Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit nevezünk tudományos...

Mit nevezünk tudományos igazságnak és mik a fokozatai?

Figyelt kérdés
A válaszokat előre is köszönöm szépen.

2015. szept. 10. 21:02
 1/2 anonim ***** válasza:

[link]


Én az alábbi nézettel értek egyet, de a wikin ott a többi is:

"Ugyanakkor más filozófusok szerint tévedés a kutatók célját az igazság eléréseként meghatározni. Ezek az un. „tudományos anti-realisták” elképzelései szerint a fizikai, gazdasági, vagy meteorológiai kutatások célja nem az “igazság” felderítése, hanem bizonyos, megnevezett igények kielégítése, azaz a hasznosság. E nézetek főbb képviselői Peirce, James, Schlick és Kuhn. Az így gondolkodók szerint az atomelmélet nem igaz vagy hamis, hanem a kísérletek eredményeinek megjósolása és a meglévő adatok megmagyarázása szempontjából hasznos, vagy haszontalan (alkalmas vagy alkalmatlan)."


Mindhárom említett nézet szerint (amiből egyet másoltam csak ki, a másik kettőért nyisd meg a linket) a tudomány célja nem az igazság elérése. Így nincs olyan, hogy tudományos igazság és nincsenek fokozatai.

2015. szept. 10. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A tudományban nincs ilyen, hogy "igazság", a szó eredeti értelmében. Ugyanis az igazság olyan dolog, amit mindenki elfogad és nem lehet megkérdőjelezni. Márpedig, ha egy tudománnyal foglalkozó embernek az a célja, hogy ilyen igazságokat mondjon ki, amit más nem cáfolhat meg, akkor az az ember lelépett a tudomány útjáról.


Ez olyan dolog, hogy pl. a komcsi rendszerben Marx elméletében kellett hinni, mint igazságban. Egy csomó tudománytalan dolgot műveltek ennek a jegyében, "tudomány" címszó alatt. Olyan tehát nincsen, hogy a tudományban valaki kimondja, hogy ez az "igazság", és onnantól kezdve mindenkinek azt el kell fogadni.


A tudomány pont attól tudomány, hogy csak állítások vannak, amiket persze tudományos módszerekkel alá lehet támasztani. Ezek az állítások viszont bármikor megcáfolhatók, ha a cáfolatot is alá lehet támasztani tudományos módszerekkel. Így gyakorlatilag egy bizonyos kérdésről állandóan változik a tudományos álláspont, és ez ettől tudományos. Mert minél több oldalról, minél több módszerrel vizsgálunk meg valamit, annál több ismeretünk lesz róla. Ennek viszont az a következménye, hogy senki nem jelentheti ki a tudományban, hogy ő megtalálta az "igazságot", mert ha ezt valaki kijelentené, és ezt az "igazságot" többé nem lehetne megcáfolni, akkor az a tudomány halála lenne.

2015. szept. 11. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!