Mi lett volna ha Róma nem esik el a "barbároknak"?
Szerintetek meddig bírta volna ki mielőtt egyes tagállamok elkezdtek volna kitörni, vagy akármi ilyesmi?
Esetleg egy része még ma is élne?
Tévhit, hogy Rómát a "barbárok" pusztították el. A gazdaság nem bírta, harmatgyenge volt a központi hatalom és a császári családban is folyamatosak voltak a viszályok. A kérdésedre, hogy meddig bírta volna... hát pont addig ameddig. A határmenti provinciák lakossága már az V. század elejére elgermánosodott, a gótok is politikai hatalmukkal együtt jelen voltak Itáliában jóval 476 előtt. Mellesleg 476 se volt egy különösebben megrázó év, annyi történt, hogy Odoaker döntése szerint felhagyott azzal a látszattal, hogy a császár irányít és leszedte őt a trónról, majd magát jelölte ki az osztrogót Itália királyának. Gallia és Hispania nagy része, Africa és Britannia ekkor már jó ideje nem volt a Birodalom része, de maga Róma városa sem.
Az utolsó kérdésedre pedig: egyes részei Trapezunti Birodalom néven 1461-ig fennálltak. De ezzel a Római Birodalom véget ért.
Egyébként már a 3. században is szétesőben volt a birodalom, Gallia és Britannia pl. függetlenedett, keleten pedig Zenóbia hozott létre egy birodalmat Palmyria központtal, ami majdnem az egész keleti birodalomrészt magában foglalta, kivéve Kis-Ázsiát és a Balkánt. Aurelianus császár viszont gatyába rázta valahogy a birodalmi hadsereget és visszafoglalta a szakadár részeket. Ezután jöttek Diocletianus, majd Constantinus császár reformjai.
Szóval recsegett-ropogott a birodalom a germánok nélkül is. A kereskedelem, a gazdaság vérkeringése inkább a keleti birodalomrészben volt, nyugat az nagyon fejletlen volt, inkább agrárállam, kevésbé volt városias. A pestisjárványok következtében majdnem a felére esett vissza a lakosságszám, a nagy háborúk után már nem olyan sok rabszolga sem, úgyhogy a meglévő lakossággal kellett valahogy megműveltetni a földeket, de ennek a módját nem nagyon tudták még megoldani (colonus rendszer). Viszonylag nagy volt a népesség, de a korabeli technológiákkal nem tudták úgy megművelni, hogy eltartsa a népességet. Nem véletlen, hogy az egész antikvitás végén és a kora-középkorban egyre zuhant Európa népessége. A gazdaság tehát pangott, az életszínvonal nagyon rossz volt, a központi hatalom gyenge volt, nem volt nagy a költségvetés, a hadsereg is fokozatosan elbarbárosodott, igazából már nem bírták a korábbi zsoldos hadsereget fenntartani. Előbb-utóbb úgyis fellázadtak volna a helyi provinciák népei, és elszakadtak volna, mint ahogy azt a 3. században már meg is tették. A germán támadások igazából már csak hab volt a tortán. Egyébként ők sem jártak valami jól, mert beleolvadtak igazából a helyi lakosságba, végülis a római birodalom felszívta, asszimilálta a barbárokat, aminek az volt az ára, hogy a politikai integritás megszűnt.
Az antik társadalomberendezkedésnek annyi volt, a kor már új társadalomberendezkedést kívánt és ez volt a feudalizmus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!