Miért csak az utolsó 7 évtizedben kezdett el globalizálódni a világ?
a technológia létezett
széles köröknek mikor vállt elérhetővé az a nem mindegy
A globalizáció mindig is létezett, nem mai találmány. Már a középkor végén és az újkorban is, de egyes dolgok már az ókorban is így voltak, mint pl:
- a menő márvány Carrerából jött,
- a magyar szürkemarhát Itáliába vitték,
- az igazán jó páncélok Itáliából és Németalföldről jöttek,
- a fűszer keletről érkezett
- az arany Erdélyből ment ezerfelé
- a gyapjú Angliából/Skóciából
- a tulipán Hollandiából
- stb.
Sőt, az emberek is mászkáltak össze-vissza:
- a Szentföldön európai királyok uralta királyság volt,
- tucatnyi keresztes háború
- gyarmatosítás,
- szászok betelepítése Erdélybe,
- stb.
Ez mi más, ha nem globalizáció? Csak amit régen tevekaraván meg vitorlás hajó vitt, arra ma van kamion meg repülőgép. Ennek annyi az oka, hogy nem volt meg a technológia. Szóval egyáltalán nem volt más régen se, az emberek mászkáltak és az import cuccot vették, csak a mennyiség volt más. A mennyiség az alapvetően technológiai kérdés, ha a középkorban lett volna kamion, akkor azzal hozták volna a selymet.
A magas épületek, az elektromos zene meg a túlnépesedés az nem a globalizáció, kevered a dolgokat. Amúgy az emberek mindig szerettek magas dolgokat csinálni, pont olyan magasakat, amiket a technológia engedett. A templomtornyok nem voltak egyszerű építmények ám.
Valójában az összes dolog, amit kérdezel, az az, hogy miért volt technológiai robbanás az elmúlt 70 évben. Valójában nem az elmúlt 70 évben kezdődött, hanem az ipari forradalommal, csak egy exponenciális folyamatról beszélünk, aminek ugye az a jellemzője, hogy az első lépései lassúak, és aztán egyre gyorsabbak. Aztán az exponenciális szakasz elmúlásával gondolom telítésbe fog menni a dolog, és akkor már nem lesz így.
Amúgy itt egy ábra az amerikai szabadalmak számáról évente, néhány beszakadástól eltekintve (a nagy világválságok idején) totál látszik, hogy ez bizony exponenciális:
Vagyis kb annyiról van szó, hogyaz elmúlt öt évben több dolgot találtak fel, mint az előtte levő ötven évben, és az előtte levő ötven évben többet, mint az előtte levő ötszázban. De mivel az ember élethossza illetve "életsebessége" nem változott túlságosan, így ma lényegében a világ többet változik a gyerekkor és a kamaszkor között, mint egy régi ember egész életében. És ez tényleg brutális.
Szóval az egész kérdésedet egy alapvető magra lehet visszavezetni: a technológiai fejlődés miért expnenciális. És erre az a válasz, hogy a technológiák egymásra épülnek, egymásból következnek, de nem úgy, hogy egy dologból csak egyetlen másik, hanem úgy, hogy egy technológia több másikba is besegít. Vagyis kicsit olyan lesz, mint a baktériumok osztódása: van egy baktérium, az osztódik, lesz kettő, és a következő körben mindkettő osztódik (tehát nem csak az új), így aztán 4, majd 8 majd 16 lesz. Hát a technológiákkal ugyanez a helyzet.
Előző válaszát kiegészíteném még azzal, hogy a népesség robbanásszerű növekedése is nagy szerepet játszott ebben. Egyszerűen lefordítva ez annyit tesz, hogy ha egy házban te felporszívózol, míg közben valaki elmosogat, akkor sokkal hamarabb végeztek ketten, mintha egy ember csinálná.
Vagyis jobban megoszlanak a feladatok az emberek között, mint régebben. Míg régen sokan maguknak csinálták a ruhát, a házaikat, esetekben a barkácsárukat, addig ma már egy ember egy munkatevékenységre tud koncentrálni 8 órán keresztül. Ez azért lehetséges, mert a legkülönfélébb munkákra is jut egy-egy külön ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!