Teljesíthetne rosszabbul szellemileg egy átlagos ember, mint egy átlagos majom?
Ha egy ember csecsemő korától kezdve csakis majmok között nevelkedik, akkor elképzelhető, hogy szellemileg rosszabbul teljesítene majomként, mint a majmok?
Pl. nem értené meg a feladatokat, nem ugyanúgy működnének az ösztönei, mint a majmoknak, mások lehetnének a reakciói bizonyos dolgokra. A teste nyilván nem lenne alkalmas mindenre, amire a majmok teste, ez is hátráltathatná esetleg.
Milyen körülmények hatására lenne elképzelhető, hogy szellemileg rosszabbul teljesítsen a többi majomnál?
Te titokban azt próbálod elhitetni, hogy az ember megfelelő körülmények között majommá, sőt gyengébbé tehető. Nos a kérdésedre adott (számodra) legpozitívabb válasz sem jelent semmit, mert egy konkrét példa semmit nem bizonyít e téren.
Összességében a környezet hatásaira való reagálás az agy minőségétől és a "tanulástól" függ. A tanulás a megszületés pillanatában kezdődik, csak ez nem mindenki számára szembetűnő. A megszületést követő pillanatban egy embert a majmok közé tenni azonos a meggyilkolásával (Kipling meséje is jóval későbbi pillanattól kezdődik, éppen ettől mondhatja, hogy az embergyerek fejlődőképesebb). Ha később tesszük oda, amikor feltehetően életképes marad, akkorra már annyi mindent elsajátított, hogy ez önmagában alkalmas a komplexebb viselkedésre, tehát mindenképpen "ki fog emelkedni".
nem hiszem előző, hogy ezt akarja a kérdező az egyébként érdekes kérdéssel. De az emberré levés folyamatosan a fogantatástól az első években történik, nagyon intenzíven az első 5-6 évben - és lelassulva ~27 év után már nem érkeznek új erők. Nem értek egyet 2-vel: az elvont -absztraháló- gondolkodás is ezalatt alakul ki a szavakkal való gondolkodás révén, nem veleszületett. (tudom, a sok érdekes kísérletet majmokkal,mi mindenre képesek, mégis ez így van) A kérdés szerinti helyzetben: nem egyenesedne fel, nem tanulna meg szavakkal beszélni és azon keresztül szavakkal gondolkodni az ember. Ezeket az újszülött éntudattal rendelkező lényektől, vagyis emberektől TANULJA. Ezekre csak a képessége van, potencialitás, amit aktuálissá kell tenni.
Jobban lehet megválaszolni a kérdést, ha úgy nézünk rá: vajon tudna az ember olyan szép hálót készíteni, mint a pók? vagy olyan lépet, mint a méhek? vagy olyan fészket mint a függőcinke? Természetes, hogy emberi teste ezekre nem alkalmas és ezzel mélyen összefügg, hogy nem, met test és szellem egy egység. Az ember ember az állat állat - nincs átmenet. Pontosan a beszéd és a szavakkal gondolkodás tanulásán látszik ez. Az állatokra jellemzően adottság a fajspecifikus gondolkodás: a pók nem tudna olyan szép fészket készíteni. Viszont a fajspecifikus dolgaikban tökéletesek! Az emberre adottságként a szóval való beszéd és azzal gondolkodás KÉPESSÉGE adatott - ezt a képességet elsorvasztja egy olyan közeg, amely nem tudja kibontakoztatni: állatok közt talált gyermeket- volt ilyen (nem a az irodalom Maugli)- bizonyos életkor után, sajnos nem tudták megtanítani beszélni. Érdemes megjegyezni, hogy egy olyan közegbe született gyermek, akinek ez a képessége (ha nem betegen születik) pont ugyanúgy adott, mint bármely embergyereknek - ha rossz, trágár, értelmetlen, durva beszédet hall - főleg az első négy évben -, az értelmi képességei károsodnak és nagyon nehéz gyógyítani is.. A nevelők felelősség óriási.
Testi adottságokban gyengébb lenne, észben sokkal jobb.
Ezen kívül a fejlődése is sokkal lassúbb, mint a majmoké, valamint másképp is működik (sokkal könnyebben és kritika nélkül tanul). Alaphelyzetben gyakorlatilag mindenben lemaradna a majomcsemetékhez képest, 3 éves korukig.
Utána, 4-5 éves korától észben magasan túlszárnyalná őket, de testi adottságokban és nemi érésben mindig is lemaradna.
Egyes madaraknak meg a fotografikus memóriája jobb.
Ez nem jelenti azt, hogy összességében okosabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!