Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az időutazás lehetséges?

Kovács Kristóf05 kérdése:

Az időutazás lehetséges?

Figyelt kérdés
apummal most beszéltünk a 80 nap alatta a föld körül című filmről és az volt benne hogy két ember kötött egy fogadást hogy ő képes 80 nap alatt körbe utazni a földet. De sajnos elkésett mert 1 órával később érkezett meg mint ahogy megkötötték a fogadást. Este lefeküdt aludni de mikor reggel felkelt akkor derült ki hogy csak 79 napig volt távol mert a föld forgásával ellentétes irányba indult el. Régen voltak olyan gyors utasszállító repülőgépek amelyek több mint 2000 km/h-val voltak képesek menni. Hogyha ma is lennének ilyen gépek akkor hogyha pl. 2016.08.15-én 17:00-kor elindulnék egy ilyen gépen a föld forgásával ellentétes irányba akkor nekem 2016.08.15. 16:00-kor kéne megérkeznem, nem?

2016. aug. 15. 17:16
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Figyu te valamit félreértettél.

Amire Te gondolsz, az nem időutazás, hanem az időzónák közötti utazás. A Föld 24 időzónára van osztva. Ha én keletre indulva körbeutazom a földet, minden időzónánál nyerek egy órát. Mire körbe érek, nyerek 24 órát.

Nem tudom, ezt érted e.

2016. aug. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Amikor Willy Fog körbeutazta a Földet, csak az órája mutatott rossz időt, mert valószínűleg állítgatta út közben a helyi idő szerint, de attól még neki is, és a helyben maradóknak is ugyanannyi idő telt el.
2016. aug. 15. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

nem.


elsőre azt tisztázzuk, hogy kelet felé haladt, a nappal szembe, azaz a Föld forgásával megegyező irányba.


namost, ha te mondjuk éjfélkor elindulsz Budapestről egy repülővel kelet felé és (mondjuk) 2 óra alatt megkerülöd a bolygót, akkor mivel a nap felé haladsz, neked egyszer fel fog kelni a nap (mert átmész a föld napos oldalán is) és egyszer le is fog nyugodni (hiszen éjfélhez képest 2 óra, az még mindig éjszaka azaz éjszaka kell megérkezned) azaz számodra egyel többször fog felkelni a nap, mint azok számára, akik hátramaradnak. (ebben az esetben neked egyszer, nekik sehányszor)

ha lassan mész is ugyanez történik, ha kelet felé kerülöd a földet, akkor számodra egyel többször fog felkelni a nap, mint azok számára, akik odahaza maradnak. ennyi történik a könyvben és nem több. szó nincsen időutazásról.


egyébként, ha a másik irányba indulsz, azaz nyugat felé, akkor meg éppen az ellentéte történik, mivel "futsz a nap elől" számodra egyel kevesebbszer fog felkelni, mint azoknak, akik hátramaradnak.

2016. aug. 15. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Az előző mondja jól. Ha te olyan gyors repülőgépet fejlesztenél, ami 24 óra, vagyis 86400 másodperc alatt 100-szor megkerüli a Földet, akkor 100-szor látnád "felkelni" és "lenyugodni" a Napot, vagyis a számodra "100 nap" telne el, de ettől nem "utaznál az időben", csak úgy, mint ahogy mindenki teszi (naponta 86400 másodpercet előre).
2016. aug. 15. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Vree ***** válasza:

Nagyon jó kérdés!

A válasz az, hogy ha lenne egy repülőgéped, ami pont 23 óra alatt kerüli meg a Földet, akkor 2016.08.15-én 17:00-kor alindulva nem 2016.08.15. 16:00-kor érkeznél meg, hanem (ahogy logikus) 2016.08.16. 16:00-kor, mert áthaladnál a [link] -on.


Ugye alapvetően a következő kérdés: más idő van TÉNYLEGESEN egyidőben mondjuk Japánban, mint Budapesten? A válasz nem. Dönthettünk volna úgy, hogy olyan rendszert használunk, ahol a Föld minden pontján egyidőben ugyanaz az idő! Mindössze annyi "hátránya" lenne, hogy ez esetben ha valahol délben kel fel a nap, akkor a Föld túloldalán éjfélkor! Járna ez valami hátránnyal? Objektíven nem.

De úgy döntöttünk, kollektívan, hogy amikor az óra "nappali' órákat mutat, akkor nappali órák legyenek. Tehát ha azt mondjuk, hogy mondjuk, a Nap valahol 7 órakor kel fel, akkor a Föld többi pontján (az Egyenlítő vonalán legalábbis) IS 7 órakor történjen.


Tehát a Föld forog körbe (ugye 24 óra [durván] egy teljes kör), és azt kell beállítanunk, hogy a Nap hol mikor kel fel. A 24 "szeletből" az elsőre azt mondjuk, hogy ez lesz a 0 óra. Ahogy a Föld elfordul, a napfelkelte a következő szeletben 1 órával később lesz, tehát az lesz a -1 óra, a következő szelet a -2, és így tovább. Egy baj van ezzel a rendszerrel: ahogy mész körbe és levonogatod az 1 órákat, azt tapasztalod, hogy körbeértél és 1 napot elvesztettél, mert ahova visszaértél, az most nem csak a 0 óra, hanem egyben a -24 óra! (És ugye lehetne ezt tovább folytatni: -25 óra, -48 óra, stb.)

Tehát az egyetlen logikus lehetőség, ha a -23 óra után húzol egy vonalat (ez lesz a dátumválasztó), ahol a levonás véget ér és amin áthaladva - bármilyen illogikusnak tűnik ez - "nyersz" egy napot, hiszen egy -23-at nem egy -24, hanem egy 0 követ.


Nyilván ez az egész csak illúzió, emberi megállapodás. :)

Phileas Fogg (akit csak a rajzfilmfeldolgozásban hívnak Willy-nek :) ) esete annyiban más, hogy ő valóban láthatja 1-gyel többször vagy 1-gyel kevesebbszer felkelni a napot (attól függően, hogy melyik irányba utazik). De ez nem valódi időnyereség - ha nekem van egy repülőgépem, ami 0 másodperc alatt kerüli meg a Földet, akkor is beleülve és 1 kört megtéve látom a Napot egyszer villámgyorsan felkelni és lenyugodni. Mégsem nyertem egy napot.

2016. aug. 17. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!