Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek lehetséges lenne...

Szerintetek lehetséges lenne megvalósítani a Jurassic Park-ot/World-öt a valóságban is?

Figyelt kérdés
Mármint hogy egy kihalt állatfajt "feltámasztani" a genetika segítségével? Értelmes válaszokra vagyok kíváncsi!

2015. jún. 18. 22:07
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
64%
Nem lehetséges. Ha lehetséges lenne, akkor minden egyes mai is kipusztuló fajt vissza hoznának. pl: erszényes farkast, vagy dodo kacsát. Meg a rengeteg mostanában elpusztult fajok. Dinok nem is tudnának megélni.. nem hiába pusztultak ki,.
2015. jún. 18. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
64%
Nem lehet azért mert túlságosan nagy mértékben károsodnak a hosszú idő alatt azok a fehérjék ami felépíti a dns-üket. Találtak már egy az egyben fagyott mamutbébit, sőtt ősembert is és már azokat se lehetett volna klónozni. Nem marad elég ép hordozóanyag.
2015. jún. 18. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2015. jún. 18. 23:40
 4/13 anonim ***** válasza:
91%

"Nem lehetséges."


Ezt így kategorikusan nem jelenteném ki semmiről a biológiában.



"Ha lehetséges lenne, akkor minden egyes mai is kipusztuló fajt vissza hoznának. pl: erszényes farkast,"


Az nem azon múlk, hogy nem tudják, hanem inkább azon hogy mégis ki adna rá pénzt. Ha megnézed a kutatási pályázatokat, mind olyanokkal van tele, hogy XY gén kutatása XY betegség kezelése érdekében, vagy XY kártevő mélyebb megismerése, hogy ne pusztuljon annyira a sok almafa. Le van írva, hogy ennyi millióért ennyi év alatt ezt mg ezt a célt akarjuk elérni, aminek ez meg ez a haszna. Ez van, az adófizetők pénzét nem árt hasznosan elkölteni, pedig biztos sokan kíváncsiak arra is, hogy hány szem hímpor van egy lepke szárnyán.

Ha beállítanál, hogy kérsz egymilliárdot és tíz évet az erszényes farkas visszahozására, akkor körbe is röhögnek.


"vagy dodo kacsát."


A mauriciuszi dodó egy galambféle madár, a Dodó kacsa meg egy rajzfilmfigura. Látszik, hogy értesz hozzá...


"Dinok nem is tudnának megélni.. nem hiába pusztultak ki,."


Namost azt, hogy "a dínók" el kell felejteni. Ezek között a jószágok között évmilliók teltek el (bronto és T-rex sose élhetett együtt egy időben), és igaz, hogy a legtöbb faj eleve kihalt mire az a bizonyos meteor betette a kaput. A kihalások oka lehetett éghajlatváltozás (millió évek alatt nyilván többször változott azéghajlat), vagy más faj kiszorította őket, vagy kihalt az egyetlen virág amit megettek. Viszont egy állatkertben, ahol más fajok nem szorongatják őket, ahol olyan klímát kapnak, ami jól esik nekik és ahol a szükséges kaját is nyilván megkapják, na ott simán megélnének. Az már nagyobb gond lenne, hogy kitaláljuk, hogy mégis mi az a növény vagy mi az a klíma, ami kell nekik. De ha megvan, akkor más bármit lehet nekik biztosítani. Szóval az egy rossz érv, hogy úgyis újra kihalnának.


"Nem lehet azért mert túlságosan nagy mértékben károsodnak a hosszú idő alatt azok a fehérjék ami felépíti a dns-üket."


Na a másik szakértő. A DNS az DNS, nem fehérje. A DNS-t nem fehérje építi fel, hanem DNS (ez az anyag neve, dezoxiriobonukleinsav).


Ettől még való igaz, hogy elég nehéz ép DNS-t találni, de a valódi probléma nem is ez (ha ugyanis elég sok földet túrnak elég sok ideig, előbb-utóbb a nagy számok törvénye alapján valószínűleg találnak valami jól konzervált DNS-t). A fő baj az, hogy kell egy ép petesejt. Ép petesejt híján amúgy egy közel rokon faj ép petesejtje is megteszi, ha az adott rokon elég közeli (NAGYON közeli). Csak akkor sajnos nem az adott faj lesz 100%-ban feltámasztva, hanem az anyai hatás miatt bizony az anyafaj (a "béranya", amiből a petesejt származik) ráteszi a maga epigenetikai lenyomatát.


Sajnos a dínók legközelebbi rokonai a madarak meg a krokodilok, amik sokkal messzebb vannak a dínóktól, mint pl a kutya az egértől, így már minden bizonnyal túl távoli rokonok ahhoz, hogy befogadják a dínó DNS-t. Legalábbis a mai technológiákkal. (Mert mint mondtam, a biológiában semmit nem szabad igazán biztosra venni.)

De simán el tudom képzelni, hogy a jövőben valahogy áthidalják ezeket a távolsági megkötéseket. Ne feledjük, hogy húsz éve még senki se hitte volna, hogy valaha is lehetséges lesz testi sejtből őssejtet dedifferenciáltatni, aztán tessék, maholnap már gyógyítanak ezzel a technológiával. Annyi történt, hogy valaki addig locsolgatta a sejteket mindenféle hormonokkal és egyéb vegyületekkel, míg dediffernciálódtak. Aztán ha valaki rájön, hogy hogyan lehet petesejtet locsolni hormonokkal úgy, hogy egy kutyapetesejt befogadja akár az egér DNS-t, az máris megoldotta a problémát. Mondjuk ez a hibrod nem lenne tökéletesen egér, még az is lehet, hogy nem is tudna párosodni az igazi egérrel, de valószínűleg valami egérzerű lény lenne, amit ránézésre egérnak modnanánk.


Szerintem a dolog egy részről pénz, más részről szerencse és idő kérdése. Ha Elon Musk (amcsi milliárdos, érdekes fazon, megéri utánanézni) annyi pénzt tolna dínókutatásba, mint amennyit elektromos autóba meg űrkutatásba tol, szerintem 10-20 év múlva lennének dínószerű lények a Földön. Nyilván ezek mesterséges fajok lennének, amik hasonlítanának egy valós kihalt fajhoz, de ahogy a kutyapetesejtből kinőtt egér se lenne valószínűleg 100% egér, úgy ezek se lennének 100% azonosak az eredeti fajtájukkal.

2015. jún. 19. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes válaszodat :)
2015. jún. 19. 01:17
 6/13 anonim ***** válasza:
90%
Jelenleg 2 ezer evésnek idősebb dns t , nem lehet klonozni sikeresen.
2015. jún. 19. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
63%

Még az jutott eszembe, hogy ahogy gondolkoztam, szerintem a dínókat nem is úgy fogják visszahozni (ha egyszer), hogy kiásnak valami nagyon ép DNS-t. Én úgy csinálnám, hogy fognék mondjuk egy struccot és szépen mestreségesen elkezdeném visszamutálni dínó irányban, hogy generációról generációra egyre dínószerűbb cucc keljen ki a tojásból. Persze ehhez infó kell, hogy az adott gén dínó-változata mégis milyen volt, de ha nincs infó, akkor még mindig lehet tippelni az össes ma élő faj ismeretében, és ha ez se működik, még mindig lehet véletlen mutációkat generálni.


Persze egy ilyen állat leginkább a kistestű jószágokra fog hasonlítani, nem egy T-Rexre, és ez a faj nem egy valaha létezett faj feltámasztása, hanem egy tök új, mestreséges faj lenne. Komproisszum.


Magát a földből kiásott DNS-t nyilván senki se fogja dínóvá klónozni, de ma már lehetőség van arra, hogy akár egy szál DNS-t is megszekvenáljunk, és a szekvencia ismeretében mesterségesen megépítsük a DNS-t. ÉS az az egy szál jöhet különböző lelőhelyekről is, mert össze lehet illeszteni az információt, mint a kirakót. (Szóval nem kell egy darab ép tojást találni, lehet találni 100 darab olyat, amiben az infó 1%-a ép.


Illetve még azt megemlíteném, hogy ma már a CRISPR-Cas9 meg a TALEN technológiákkal elég könnyű transzgén állatokat csinálni, tehát még az is lehetséges, hogy egyszer darabonként kicserélik a valai állat DNS-ét dínóra.

2015. jún. 19. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
51%
A jurassic parkban nem őssejtekkel dolgoztak, nem dns el hanem egy új fajt hoztak létre. Amik nem is voltak teljesen olyan dínók, amik korábban éltek (gondolom láttad a filmet mert én igen!) Ma is képesek már nem csak emlősöket, de hüllőket is létrehozni, volt is egy film ahol létrehoztak egy trexet és felboncolták. Tehát meg lehetne csinálni, ha vennénk egy képet és mesterségesen létrehoznánk a fajt, új fajokat már tudunk létrehozni, és ott is úgy csinálták. A DNS szerkezet pedig pár milló év alatt felbomlik, így lehetetlen épet találni, még ha jégbefagyott is, alkalmatlan :) Max. ha találnának is, azt felhasználni nem, csak lemásolni lehetne majd azokból az alapokból felépíteni a biomasszát.
2015. jún. 19. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Igen láttam mind a 4 részt és nagyon érdekesnek találtam az elgondolást, hogy a genetikával ilyen hatalmas áttörést értek el. Kíváncsi voltam hogy ti mit gondoltok erről. Sokkal több információt kaptam mint amire számítottam! Köszönöm szépen mindenkinek :)
2015. jún. 19. 11:08
 10/13 anonim ***** válasza:
63%

“A jurassic parkban nem őssejtekkel dolgoztak, nem dns el hanem egy új fajt hoztak létre.”


Amugy a konyvben is meg a filmben is az van (az eredeti elso reszben), hogy borostyanban megkovesedett szunyogbol kivett dinoszaurusz verbol szarmazo DNS-t hasznaltak. A konyvben meg egy darab DNS reszlet is szerepel. Szoval nezd meg ujra.


“Ma is képesek már nem csak emlősöket, de hüllőket is létrehozni, volt is egy film ahol létrehoztak egy trexet és felboncolták.”


Na ezt nem tudom honnan veszed, mert ma meg ott tartunk, hogy teljesen mestersegesen csak bacit csinaltak, azt is ugy, hogy egy elo bacibol kivettek az erdeti DNS-t, es betettek helyere egy mestersegeset. T-rexet teljesen biztosan nem csinalt senki es nem is boncolt. Emlosbol is a maximum amit jelenleg tudunk, az a transzgen emlos, vagyis kap egy par extra gent. Szintetikus DNS-t, ilyesmit senki nem csinalt meg.


„Tehát meg lehetne csinálni, ha vennénk egy képet és mesterségesen létrehoznánk a fajt,“


Milyen kepet?


„új fajokat már tudunk létrehozni,“


Attol fugg, mit tekintesz uj fajnak. Szerintem ennek a kepessegnek most vagyunk csak az elejen… Vadonatuj fajt senki nem csinalt meg.


„A DNS szerkezet pedig pár milló év alatt felbomlik, így lehetetlen épet találni, még ha jégbefagyott is, alkalmatlan :)“


Amugy te pontosan tudod, hogy mennyi a DNS feleletideje jegben vagy oxigen hianyaban vagy szarazon?


„Max. ha találnának is, azt felhasználni nem, csak lemásolni lehetne“


Mert a masolas mi, ha nem felhasznalas? A DNS-nek az az uzemszeru mukodese, hogy masolodik.


“ majd azokból az alapokból felépíteni a biomasszát.“


Te is kevered a fogalmakat. A biomassza az valami tok mas.



Orulok, hogy ennyi aktiv valaszolo van, de mi lenne, ha csak azok szolnanak hozza, akik legalabb a biologia alapveto fogalmaival tisztaban vannak?

2015. jún. 19. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!