Mi egy tudományos tanulmány publikálásának a menete?
A szakdolgozat eleve publikacionak szamit, mivel publikus, elerheto.
Amugy ha folyoiratba akarod publikalni, akkor kinezed hogy melyik lenne az adott folyoirat, megnezed a kovetelmenyeket (sok folyoirat eloirja, hogy milyen betuvel, mekkora kepekkel stb kell bekuldeni a cikket), megirod olyanra ahogy kerik, majd elkuldod nekik. Aztan varsz.
Mi írtunk az egyetemen tudományos cikket. Maximum 6 oldal, két hasábban a szöveget írva 10-es betűmérettel. A nagy képek mehetnek egy oszlopként, a kicsik, ugyan úgy a hasábba. Kb. így néz ki egy tudományos cikk.
De azt ki dönti el, hogy eléri-e azt a szintet, amely egy elfogadott publikációnak minősül?
"Mi írtunk az egyetemen tudományos cikket. Maximum 6 oldal, két hasábban a szöveget írva 10-es betűmérettel. A nagy képek mehetnek egy oszlopként, a kicsik, ugyan úgy a hasábba. Kb. így néz ki egy tudományos cikk."
-Kb. Leszámítva, hogy kb. minden folyóirat MÁS! :D
"De azt ki dönti el, hogy eléri-e azt a szintet, amely egy elfogadott publikációnak minősül?"
-Hogyhogy ki dönti el, szerinted a "reviewer"(bíráló) miért van a folyóiratoknál? ;) Ő dönti el.
Kicsit amúgy aggasztó, ha erről itt kérsz tanácsot... Témavezető? Kutatócsoport vezető? Tanszékvezető?
Pár praktikus tipp:
Nem árt, ha megnézel pár cikket az adott lapból. Továbbá az jó, ha pont olyan cikkekre hivatkozol, amik a lapban jelentek meg. ;)
Induljunk onnan, hogy a munka már megvan, és publikálni kell csak.
Először is ki kell választani a folyóiratot, ahová el szeretnéd küldeni a kéziratod. Ehhez reálisan felméred, hogy milyen erősségű a munkád, és annak megfelelően keresel egy folyóiratot (esetleg egy picit lehet magasabbra lőni, hátha bejön, de nem sokkal). Ez az idő miatt is fontos, felesleges pl.: a Naure Neuroscienc-be (IF:14.9) küldözgetni egy Brain Research Bulletin (IF:2.9) szintű munkát.
A folyóirat oldalán megtalálod az instrukciókat, hogy milyen formai és egyéb követelmények vannak. Milyen hosszú lehet, milyen fejezetek vannak, mennyibe fog kerülni a publikálás (igen pénzbe kerül, ha elfogadják!).
Ez alapján megírod, majd feltöltitek a kéziratot. Először valamelyik főszerkesztő nézi meg, ha neki nem jön be hamar visszadobják (pár nap), hogy sorry, de nem. Ekkor kerestek más folyóiratot. Jobb esetben, ha nem jön rögtön visszajelzés, akkor az azt jelenti, hogy a munkád bírálókhoz került (3-5 fő általában), és éppen peer-review alatt áll. Ez néhány hetet vesz igénybe (közben fohászkodsz) , majd kaptok egy bírálatot. Ez lehet elutasítás, lehet, hogy olyan kérés-kérdés van benne, amihez mondjuk ismételni kell mérést, vagy valamit, ha szerencséd van akkor csak elméleti dolgok, vagy szerkezeti apróságok. A bírálatra szépen válaszoltok, és tovább fohászkodtok, hogy elfogadják.
Ha vágül elfogadják, akkor fizettek, örültök, frissítitek a CV-t és az MTMT-t, ha sajnos még így sem, akkor kezditek elölről az egészet.
Sajnos általában a folyamat hosszadalmas, hónapok, akár fél év is eltelhet, mire sikerrel jársz.
Charlie tanácsával amúgy egyetértek. Érdemes a kiszemelt újság cikkeit áttanulmányozni, és előny, ha a kéziratodba onnan megjelent publikációt is idézel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!