Miért ilyen a Föld képe?
Igazad van. Pontosan mi a kérdés?
Amúgy a Föld forgása miatt a forgástengely és a felszín metszéspontjai meghatároznak speciális pontokat, amik jó viszonyítási alapot szolgáltatnak. Ezek egy tetszőleges forgatás és az egyenlítő síkjára való tükrözés erejéig meghatározzák a koordinátarendszert. Hogy Európa kerüljön fel, azt indokolja, hogy az északi féltekén él az emberek többsége, hogy pont Greenwichen megy át a 0. hosszúsági kör az meg gondolom azért van, mert az angolok voltak éppen a „világ urai” mikor az első teljes földet ábrázoló térképek készültek.
Az is megegyezés lett, hogy az északi irány felfelé legyen a térképeken (illetve azok közepén, legalább). Persze az sarkokról készült térképeken ez technikailag nem megoldható, ott mások a konvenciók.
Hogyha mindenféle irányból meg akarod nézni a Földet, akkor meg töltsd le a Google Earth-t.
Valójában csak a 16. század óta ábrázoljuk így a térképeket. Előtte nem volt egységes tájolás, így változott az, hogy milyen irányba tették északot és délt. Valójában azért tesszük északot a térkép tetejére, mert Ptolemaiosz így ábrázolta (hogy ő miért, azt nem tudni), és a 16. század híres térképészei az ő nyomdokába léptek.
Itt tudsz erről többet olvasni: [link]
> „Egyik fő munkája a Geográfia, amiben lefektette annak az alapjait, hogy hogyan kell térképet rajzolni és értelmezni, szélességi és hosszúsági fokokkal, topográfiával, vetületekkel, és hasonlókkal. Ptolemaiosz északot tette felülre a térképein – igazából senki nem tudja miért, fennmaradt írásaiban erre nincs semmilyen indoklás.”
Hát… A szélességi és hosszúsági fokok elég közeli kapcsolatot mutatnak a forgástengellyel, és végül is logikus így kijelölni az északot. Hogy a 16. században terjedt el ez a térképészeti mód az is logikusnak tűnik, hiszen akkor vált bizonyossá, hogy a Föld gömbölyű.
(Még olyan mendemondát is hallottam, hogy a nagy hajós felfedezéseket az indította el, hogy a Sarkcsillag közel került az égi pólushoz – ugye a föld precessziója miatt, meg amúgy is vándorolhat, tessék visszatekerni az időt Stellariumban 1300-ra. Így a Sarkcsillaggal meg egy szextánssal nagyon jól be lehetett lőni, hogy hol van a hajó. Állítólag 14-15. században sok hajó nem mert az egyenlítőnél délebbre menni, mert akkor ugye nem látták a Polarist. De ez csak zárójelben írom, mert nem tudom mennyire igaz, csak jól hangzik.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!