A babiloniak vagy a görögök voltak a legbölcsebb nép az ókorban?
Azt gondolom, ez a két nép jöhet csak számításba. Mert az biztos, hogy nem a zsidók vagy a perzsák voltak a legbölcsebbek.
Most elsőre azt mondanám, hogy a görögök voltak a legbölcsebbek, de a babiloniak nagyon jók voltak matematikából:
"Az írásos emlékekből tudjuk, hogy geometriai ismereteik meglepően fejlettek voltak, de ezek elsősorban a gyakorlati életet szolgálták. Ismerték a háromszögek hasonlóságát, és a Pitagorasz tételt is. Sok közelítő terület és térfogatszámítási eljárást használtak. A babiloni matematika közvetlenül is nagy hatással volt az ókori görög matematikusokra, elsősorban Thalész-ra és Pitagorasz-ra, valamint a hindu matematikára is."
Forrás:
Mit gondoltok?
A görögök fényévekkel okosabbak voltak, szerintem teljesen egyértelmû.
(#1: távolságban mérik a bölcsességet)
"Azt gondolom, ez a két nép jöhet csak számításba. Mert az biztos, hogy nem a zsidók vagy a perzsák voltak a legbölcsebbek."
csak európa létezett az ókorban és azon belül is csak ez a négy népcsoport.
"Most elsőre azt mondanám, hogy a görögök voltak a legbölcsebbek, de a babiloniak nagyon jók voltak matematikából:
»Az írásos emlékekből tudjuk, hogy geometriai ismereteik meglepően fejlettek voltak, de ezek elsősorban a gyakorlati életet szolgálták. Ismerték a háromszögek hasonlóságát, és a Pitagorasz tételt is. Sok közelítő terület és térfogatszámítási eljárást használtak. A babiloni matematika közvetlenül is nagy hatással volt az ókori görög matematikusokra, elsősorban Thalész-ra és Pitagorasz-ra, valamint a hindu matematikára is.«"
bölcsessèg = matematikai fejlettsèg.
ezek alapján kétségkívül a görögök a válasz.
"Azt gondolom, ez a két nép jöhet csak számításba."
Rosszul gondolod. Minden népet a maga korában és körülményei között kell értékelni, figyelembe kell venni, hogy mely ismereteket hoztak maguk létre, és melyek azok, amelyek más civilizációk korábbi ismereteinek továbbfejlesztésén alapultak. Az európai ókori népek közül legnagyobb tudással valósíznűleg a rómaiak rendelkeztek, mivel ők éltek a legkésőbb. A mai modern világ is a Római Birodalom kultúrájának továbbvitelén alapul. A római kultúrára pedig a görög műveltség volt nagy hatással, amire pedig a babiloni és az egyiptomi... És valószínűleg ezek a civilizációk sem a semmiből nőttek ki, csak ez már homályba vész.
Ellenben a rómaiak irtották a keresztényeket, a később belőlük kifejlődő keresztény kultúra a pogányokat irtotta, erre válaszként a muzulmánok dzsihádot hirdettek, és ők is elkezdtek irtani másokat... Ma is ez folyik. Mennyire bölcs egy kultúra, amelyik ezt engedi?
A kérdés eldöntéséhez a következőket lenne illendő figyelembe venni:
Mikor? Hol? Milyen szempont alapján?
És mit jelent a bölcsesség?
A görögök erősek voltak matematikában, filozófiában, orvostudományban, de ezek csak részben voltak a saját felfedezéseik, mivel a részben a korábbi ismereteket fejlesztették tovább (pl. babiloni matematika). Viszont ők sem voltak túl bölcsek, mert még egymást is irtották (ld. Athén vs. Spárta).
A babiloniak műveltsége szintén kimagasló volt a maguk korában. A maga korában Egyiptom is komoly esélyes, kimagasól matematikai, fizikai és orvostudományi ismeretekkel rendelkeztek. Mégis eltűntek a népek tengerében, tehát talán mégsem voltak elég bölcsek.
A keleti civilizációk, pl. Kína sem elhanyagolható. A perzsákról, szkítákról, pártusokról se feledkezzünk meg, mivel ők pl. már a galvánelemet is ismerték (valószínűleg az egyiptomiak is), amit a modern világ csak évezredekkel később fedezett fel újra.
A modern világ az ázsiai lovas nomád kultúrától szintén rengeteg vívmányt átvett, amiket ráadásul ők maguk hoztak létre, bár műveltségük teljesen más jellegű volt, mint az európai, római műveltségű népeké, akik sokáig nem is tudtak mit kezdeni a nomád harcmodorral, tehát akár azt is mondhatnánk, hogy "nem voltak elég bölcsek" hozzá, a nomádok meg "bölcsebbek" voltak, hiszen rendere legyőzték az elméletileg "modernebb" fegyverzettel rendelkező európai népeket. Ez jelentené a bölcsességet? Vagy valamely tudományterület fejlettsége? Vagy valami más?
Az sem utolsó szempont, hogy az emlíett civilizációk nagy része eltűnt, így utólag akár azt is mondhatnánk, hogy a "legbölcsebbek" azok a civilizációk voltak, akik már az ókor óta folyamatosan léteznek. A kínaiak akár lehetnének ilyenek, de ők is modernizálódtak már, így kulturálisan csak részben tekinthetők az ókori kínaiak utódainak. Az ókori egyiptomiak helyét az araok vették át, a perzsák átvették a muszlim kultúrát, stb.
Tehát először gondolkodj el, hogy mit jelent számodra a "bölcsesség", aztán utána lehet gondolkodni a válaszon is.
Sziasztok, köszönöm mindenkinek a választ!
Én a bölcsességen most nem az életbölcsességet hanem a tudományos felfedezéseket értettem, már ha szabad ilyet mondani, hiszen az ókorban azért nem volt mai értelemben vett tudomány...
Nagyon elgondolkodtató válaszokat írtatok, köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!