Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Kovácsolás, Fém edzése....

Kovácsolás, Fém edzése. Milyen módszert ajánlanátok betonvas edzésére?

Figyelt kérdés
Sajnos nemtudom megmondani konkrétan milyen típusú betonvasaim vannak, ezért nemtudom milyen módszerrel edzem meg őket. (Főként késkészítéssel foglalkoznék) Az eddig kipróbált módszerek: kohóban hevítés, majd a kés hegye, és éle hűtése hideg vízben. Valamint egy felhevítéett betonvasat több helyen odaérintettem a pengéhez, amitől az éle felmelegedett, és csak a melegített részeit érintettem bele a vízbe. (A mostani kés élét már elkezdtem vékonyítani, így már a kohós módszer kizárva, mert elégne a penge)

2015. aug. 24. 06:52
 1/10 anonim ***** válasza:
87%

a betonvasat edzheted te reggelig, abból pengének használható anyag az életben nem lesz. Az ötvözetlen szénacél, abból is a leggyengébb.

Acélt úgy edzünk, hogy redukáló lángban a Curei-pontig (kb. 760 fok) felhevítünk, majd vízben lehűtünk hirtelen, utána egy 250 c fokos lassú utómelegítéssel megeresztjük. Ez 4-5-ször ismétel.

2015. aug. 24. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
26%

Bocsesz Büdös Nyúl, de a Curie pontig hevíteni nem elég!

Az ausztenites átalakulás véghőmérséklete (A3) fölé kell menni 20 - 50 C°-kal. Van erre egy hasraütős (empirikus) képlet:

t = 920 - 150*C% + 20*Cr% + 30*Mo% - 20*Ni% + 200*V% + W% + delta t

Delta t 20 - 50 C°.

---

A betonvas valóban elfelejthető, igaz akad köztük néhány nagyobb széntartalmú változat, de azokból sem lehet jó kést csinálni.

---

Kérdező, gyakorolj C-45, C-60 acélokkal! Azután próbálkozz meg rugóacéllal!

A 60SM minőségre többen panaszkodtak, hogy rideg, inkább az 50 CrV4-et ajánlom.

2015. aug. 24. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
19%
Majd elfelejtettem, a rugóacélok meleg olajban edzendők.
2015. aug. 24. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Gepi fureszlapokbol csinalj kespenget, az jo acel es ezeket amugy is csak kidobjak ha elhasznalodott (szinte ingyen tudsz hozzajutni ... par uveg sor).
2015. aug. 24. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
26%

A gépi fűrészlapok gyorsacélból készülnek, éltartó, de túl kemény, 60 -64 HRC.

Ha egy ilyen lapból kiköszörülsz egy kést, nem feszegethetsz vele semmit, és nem ejtheted el. Könnyen törik.

Elvileg még egy megeresztéssel (570 -580 °C) vissza lehet venni a keménységét 50 -55 HRC-re. De ahhoz nagyon precíz kemence kell, amivel csak profi hőkezelő műhelyek rendelkeznek.

2015. aug. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Vadászkéseket legjobb csapágykéregből kovácsolni. A betonvas azért nem jó, mert hosszban centinként változik az anyaga. Hidegvágót, falvésőt, csavarhúzót szoktunk belőle készíteni, ahol a hosszúsága nem számít, akár harmincszor is le lehet csípni belőle, míg sikerül az edzés. Volt hogy őlyan hidegvágót sikerült edzeni, hogy a 8.8 as acélcsavarokat csorbulás nélkül lehetett vágni vele. De ha nagyon vékonyra lett nyújtva, az edzés nem sikerült.

Az edzés: cseresznyepirosra felhevíteni kb, 8-10 centi hosszan, majd az élét pár centire trafóolajba mártani feketedésig. majd az olajból kivéve figyelni a szilvakék csíkot, mikor az élt megközelíti. mélyen az olajba mártani , teljes lehülésig.

Ezt késnél nem lehet így végrehajtani, mert vékony a penge. De a csapágykéregből kovácsolt kés, az szimla gyorshűtéssel is keményedik. Nagybátyám még patkókovács volt, töle tanultam néhány fogást, de mert nekem, csak vésőre, kalapácsra, fejszére volt eddíg szükségem, nem merültem olyan mélyen a kovács mesterségbe.

2015. aug. 25. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
3 késsel ezelőtt sikeresen megedzettem egy betonvasból kovácsolt kést. edzéskor a pengecsúcsot, és a pengeélt engedtem vízbe, majd kihűlés közelében, amikor már nem sistergett a vízben, az egészet beleeresztettem a vízbe, így egy rugalmas, és viszonylag erős kést kaptam. még nagyon az elején vagyok a dolgozoknak, így kipróbáltam ugyanazt a kést olajban visszaereszteni, de valamit elszúrtam, így elgyengült a késem, hajlékony lett, nem formatartó. a hevített betonvasas megoldás viszonylag jól működik, de valahogy a nyélnél sosem sikerül az edzés, és ott szokott elhajlani. köszönöm a válaszokat, megy a zöld pacsi. ui.: a betonvasat azért hasznlom, mert így magam alakíthatom ki a teljes kést, és gyakorlásként nagyon jó, ha nem csak egy lapot edzek le, majd teszem be nyélba :)
2015. aug. 27. 10:31
 8/10 anonim ***** válasza:

Azért említettem a csapágyfémet, mert a külső csapágyfészket egy helyen elvágva, kiegyenesítve, ezután kovácsolva épp késformát lehet belőle kovácsolni. Ha jól formálod, kovácsolod, akkor dobni is pontosan lehet.

A betonacél edzésében nem biztos hogy te hibáztál, lehet hogy az acél anyaga nem volt megfelelő. Egyébbként meg, ha nem figyeled a szilvakék csíkot, a kés éle lehet olyan rideggé válik, hogy használat, élezés közben kipattog.

2015. aug. 27. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
19%

#6-#8 Válaszadó! Ha nem haragszol, értelmezem a módszeredet a kovácsolásban kevésbé járatosak számára.

Kopott golyóscsapágyak külső gyűrűjéből kovácsolsz kést. Ami nem lebecsülendő anyag, mert kb. 1% karbont, és 1,3 - 1,5% krómot tartalmaz.

Cseresznyepiros izzásig ( 850 - 860°C ) hevíted az acélt. Megfelelő hőmérséklet, ha a hőntartás rövid. ( Hosszabb hőntarásnál, kemencéből alacsonyabb hőmérsékletről edzünk 810-830°C, hogy nehogy törékennyé váljon.)

Csak a kés élét hűtöd olajban, és a "megeresztés saját hővel" nevű trükköt alkalmazod. Azaz, mikor az él elhűlt, egy csíkban megtisztítod, és figyeled a színét. A hő a meleg részről az él felé áramlik, fokozatosan felmelegítve azt.

Az élrészen a fémtiszta csík oxidálódni kezd. A vékony oxidhártya ahogy vastagodik, úgy változik a színe. Először sárga, narancs, bíbor, lila, majd szilvakék lesz. Ekkor lehűtöd, és nem várod meg a kék, búzavirág-kék, szürke szín-futást.

Ezzel a módszerrel az él 52 - 54 HRC keménységre eresztődik vissza.

----

Találtam nektek valamit:

https://www.youtube.com/watch?v=YedAfjkTb1o

2015. aug. 28. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Köszönöm, Gézengúz! Ezt én ilyen szakszerűen nem tudom elmagyarázni, soha nem mértem a hőfokokat, mert nem is volt mivel.Nagybátyámnak sem volt műszere. Ő patkókovács lévén, és Ő is nagyapjától örökölte a mesterséget. Ezért kell figyelni a színeket. Jómagam, villanyszerelőként, azt nem tartom szakembernek, aki a saját szerszámait nem képes megcsinálni magának. Egy kőművesnek meg kell tudnia csinálni a simítóját, kőműveskanalát, de még a vödrét is. Ezért voltam, és odafigyeltem az Ő tevékenységére is. A vésőimet falfúróimat mind magam csináltam. Innen tudom, hogy a betonacélból gyártott falvésőhöz cserencse kell, és mindaddíg rövidíteni az anyagot, amig olyan anyaghoz nem ér, ami maximálisan kielégíti az igényeket.
2015. aug. 29. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!