Hogyan képzeljem el a negyedik dimenziót?
Elég sok videót megnéztem róla,de még mindig nem értem.Legfőképpen azt nem értem,hogy hol van az a negyedik tengely.A videóban azt láttam a hiperkockáról,hogy 8 darab kocka alkotja,utána meg valahogyan egymásbafordulnak,és így lesz belőle a hiperkocka.Ez az egész dolog nem világos nekem.De persze olyan videó is van ahol még a hat dimenziós kockát is láthattam :D
El nem tudom képzelni,hogy a hat dimenziós térben hol van az a hat tengely.
Valaki el tudná magyarázni?
Nyilván értelmesen soha nem fogod tudni elképzelni, hogy "hol" van, mivel csakis a 3d térben keresed, máshol nem is keresheted.
Ahhoz, hogy ebből valamit is megérts, ahhoz matematika kell. Leginkább is analitikus geometria, meg lineáris algebra. Meg kell érteni teljes általánosságban a bázis, generátorrendszer, lineáris függetlenség fogalmakat és ezek után már teljes általánosságban lehet a kérdéshez közelíteni formálisan.
Ezekre épülhet valami komolyabb geometria ismeret, pl a 4 dimenziós izometriák feltérképezése, szimmetriák, ilyesmik, de ez egyetemi matek igazából.
Továbbá az is igaz, hogy annak ellenére, hogy nem, vagy nem igazán tudjuk elképzelni konkréten a "negyedik irányt", ennek ellenére matematika apparátust használva nagyon sok teljesen valid állítást fogalmazhatunk meg. Hogy mást ne mondjak kapásból ismert pl az összes 4 dimenziós szabályos test, már réges-régen, de gondolom magasabb dimenzióban is ismertek lehetnek egy csomó esetben. :D
Itt van néhány állítás a 4d térről, amik már közvetlenül az alapvető lineáris algebrából következnek:
-4D térben metszheti egymást két sík egy pontban!
-4D térben sík körül forgatunk!
-4D térben 3D térre tükrözünk! :D
-Tetszőleges D dimenziós térben a tükrözés mindig D-1 dimenziós "altérre" történik.
Igen, ki lehet vetíteni.
De sok újat nem fogsz látni rajta: a hiperkockát ugyanúgy 8 kocka alkotja, csak ilyenkor körbejárhatod az egészet, és minden olyan oldalról megnézheted, amit te is látsz.
Inkább analógiákat javasolnék: tehát pl. fogd meg a normál kocka kiterített vázát, és azt hajtogasd össze először. Nézd meg, közben mi történik.
Utána fogd meg a hiperkocka kiterített vázát (ez még belefér a mi terünkbe), és képzeld el, hogyan hajtanád össze. Csak arra figyelj, hogy ilyenkor nem tépünk szét semmit, és ugye 4 dimenzióban a kocka OLDALA mentén hajlítunk!
"Igen, ki lehet vetíteni.
De sok újat nem fogsz látni rajta: a hiperkockát ugyanúgy 8 kocka alkotja, csak ilyenkor körbejárhatod az egészet, és minden olyan oldalról megnézheted, amit te is látsz." - ahogy egy 2D képernyőre tudjuk a 3D kockát változó szögekből kivetíteni (lásd k.régi scene demók), ugyanígy a tesseractot is tudjuk forgatni a hologramban, miközben folyamatosan/fázisonként körbejárja a néző. Ki tudja, lehet, hogy az emberi agyban végül kifejleszthető lenne így a 4D gondolkodás, főleg ha kisgyerekekkel csinálnánk ezt rendszeresen.....
(őrült tudós csapzott hajjal, szakadozott köpennyel ideképzelendő)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!