A sakk tanulható vagy született adottság alapján lesz valaki jó játékos?
Természetesen tanulható. A legjobbak nagyon sokat tanulták, azért ők a legjobbak. Persze kell hozzá veleszületett tehetség is, akik minden más játékost megvertek a világban, azoknak a tehetségük és a gyakorlatuk is kiemelkedő volt.
Nem, nem lehet hogy Einstein simán megvert volna egy Fischert. Einstein gyakorlata elenyésző volt a bármilyen nagymesterhez képest, a matematikai tehetség pedig ezt nem pótolja.
https://www.youtube.com/watch?v=1RiKnLzXAOQ
Egyébként ismeretterjesztés: Einstein vs Oppenheimer játszma. Einstein a 8. lépésben vesztett volna egy GM ellen, ahogy a kommentátor el is magyarázza, de Oppenheimer nem látta a nyerő lépést. Ha egy becslést kellene adnom az Élő-pontszámaikra, akkor Oppenheimer olyan 1500 körüli, Einstein meg 1600-1700 (egy rosszabb ellenféllel szemben nem könnyű megbecsülni). Kontextusban, a mai legjobb játékosok 2800 fölött vannak. Teljesen összehasonlíthatatlan. Ugyanezen a sakk youtube csatornán megnézhetsz nagymester játszmákat, összehasonlíthatatlan.
Szép dolog ez a legenda, hogy ha simán nagyon okos vagy, akkor majd remekül tudsz sakkozni, de nem igaz. Ahogy nem leszel jó focista, csak mert nagy izmaid vannak, nem leszel jó sakkozó, csak mert jó agyad van. Persze kell hozzá, de nem elég.
Voltak olyan pszichológiai kutatások, amelyek az ún. szakértői tudásról szóltak, vagyis, hogy egy adott területnek (bármilyen dolog, ahová az agyadat kell használni) mitől lesz valaki a szakértője. A kutatásokat éppen sakkozókkal végezték el legelőször, és innen vontak le következtetéseket.
Profi és kezdő sakkozók kognitív tevékenységét vizsgálták (vagyis hogyan gondolkodnak, milyen gondolkodási műveleteket hajtanak végre játszma közben), és arra jutottak, hogy a kezdő az lépésről lépésre játszik, vagyis minden adott lépésnél elkezd gondolkodni, és megpróbálja számba venni a lehetőségeket, hogy mi legyen a következő lépése. Ezzel szemben a profi az nem így játszik, hanem (az igazi profinak) sémák vannak a fejében. Vagyis ha ránéz egy sakkállásra, akkor akárhogyan állnak a sakkfigurák, egyből több séma is beugrik neki, hogy mi legyen a következő lépés. Ebből azt a következtetést vonták le, hgoy a szakértők fejében sémák vannak, vagyis nem gondolkodik egy szakértő minden egyes lépésnél, hogy mi legyen a következő, hanem a fejlében lévő sémákat valóstja meg. Persze lépésről lépésre változhatnak ezek a sémák, de pont ezért profik,, mert tudják váltogatni ezeket a fejükben a játék állásának megfelelően.
Ebből következik, hogy a kérdésedre válaszolva: a sakk igenis tanulható, mert ezeket a sémákat meg lehet tanulni. De ugyanakkor született adottság is kell hozzá, mert több ezer sémát nem mindenki tud megjegyezni, ehhez elkötelezettség, motiváció stb. is kell, és persze olyan intelligencia, ami nem mindenkinek van meg, tehát másfelől született adottság is kell hozzá.
Úgyhogy Einstein nem biztos, hogy legyőzött volna egy mai profit, mert Einseinnek nem voltak sémák a fejében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!