Alufóliából és nyomtatási papírból Készítettem sík kondenzátort de nem müködik. Miért? (lent)
Alufólia lenne a kondenzátor fegyverzete a papír meg a szigetelés.
Az alufóliát szigetelő szalaggal a szélén hozá ragasztottam a papírhoz hogy ne mozduljon el majd az alufóliához hozzá ragasztottam egy-egy blankolt vezetéket.
Mikor meg mértem a feszültséget rajta nem jelzett semmit egy normállis kondenzátorral elentétben pedig ugyan úgy mértem meg mind kettőnél.
Már az építésnél elszurtam valamit vagy valami más oka van annak hogy nem müködött? (ha más az oka akkor mi lehetett?)
"Ha amper mérőt kötnék rá akkor lenne idő rá hogy kijelezze?"
Hát hogyne. Megfelelő műszerrel. Ez alatt egy egyszerű Deprezt értve. De ne legyen a méréshatár kicsi! A kezdet pillanatának árama az egy egyszerű ceruzaakkunál is 1-3 A körül van.
Viszont utána süsd ki, nehogy elhajítsd. :)
Ellenállást mértél a két fegyverzet közt?
Mert lehet, hogy a papírod a légnedvességtől úgy vezet, hogy a töltésed elment rég a sunyiba.
10. Higyj a wc-n ne itt.
11. Kösz.
12. Nem mértem, de majd fogok.
A papír alkalmatlan erre a célra. Próbálkozz műanyag vagy üveglappal. A feszmérőt még feltöltés előtt kösd a fegyverzetekre. Feltöltés során látnod kell hogy nő a fesz, aztán egy konstans értékre beáll.
Ha leveszed a töltőfeszt, akkor viszont szivárgás van és le fog esni a fesz idővel.
Nálad a papíros esetben, ha ezt így leméred, kb. az lesz, hogy zérust fog végig mutatni a voltmérő, mert a papíron át gyakorlatilag nincs kapacitás... Műanyag/üveggel lesz jó.
Ha nem használod akkor meg kösd össze a kondenzátor fegyverzeteit. Ha sorosan kapcsolsz több kondenzátort, akkor meg egyesével kell mindet így kisütni, különben megrázó élményben lehet részed...
Kösz.
Mit csinál pontosan a papír hogy azzal nem müködik?
Wadmalac írta, hogy a papír nedvszívó, a nedvességtől vezető lesz, a vezetés meg a kondi halála. :)
Amúgy a papír dielektromos állandót tekintve elég oké (több műanyagnál okébb), de nem magában, hanem pld olajjal átitatva.
Ezen felül a papír lehet sokkal vastagabb, mint egy műanyagfólia, a kapac meg ugye a vastagsággal fordítva aránylik.
Ha egy új (tehát hibátlan) gyári, szintén csak néhány vagy néhány 100 pF kapacitású kerámiakondit töltesz fel az említett 8 V-ra, a feltöltése után annál sem tudsz feszültséget mérni például egy multiméterrel. Ennek két oka is lehet:
1. A multiméter belső ellenállása már a mérés megkezdésének pillanatában kisüti. 8-9 V-nál és ilyen kis kapacitásnál nagyon kicsi energia tárolódik benne.
2. A kis kapacitású és kis feszültségre töltött kondiban lévő nagyon kicsi energia akár önmagától is azonnal kisül. Például a dielektrikum adott minősége miatt.
---
Ha például egy 1000 uF-osat töltesz fel 8-9 V-ra, annál is fokozatos feszültségcsökkenést mérhetsz a fenti két ok miatt. De leginkább az 1. ok miatt, mert az elektrolitkondik nagyon sokáig képesek megtartani töltöttségüket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!