Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az ellenállás?

Mi az ellenállás?

Figyelt kérdés
Pontosan milyen szerepe van az áramkörbe?
2016. okt. 3. 15:47
 1/4 A kérdező kommentje:
azt tudom, ha értékekkel meg van adva ki lehet számolni a teljesitményt. de az érdekel inkább hogy milyen szerepet tölt be?
2016. okt. 3. 15:48
 2/4 Shai-Hulud ***** válasza:

1. Csökkenti az átfolyó áram erősségét.

2. Feszültségosztást hoz létre.

2016. okt. 3. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Útjába áll az elektronoknak.

Ha nem lenne, akkor az egyszer elindított áram örökké folyna (létezik ilyen: az a szupravezetés).


Ellenállásnak akkor hívjuk, ha az áram pontosan követi a feszültség változásait: vagyis pl. kétszer akkora feszültségre AZONNAL kétszer akkora lesz az áram, és nem előbb, vagy később.

2016. okt. 3. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az ellenállás az egy "jellemző" minden fizikailag megfogható valaminek (testnek)-nek van ellenállása. Az ellenállás egy ugyanolyan jellemzője egy testnek mint pl. a színe, hőmérséklete stb. Ez a jellemzője határozza meg, hogy hogyan viselkedik akkor ha azon elektromos áram folyik keresztül. Ezt a viselkedést írja le Ohm törvénye, azaz egy test ellenállása R=U/I ahol az U a testre kapcsolt feszültség, az I az adott feszültség hatására kialakuló áram. Ezek alapján bárminek ami az ármkörben van van ellenállása.


A történet másik része, hogy vannak olyan áramköri elemek amelyeket ellenállásnak nevezünk, ezek olyan alkatrészek, amelyek legfontosabb tulajdonsága, hogy van ellenállásuk, és az ellenállusuk értéke állandó, és bizonyos tűréshatárok között még ismert is. De az áramkörbe beépített vezetékeknek, és minden alkatrésznek van ellenállása, legfeljebb bizonyos esetekben 0-nak tekintjük mert olyan kicsi.


Egészen mélyen arra "jó" az ellenállás, hogy a rajta átfolyó áramot hővé alakítsa. Néhány definiciós képlet után eljutunk oda, hogy P=U*I=I*I*R azaz az ellenálláson hővé alakuló teljesítmény az átfolyó áram négyzetének és az ellenállás értékének a szorzata. Szintén ezeket tovább göngyölítve el lehet jutni a Kirchoff hurok törvényig amely segítségével végig lehet számolni, hogy egy megvalósult áramkörben melyik ellenálláson mekkora áram fog folyni, mekkora lesz rajta a feszültség.


Néha "nem szeretjük", mert veszteségeket is okoz, főleg egy vezeték ellenállása esetén. Már néhány tíz méter vezeték esetén mérhető, hogy mennyire melegíti a vezeték ellenállása magát a vezetéket (és egyenlőre csak és kizárólag egyenáramról beszélek, nem akarom belekeverni a váltakozó áramot). Néha nagyon jó amikor van "felesleges" energiánk és azt el kell fűteni, pl. egy LED előtét ellenállása esetén.

2016. okt. 7. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!