Miért nem lőttek mostanában fel senkit a holdra?
Nincs ott semmi, éppen ezért nem mennek fel...
Tudod, hogy az ember miért ment a holdra?
Azt hiszed azért, mert fel akarta fedezni? NEM!
A versengési vágy miatt... nem érdekelte a kutyát sem, hogy mi van a holdon, de mindenki elsőnek akart feljutni a holdra, ez pont olyan, mint a hidegháború, mindenki mutogatja, hogy neki mekkora a szerszáma, de ezen kívül semmi!
Ugyan ez a helyzet a holddal. Nem érdekel senkit a hold, már ismerik, távolabb meg nem nagyon jutnak el, majd ha valaki megint el akar menni a holdra, akkor az amcsik is fellőnek valakit, ilyen egyszerű.
Tényleg a hidegháború alatt kiélezett űrverseny "megnyerése" után nem igazán volt többé olyan cél, ami ki tudta volna hajtani a szükséges pénzt a folytatáshoz.
Az a hadicél, hogy egy állandó bázis katonai fölényt biztosítson, idejét múlta az interkontinentális rakétákkal és a kémműholdakkal. Igazi tudományos célok meg már nem szükségeltették a továbblépést. Közvetetten ebbe beleszóltak más politikai okok is, amelyek a fontossági sorrendben jócskán hátralökték a témát.
Most is csak az űrbányászat profitjának esélye és a jövendőbeli naprendszeri emberes űrkutatás szükségletei ébresztették újra a Hold iránti érdeklődést.
#3-nak osztom a véleményét.
Mostanában pedig az olajért megy a legtöbb cirkusz.
"nem hiszem ,hogy az elmůlt 30 čvben ne tudtak volna rá összeszedni föleg Amcsiban"
Ott sincs kolbászból a kerítés. Mindegy mennyi idő alatt szedik össze a pénzt, amikor a program elindul, akkor azt meg kell magyarázni a közvéleménynek, és ezt egyik elnök vagy NASA vezető sem vállalja be. Mégpedig azért, mert nem fognak tudni értelmes indokot mondani az emberes holdutazásra, nem lenne célja. A hidegháborúban volt célja.
"nem mernek visszamenni"
Ha tényleg lenne ott "valami", akkor már rég újraindult volna a verseny, pl. a kínaiakkal vagy magáncégekkel.
Szerintem ki volt irva, hogy
"Migránsokat nem fogadunk be"
:)
Van is ott valami, sőt, elég sok minden. Elsősorban He3 (a hélium 3-as izotópja), amiért megérné felmenni, ugyanis az egyik fejlesztett típusú fúziós erőműnek éppen ez az alapanyaga, és a Földön csak nagyon elenyésző mennyiségben található meg (ami keletkezik, az mivel könnyű, ezért gyorsan felemelkedik a felső légkörbe, ahonnan meg elfújja a napszél). A holdon sincs minden bokor alatt belőle két kiló, de bolygónkon olyan minimális a mennyisége, hogy elvileg megérné a Holdon bányászni.
A másik a titán. A titán egy igen kemény, ellenálló, ugyanakkor relatíve könnyű fém, ráadásul kiváló ötvözőanyaga az alumíniumnak. Ma még ugyan a Földön is relatíve gazdaságosan kitermelhető, de igen kevés van belőle a földkéregben. Ahogy csökken a mennyiség, úgy fog egyre feljebb menni az ára, ami azt eredményezheti, hogy a nem is olyan távoli jövőben érdemes lehet feltúrni érte a Holdat is. Ott ugyanis kb. egy nagyságrenddel több van belőle, mint bolygónkon.
A Holdra amúgy is érdemes lesz majd visszamenni a későbbiekben, amikor már éves szinten legalább egy, vagy több bolygóközi küldetést is indítanak majd. Ez ugyan még a viszonylag távoli jövő, de a Holdról, vagy annak vonzáskörzetéből indítani egy rakétát egy másik naprendszerbeli égitest felé nagyságrendekkel olcsóbb, mint innen a Földről. Tehát ha elérjük azt a szintet, hogy nem három évtizedet kell nyűglődni egy vacak Mars-expedícióhoz, hanem évente 1-2-3 űrhajó indul a Marshoz, Vénuszhoz, Jupiter valamely holdjához, vagy akár még távolabbra, akkor már sokkal kifizetődőbb egy Hold-űrállomást felépíteni és üzemeltetni, mint állandóan legyőzni a Föld gravitációját.
Ezeken kívül pedig még a jó ég tudja, mi oka lehet még annak, hogy visszatérjünk majd a Holdra.
Ha egyszer már (mondom, HA) ki tudtunk építeni állandó telepet, műszaki infrastruktúrát a Holdon, például az említett bányászat már igen gazdaságos lehet, mint ahogy sok ipari tevékenység is.
1. sokkal jobban kihasználható a napenergia, mint energiaforrás
2. az alacsonyabb gravitáció miatt a kibányászott nyersanyag illetve ipari termék alacsony költséggel "lőhető" vissza a földre
3. a Földön környezetkárosítónak vagy közveszélyesnek számító ipari folyamatok ott súlyosabb következmény nélkül végezhetőek.
Csak mindehhez oltári méretű beruházással kell indulni. Utána viszont nagyon gyorsan válhat gazdaságossá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!