Ha eltörünk egy neoncsővet akkor a belső foszfor bevonata nem gyúlékony? A benne lévő higany gőz ártalmas az embere mikor eltörik?
Ha jól értem, akkor foszforsók felelnek a floureszcenciaért, ezek általában nem gyúlékonyak.
A higanygőzzel kapcsolatban megerősítem az előttem szólót. (Mondjuk tekintve, hogy milyen alacsony nyomáson működik, nem hiszem, hogy ártalmasabb, mintha összetörsz egy higanyos lázmérőt a szobában. De ezt csak zárójelben mondom, és ettől függetlenül tessék szellőztetni, ha véletlen eltörik egy. Lehet, hogy egy kis kénpor sem árt. Meg lehetőleg ne törjük össze.)
Egyéb kiegészítések:
Még azzal érdemes vigyázni, hogy ezekben a csövekben a gáz nyomása igen alacsony, így könnyen szétrobbanhatnak, ha valahol eltörnek.
Másrészt a fénycsövek nem egyeznek a neoncsövekkel. A neoncsövek szép narancssárgán égnek, és amennyire én tudom, nem nagyon van bennük higany. A mostanság világításra használt fénycsövek mennek argon és higany keverékével.
Na először is tisztázzuk, a Neoncső és a fénycső nem ugyan az csak hasonló, működésükben viszont jelentősen eltérnek. A neoncsőben ugyanis nincsen izzószál és fűtött katód míg a fénycsőben van ilyen! Másrészt a neoncsőben nemesgázok vannak például Neon, melyek a saját elektronpályáiknak megfelelő hullámhosszú (és ezzel színű) fényt bocsájtanak ki, vagyis (fényporra) átalakításra nincsen szükség!
A fénycsőben kizárólag UV sugárzás keletkezik ezt kell átalakítani látható fénnyé fényporral. Ráadásul a fénypor nem lehet homogén anyag mert a világító testtől a teljes fehér fény spektrumot várjuk el, nem csak 1-1 frekvencián való kibocsájtást!
Így fényport és higanygőzt kifejezetten a fénycsövek tartalmaznak! A Neoncső nem!
A fénypor ráadásul nem feltétlenül tartalmaz foszfort sem.
Ha mégis az vegyületében van jelen. Viszont csak az elemi foszfor gyúlékony, abból is csak a "fehér" nek nevezett változat.
Ha nem működő fénycsövet törsz össze, abban nincs higanygőz (legfeljebb nagyon kevés) a higany ki van csapódva.
A működő fénycsőben van higanygőz, ha azt töröd össze a gyorsan megnövő nyomás és a lecsökkenő hőmérséklet miatt azonnal kicsapódik.
Ezért valószínűleg nem sokkal ártalmasabb, mint a szobahőmérsékletű higany.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!