Hogyan bontsam ezeket a szavakat szó elemekre (képző jel rag stb. )?
papoknak
büntetés
feliratokat
semmísíteni
visszatartott
veszendőbe
tudató
évtizedében
szolgálatban
jegyezte
Elsőben segítek, többihez adok egy sémát.
Papoknak. Meg kell keresni a szótövet. Ez ugyebár a pap. Ha elejétől kezdve olvasod, akkor a szótő lesz az első értelmes szó, ami önmagában is jelent valamit (figyelem! Összetett szavakra figyelni kell). Ez ugyebár itt a pap. Tehát ez a szótő. Utána tovább olvasod és megnézed mikor lesz belőle legközelebb értelmes szó. Papo, ez így értelmetlen, papok ez már értelmes. Mi került rá? Hát a többesszám jele a k (a pap és a k közötti o ejtéskönnyítésként van ott). Utána megint tovább olvasod, mikor lesz értelmes. Papokn, papokna, papoknak. Ez már értelmes. Mi került rá? Hát a -nak/-nek vagyis a részeshatározó ragja.
Innentől már ki tudsz indulni. Na de honnan tudod mikor van rajta képző, jel vagy rag? Erre is adok tanácsot. Ezek ilyen sorrendben követik egymást. A képzőt onnan ismered fel, hogy megváltoztatja a szó szófaját. Erő. Ez főnév. Erős ez melléknév. Tehát az s egy melléknévképző. A képzőt mindig arról a szófajról nevezzük el, amivé a szót alakítja. A jel a képzőt követi. Elé nem kerülhet. Ez könnyű ellenőrizni. A többes szám jele k. Annak van értelme, hogy erősek. De ha beteszem a képző elé, úgy hangzana erőkes. Ez értelmetlen, ilyen szó nincs. Tehát ha nem tudod betenni elé, akkor jellel van dolgod, ragról mindjárt. Legtöbbször két jellel szoktunk találkozni, múlt idő jele illetve többes szám jele, sajnos most hirtelen nem tudom, vannak-e még jelek, de ez a kettő a leggyakoribb. De honnan tudod, hogy jel és nem rag? A jel mögé kerülhet rag. A rag mögé semmi. Erőseket. Értelmes? Ritkán használjuk de értelmes. Énekelt. Rajta van a múlt idő jele. De tudom ragozni, mert az énekeltem is értelmes. A rag mögé semmi nem kerülhet. Másik rag sem. Énekeltem. Énekelgettem. Énekelhettem. A személyrag a végén van. Énekelemett. Nem értelmes. Ugyanígy vázával. Értelmes. Vázávalt. Nem értelmes. A vázával nem bővíthető a végén. Tehát rag van rajta.
Ez alapján megoldom még a másodikat, többit pedig magad csináld meg. Büntetés. Elkezdem szétszedni. Büntet. Értelmes? Igen. Ez egy ige. Ez a szótő. Büntetés. Mit veszek észre? Szófaja megváltozott. Most már főnév. Kapott tehát egy főnévképzőt. Gondolatban leellenőrizheted valóban képzőt kapott-e. Bővíthető? Igen. Büntetést. Értelmes. Betehetünk-e jelet a szótő és a képző közé? Nézzük meg a többes szám jelével. Büntetekés. Hát nem nyert. Múlt idővel. Büntetettés. Ez sem. Tehát képzővel van dolgunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!