyosabb károsodás nélkül) el kell viselni."

2010. máj. 19. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!