Röviden: az anyag olyan állapota, ahol a kvarkok szabadon mozognak.
Bővebben: normál körülmények között a kvarkok csak hadronokba (egy kvarkból és egy antikvarkból álló instabil hadronok: a mezonok, három kvarkból álló hadronok: a barionok) rendezve fordulnak elő, onnan nem tudnak kiszabadulni, az őket összekötő, az ún. erős kölcsönhatást közvetítő gluon nevű részecskék ezt nem engedik. Rendkívül nagy (ezermilliárd fok körüli) hőmérsékleten elvileg viszont létrejöhet egy ún. kvark-gluon plazma, ahol a fenti, kvarkbezárásnak nevezett jelenség megszűnik.
-------------------
A többieknek költői kérdésként: vajon az ilyen kérdéseknél miért nem jelenik meg Kvantumzolika, hiszen neki kisujjában kell, hogy legyen a kvantumszíndinamika. Érthetetlen :)
"Rendkívül nagy (ezermilliárd fok körüli) hőmérsékleten elvileg viszont létrejöhet egy ún. kvark-gluon plazma, ahol a fenti, kvarkbezárásnak nevezett jelenség megszűnik. "
Tehát az ősrobbanás óta nem volt ilyen, vagy maximum a hypernovákban. És természetesen kísérleti igazolására sincsen remény.
Vagyis (erősen) elméleti fizika területe.
Kicsit pongyolák voltak az eddigiek.
Kvarkokat NEM LEHET szétszedni. Az igaz, hogy a mi körülményeink között összekapcsolódnak, és pl. egy proton lesz belőlük (háromból), vagy valami más (kettőből, vagy háromból).
Át is lehet alaktani őket, pl. a neutront protonná (+elektron, stb). De szétszedni, külön kvarkokra nem lehet semmilyen módon.
Ugyanis ilyenkor az történik, hogy ha energiát viszel be, és eltávolítasz két kvarkot egymástól, akkor közöttük egy újabb kvark keletkezik. Gyorsítóban már csináltak ilyet: keletkezett pl. egy 50 kvarkból álló fonal, ami aztán gyorsan szét is esett külön részecskékre (vagyis kettes, hármas kvark csoportokra).
A kvarkanyag az, amikor elég sok részecskét NAGYON összenyomsz. Ilyenkor az összes, bennük levő kvark közel kerül egymáshoz. Ha elég közel, akkor egy folyadékszerű anyag lesz belőle (persze sok milliárd fokos) - na, ez a kvarkanyag. Lesz benne mondjuk 500 kvark, és ezek az egész térfogatban szabadon úszkálnak.
Aztán ez sajnos a mi körülményeink között igen hamar felrobban, és ismét csak kisebb csoportokra, vagyis a szokásos részecskékre esik szét. Addig viszont lehet mérni, hogy mit csinál. Ez egy új anyag: ilyen volt az ősrobbanásnak nagyon az elején az egész világ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!