Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A Hubble űrteleszkóppal...

A Hubble űrteleszkóppal szokták vajon a földet kukkolni?

Figyelt kérdés
Tehát ha több fényévre el látni vele, akkor gondolom egy leterített ujságot is simán el lehet olvasni odafentröl. Igy tehát felhasználhatják például titkos célokra is?
2010. máj. 12. 21:33
 1/5 anonim ***** válasza:
73%
Nem szoktak vele kukkolni. Túl sok feladatot kell ellátnia, nincs idő rá, hogy kukkoljanak vele..
2010. máj. 12. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
79%
Amúgy meg nem lát lefelé. Olyan ez, mintha egy távcsővel szeretnéd olvasni újságot. Egyszerűen nem erre van kitalálva. A fókuszpontja máshol van, ezért egy elmosódott pacán kívül nem látnánk mást. Ez komoly.
2010. máj. 12. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
85%
Tévedsz! Egy teleszkópnak van egy közelpontja amire élesre lehet állítani. Minél nagyobb a nagyítása annál messzebb van ez.Pld egy 15xös távcsővel 20 méterre lehet élesre állítani egy 30x-ossal pld 60 méterre.A Hubble-vel nem lehet még a Holdra se fókuszálni.Arra vannak a műholdak.
2010. máj. 12. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A Földet mással szokták kukkolni, a Hubble az túl feltűnő lenne... :)
2010. máj. 13. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A földet pásztázó távcsövekkel nem lehet jó felbontást elérni. Ennek technikai okai vannak. A nehézséget ugyanaz a jelenség okozza mint, ami a földi távcsöveket is sújtja. Nevezetesen az állandóan változó légkörön keresztül nem lehet bizonyos felbontás alá menni. A földi távcsöveknél a megoldást az adaptív optika jelenti. Ez nem más mint a főtükör baromi gyors, és rendkívül pontos deformálása a légkör változásának megfelelően. Könnyen belátható, hogy amíg ez a földi távcsöveknél nem gond (van hely és energia is bőven az ezt kiszolgáló berendezések működtetésére), az űrben lévő távcsöveknél egyszerűen nem érné meg. Persze léteznek olyan katonai alkalmazású távcsövek ahol azért szükség van a lehető legnagyobb felbontásra és élességre, de ezek nyilván nem publikusak, és iszonyatosan drágák. Ettől függetlenül, egy óra leolvasása illetve egy újság elolvasása nem reális. Az ilyen jellegű képeket nem tartom valódinak. (Talán egy rendszám, vagy arc felismerése még megoldható, szvsz. ezt tartom jelenleg elérhetőnek).


A Hubble teleszkóp igenis tud fókuszálni a Holdra is (szép is lenne ha nem ... :D). A fókusztávolsága 57.6 m Könnyen belátható az 1/f=(1/t)+(1/k) képletből hogy a tárgytávolság változása (Ami ugye a Hold esetében 1/384.000.000.000 mm (!) , az adott fókusz mellet gyakorlatilag alig okoz képtávolság változást, mondjuk a Naphoz képest.) Nem számolom most ki, de gyanítom a Hold illetve a Nap esetében ez a képtávolság különbség a fény hullámhosszával azonos nagyságrendbe esne ...


Összefoglalva a távcső maga ugyan alkalmas lenne ilyen feladatra (értsd: Pozicionálni lehetne a Föld felszínére, bár már a pálya relatíve alacsony mivolta miatt se túl sokáig, és egyetlen pont követése a földön nem egyszerű feladat ..., és optikailag is tudná a dolgot, ha nem lenne az állandóan rezgő változó légkör ...), de gyakorlatilag nem valósítható meg a felsorolt problémák miatt.


maci

2010. máj. 13. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!