Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Minden műholdat lassít a...

SIDLER22 kérdése:

Minden műholdat lassít a légellenállás?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy a 300km-en lévő ISS-et mindig meg kell lökni mert lassul. De amelyik műhold kicsivel kijjebb van azt is lassítja csak az később éri el azt az alacsony magasságot. És mondjuk a GPS műholdakkal mi van? Azok 22 000 km magasan vannak. Kicsit azokra is hatással van a légellenállás? Előbb-utóbb azok is lezuhannak?

#légellenállás #atmoszféra #magasságvesztés
2017. febr. 9. 06:47
 1/8 Wadmalac ***** válasza:
82%

Igen, mindre hat. Csak a távolsággal hatványozottan csökken a légellenállás.


A geostac. pálya már elég messze van, ott elvileg évszázadokig elvannak a dolgok lepotyogás nélkül.

Viszont ezen a pályán olyan holdak vannak, aminek a pozíciója nagyon fontos, a távközlési holdaké is, de főleg a GPS holdaké, ezért ezeknek pozíciója folyamatosan korrigálva van, itt a légkör minimális hatása (meg azért ne feledkezzünk el a Hold gravitációs hatásáról sem) majd csak akkor fog szerepet játszani, ha már döglöttek lesznek.



A légkörről csak annyit, hogy még a Hold távolságából is van hatása, persze minimális, de van, a napszél miatt a Földnek folyamatosan van egy gyengébb-erősebb gázcsóvája, mondhatni a Nap által lefújt légkörből álló csóva. Ennek hatása még a Holdon is kimutatható.

Ezen minden, Föld körül keringő műhold átténfereg, az ekliptikához közeli pályájú holdak körönként, de a más pályák is beletévednek néha.

2017. febr. 9. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Alapvetően úgy van ahogy Wadmalac írja.

Kivéve, hogy a GPS műholdak geostac pályán lennének. Ilyen pályán a tányéros tv műholdjai és meteorológiai műholdak vannak például, de a GPS nagyon nem.

A Boidounál és az IRNSS-nél van, ha jól emlékszem, de a GPS-nél nincs. A GPS-nél holdak 55°-os inklinációval vannak 12 órás keringéssel, egymástól 60°-onként, pályánként 4 műholddal, MEO pályán.

2017. febr. 9. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Wadmalac ***** válasza:

Hoppá, sorry.

Jogos.


A beidounál is csak a tervezett egyik pályahalmaz lesz geostac., két másik holdkészlet meg nem, egyik a GPS-hez, Galileohoz és Glonasshoz hasonló lesz (55 fok 23000 km-en), másik geostac. pálya magasság, de ekliptikára szögben.

2017. febr. 9. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Úgy látom ti nagyon nyomon követitek ezeket :D engem is érdekel ez a téma, de egyenlőre köszi a választ
2017. febr. 9. 14:26
 5/8 A kérdező kommentje:
Egyébként ezek a műholdak hogy vannak folyamatosan korrigálva? Van rajtuk valami fúvóka?
2017. febr. 9. 14:46
 6/8 anonim ***** válasza:
Igen, van rajtuk kis teljesítményű korrigálórakéta.
2017. febr. 9. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
Jaja. Vagy sűrített gázt, vagy ionhajtóművel valami folyadékot, pl. higanyt fújkálnak ki. Amikor kifogy, akkor a holdnak lőttek. Úgyhogy meglehetősen spórolósban nyomják.
2017. febr. 9. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
És ez ki tud fogyni? Gondolom igen, de mire kifogy addigra lejár a tervezett élettartama :D egyébként van erre valami képlet vagy oldal ahol ezt pontosan/pontosabban meg lehet nézni, hogy adott magasságba mennyi idő kell egy műholdnak mire lezuhan?
2017. febr. 9. 14:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!