Mérő László hogyan habilitált pszichológiából, ha nincs egyetemi végzettsége belőle?
Wikiből idézem: ,,2000-ben habilitált a pszichológia tudományágban (pszichológiai egyetemi végzettsége nincs)."
Ez hogy lehetséges?
Ugye eredetileg matematikus volt. Egy hasonló érdeklődésű informatikus (aki mérnök informatikából diplomázott) ugyanúgy habilitálhat pszichológiából a későbbiekben?
Mi ennek a folyamata?
Két különböző dolog egyetemi végzettséget és tudományos fokozatot szerezni. A tudományos fokozat megszerzéséhez egyetemi végzettség + egy mások által elismert értékeket tartalmazó szakdolgozat. Az azonos téma nem feltétel.
Az egyetemi képzettség (elvileg, mert sajnos ma már gyakran nem igaz) két dolgot mutat. Egyfelől egy szakágban való speciális jártasságot, másfelől a tudományban általában való ismeretszerzési képességet. Azaz egy matematikus végzettséggel képes lehet valaki fizikusi, pszichológusi, vagy éppen kémiai, de akár irodalmi kutatásokat is folytatni. Csak ha nem a képzettségnek megfelelő területen tesszük, kicsit nehezebb eleinte. De a hátrány hamar behozható, és ez nem papír kérdése, hanem tudás, képesség, akarat kérdése.
A habilitáció a legmagasabb egyetem által adható cím, amely mögött nagyon komoly tudományos teljesítmény áll.
Ha egy adott területen habilitáltál akkor később már senki sem kérdezi, hogy miből volt az alapdiplomád, mesterdiplomád vagy a doktorid, mert érdektelen.
Ahhoz, hogy valaki villamosmérnök legyen előnyös, de nem kötelező előtte villanyszerelő szakmát szerezni. Ahhoz, hogy valaki orvos legyen előnyös lehet, de nem kötelező előtte ápolói vagy mentőtiszti diplomát szerezni, sőt még csak egészségügyi szakközépbe sem kell járni.
Ha már leérettségiztél senki sem kérdezi, hogy hová jártál óvodába, vagy biztosan megvolt-e az iskola-előkészítőd.
A tudományok ma már gyakran interdiszciplinárisak, multidiszciplinárisak vagy transzdiszciplinárisak így sokféle úton elindulva sokféle csúcsot lehet meghódítani.
--Mérő László matematikusi diplomával kezdte tanulmányait, de ma kiváló pszichológus professzor.
--Csányi Vilmos vegyész diplomával kezdte az egyetemet, de ma már kiemelkedő biológus professzor.
--Popper Péter az orvosi egyetem pszichiátriai tanszékét vezette, kiemelkedő professzorként orvos nemzedékeket tanított, de orvosi alapdiplomája nem volt, mert bölcsészkart végzett előtte.
Az ilyen ma is teljesíthető?
Például valaki villamosmérnök után fizikus lesz? (Ez csak egy példa.
Igen, teljesíthető. Kicsit nehezebb, mert az arrogáns politika mindent meg akar szabni dilettáns módon, de lehetséges. Alapvetően tudás kell hozzá. Ennyi elég is, mert a többi (technikai) dolgot ilyen tudással nem nehéz megérteni és megcsinálni. Valódi tudományos eredményt elérni kicsit nehezebb.
E témában bizonyos, alapigazságként kezelt nézetek úgy keletkeznek, hogy a nagy tehetségek többnyire kicsi korukban köteleződnek el egy irányba, és később is azt művelik. Ezért itt igaz, hogy komoly tudományos eredményt, egyetemi rangot azon a területen ér el valaki, amit elkezdett. Azonban az sem nagyon ritka, hogy - éppen a tudományágak egymással való szoros kapcsolata miatt - valaki belebotlik egy másik témába kutatásai során, megtetszik neki, és ott folytatja. Egy matematikus ismerősöm ma professzionális zenész, ha nem az lenne, pszichológus lenne. És jókat lehet vele csevegni a matematika nagy problémáiról.
A történetileg kialakult diszciplínák lassan kezdenek összeolvadni. Egyre kevésbé van értelme a különböző tudományágakat nagyon elkülönítve kezelni. A nyelvészetben például matematikai-statisztikai módszereket, szociológiai és pszichológiai megfontolásokat, történelmi és régészeti adatokat is felhasználnak.
A biológusok kémiai, fizikai és földtudományi módszerekre és eredményekre támaszkodnak a matematikai modellezés mellett.
Ráadásul az egyetemi BSc és MSc ma már egyre inkább bevezető jellegű képzés és a PhD alatt válik valaki igazi szakértővé. Ahhoz értesz igazán, amiből doktoráltál vagy habilitáltál.
Csak annyit tennék hozza hogy fizikából bárki lehet PhDoktor (gondolom téged egyenlőre ez érint :D). Villamosmérnökök is sokan mennek abba az irányba. De ettől nem leszel fizikus, csak annyit tesz, hogy értesz egy bizonyos területjez a fizikan belül, és ehhez a fizikus doktori suliban találtál kiindulási lehetőséget.
De azért valamennyire maradni kell az alapdiplománál, vagy foglalkoznod már egyetem mellett a témáddal, mármint kutatás szintjén. Nem úgy megy hogy besétálsz hogy "na, professzorok, én itt most a sőtét anyagot fogom kutatni".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!