Miben különbözik a két mikrohullám?
A mikró ~2,45 GHz-es mikrohullámmal, a WiFi router pedig 2,4-5 GHz-es mikrohullámmal működik (300MHz-től 300 GHz-ig mikrohullám). Miért veszélyes a mikró által létrehozott, és miért biztonságos a router által küldött mikrohullám?
Persze, a WiFi jel is lehet káros a szervezetre, de gondolom nem olyan nagy mértékben.
OFF
Csak a szellőztetéssel kapcsolatban:
Lézernyomtatók, fénymásolók működése közben keletkezik nagyon kis mennyiségű ózon, ami mérgező. (persze ehhez sokat kell nyomtatni, kicsi és levegőtlen helyiségben)
Lehet, hogy ezt keverték ide.
ON
Ahogy azt a kérdező nagyon helyesen megállapította, a két mikrohullám frekvenciájában semmiben nem különbözik egymástól. A mikróban sem a sugárzás a veszélyes, hanem a hőleadás - az erős hő égési sérüléseket okozhat, és mivel belülről melegít, extrém esetben bizonyos helyeken felforrhat a benned lévő víz, ami elképesztő fájdalmak mellett roncsolhatja a szöveteket. Ezért nem teszünk macskát (sem) mikróba. Ez ugyanaz, mint ahogy a gázsütőbe sem ülsz bele. Az is sugároz (hősugárzást), de az sem a sugárzás miatt veszélyes, csak forró.
Semmilyen tudományos bizonyíték nincs arról, hogy a mikró (vagy bármilyen alacsony frekvenciás elektromágneses sugárzás) rákkeltő lenne. Nem is lehet ezt bizonyítani vagy cáfolni, mert a mikró feltalálása (1947) óta még hetven év sem telt el, széles körben pedig csak néhány évtizede használatos. A hosszú távú egészségügyi hatások kimutatásához ennél sokkal több idő kell.
A wifi (sőt, a rádióadás és a mobiltelefon is) ugyanúgy melegíti a testedet, mintha mikróban ülnél, csak sokkal kisebb teljesítménnyel - körülbelül tízezred akkora mértékben. Ha a mikró 1 perc alatt mondjuk 50°C-kal melegíti fel a vizet, akkor a wifi 0,005°C-kal. Ennél még a szobába beszűrődő napfény is többet számít. Szóval kicsit sem kell aggódnod.
Kicsit ahhoz tudnám hasonlítani a dolgot, mint a "gőzborotva" néven ismert dolog. Az kézi autómosókban lehet találni ilyen szerkentyűket, amelyek relatíve kis mennyiségű vizet viszonylag nagy nyomással préselnek keresztül egy viszonylag szűk keresztmetszetű szelepen. Ha te otthon kinyitod a csapot, és kb. cm átmérőben folyik a víz belőle, akkor az kb. 5-8 másodperc alatt tölt meg egy két dl-es poharat. Tehát percenként kb. két liter víz folyik ki belőle. Ez nagyjából 3 cm2 felületen csapódik az alá tett (csapnyílástól kb. 15 cm távolságban lévő) pohár aljának. Van esély rá, hogy ettől bármi baja legyen a pohárnak? Gyakorlatilag nulla.
De ha ugyanezt a vízmennyiséget 200 bar nyomással préseled keresztül egy tizedmiliméter átmérőjű lukon (gőzborotva), akkor a luk túloldalán már olyan sebességgel fog belecsapódni a pohár aljába a víz, hogy akár átvágni is képes lehet a pohár alját. Ehhez viszont az kell, hogy sokkal kisebb felületre érkezzen ugyanannyi idő alatt ugyanaz a vízmennyiség.
Másik jó példa, ha kiteszel a napfényre egy darab fát, akkor az évekig is ellehet ott, mégsem fog lángra kapni. Azonban a megfelelő távolságban a nap és a fa közé helyezel egy 3x-os nagyítót, akkor másodperceken belül füstöt, de akár még tüzet is csiholhatsz vele a fából.
Nagyjából ugyanez a helyzet a mikróval és a wifivel is. Amennyi mikrohullámot a mikró egy óra alatt produkál, azt egy wifi-jeladó egy éven keresztül sem biztos, hogy leadja.
Akkor ezekszerint valóban nem káros a vezeték nélküli technológia.
Köszönöm a segítséget! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!