Ha megtanulok valamit, akkor az a tudás valóban az enyém?
A lexikális tudás hasznos, fontos, de nem minden. Az igazi tudás, ha mindazt, amit megtanultál, össze tudod rakni a fejedben úgy, hogy abból többre tudsz jutni, mint amit "bemagoltál". Szóval tudni kell alkalmazni, kombinálni a megtanultakat, ha még ebből új szellemi értéket is tudsz produkálni, na az az igazi tudás.
Amúgy az ilyen idézetekhez, más véleményekhez nem árt kritikusan hozzáállni, mert a többségük jellemzően több esetben nem igaz, mint amikor igaz.
Persze, egy felületes társalgásban az, aki szórni tudja magából az ilyeneket, műveltnek TŰNHET, de aztán hamar kibújik a szög a zsákból, ha nincs mögötte valódi tudás.
Hiába tudom Petőfi Anyám tyúkját, ha nem tudom előadni másik előtt, nem ér sokat.
Alkalmazni is kell a tudást.
Ad2 rengeteg dolgot tanultam már meg, és már alig emlékszem rá. Nem aktív és nem értékes számomra a tudás, ezért fakul.
Ettől nem okos leszel, mert az egy képesség, hanem képzett, mert az meg a tanuláson múlik.
Wadmalac írta jól.
Erről egy film jut eszembe, „A békés harcos útja”. Ott hangzik el a következő párbeszéd:
- Többet tudok, mint hinné.
- Többet gondolkodsz, mint tudsz. A tudás nem ugyanaz, mint a bölcsesség.
- Igazán? Mi a különbség?
- Tudod, hogy kell szélvédőt pucolni, igaz?
- Igen.
- A bölcsesség az, hogy csinálod.
Lehet, hogy valaki például rengeteget tud a jó és rossz jellegéről, az erényekről, de nem bölcsesség, ha nem ezek szerint él. Lehet, hogy valaki tudja, milyen káros hatásai vannak a dohányzásnak, miért értelmetlen dohányozni, de mégis dohányzik. (Pl. ahogy én is.) Tudhat valaki rengeteg dolgot, igazán az számít, amit valóban megértett, belátott, ami valódi hatással van rá, amit tényleg magáévá tett, és aszerint is él.
A okosság, műveltség sem elvetendő, leértékelendő tulajdonság persze. Ez is fontos lehet. Bár ilyen téren a legbölcsebb az enciklopédia, ami rengeteget „tud” a világ minden dolgáról, mégsem képes levinni a szemetet, vagy megsütni egy rántottát. Az okosság, intelligencia valami olyan képesség, hogy a tudásunkból valamiféle rendszer legyünk képesek alkotni, hogy összefüggéseket lássunk meg, hogy a tudásunkat alkalmazni is tudjuk. A bölcsesség ennél több, mikor az egész egy életmóddá, világképpé sűrűsödik össze, és valamiféle jónak nevezett irányba mutat. De ehhez kell a műveltség is. Nem létező LEGO kockákból nem lehet létező LEGO házat építeni. Üres kamrából, vagy két tojásból és egy marék sóból nehéz csokoládétortát sütni.
2*Sü:
Hát igen, az elméleti tudás jó, de az alkalmazott tudás jelent értéket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!