Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi tekinthető létezőnek?

Mi tekinthető létezőnek?

Figyelt kérdés
Van a létezésnek kritériuma? Létezhet-e valami csak azért mert létezőnek tekintjük?

2015. ápr. 11. 23:12
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Mindent létezőnek tekinthetünk, ami valami módon kölcsönhatásba lép univerzumunkkal, annak összetevőivel (vagy ezen kölcsönhatások következményeképp érzékelni tudjuk).


A zárójeles részt értem pl. az érzésekre, álmokra, hallucinációkra, gondolatokra, emlékképekre, satöbbire, melyek agyunk és érzékelésünk termékei.

2015. ápr. 11. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
47%
Szerintem minden, ami modellezhető, létezik. Ha valaki fejében születik egy elmélet, bármilyen zavaros is az, létezni fog. Pl. azt gondolom, létezik kákallékollány és tessék - van.
2015. ápr. 11. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A gondolatok érdekes dolgok. Igazából nem maga a gondolat létezik, hanem annak olyan részletei, összetevői, előzményei, melyek végeredményként magát a számunkra gondolatként megjelenő, emlékekből és intuíciókból összeálló absztrakt formációt adják. Ezek a részletek, előzmények pedig leírhatóak az agyban lejátszódó, különböző biokémiai folyamatok összességeként - ha most még nem is, a jövőben valószínűleg leírhatóak lesznek.


Meg kell különböztetni a belső és külső világot. A belső világ az ember belső világa, a külső világ pedig maga az univerzum. A kákallékollány egyelőre csak a te belső világodban létezik, a külső világ számára nem, csupán egy betűhalmaz. De amint definiálod a kákallékollányt a külső világban is pontosan leírható paraméterek alapján, akkor az már hatással lehet a külső világra is, vagyis a valóságban - a külső világban - is megjeníthető dologgá válik.


A belső világ és a külső világ különbözik egymástól, habár egy jelentős részük átfedésben van egymással. Ami a külső világban létezik, az nem biztos, hogy létezik a belső világodban (ha nem tudsz róla, nem ismered), és vice versa - ha kitalálsz olyat, ami a külső világban nem biztos hogy létezik.

2015. ápr. 12. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

[link]

"hvg.hu: Ön szerint mi a létezés?


Lawrence Krauss: Ami valóban létezik, nem más, mint ami akkor is létezik, ha már nem hiszünk benne. Ez a létezés, a valóság végső természete. Philiph K. Dick mondta ezt, és úgy vélem, helyesen fogalmazott."

2015. ápr. 12. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

szerintem van "fizikai" létezés és "absztrakt" létezés. Egy dolog akkor létezik fizikailag ha kölcsönhatásban áll a többi fizikailag létező dologgal, meg lehet mérni (ehhez persze fel kell tenni, hogy léteznek fizikailag létező dolgok). Ilyen pl egy tyúk.


Egy dolog "absztrakt" létező, ha elképzeljük, definiáljuk, kitaláljuk. Ilyen pl isten, vagy a természetes számok.

2015. ápr. 12. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Vree ***** válasza:
Ajánlom neked az ONTOLÓGIA nevű filozófiai ágazatot, ami pontosan ezzel foglalkozik.
2015. ápr. 12. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
Philip K. Dick szerint az, ami akkor sem tűnik el, ha nem hiszel benne. :)
2015. ápr. 13. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:

#4:

hoppá, lemaradtam. :D

Ha jól emlékszem, Dicknél a Valis és az Istenek inváziója regényben is szerepel. :)

2015. ápr. 13. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Na és mit jelent az, hogy valami "eltűnik".

Létező az, amely képes kölcsönhatásba lépni egy másik létezővel.

Ez a fizikai anyagnál elég szemléletes, a gondolatnál meg triviális (valaki gondolta).

Itt megint visszajutunk ahhoz a filozófiai problémához, hogy minden definíció egy másik definíció következménye. Így aztán vagy "körbedefiniálunk", vagy kénytelenek leszünk néhány alapdologban arra a közös megállapodásra jutni, hogy a priori úgy van, nem definiáljuk, hanem "tudjuk". Méghozzá mindannyian ugyanúgy.

Vagyis a létezőt végső soron egy néhány tulajdonságával jellemezzük, nem definiáljuk.

2015. ápr. 13. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
Az idézet éppen az olyan dolgokat takarja, amelyek létezésének egyetlen bizonyítéka a saját hitünk, téveszménk, hibás következtetésünk, illetve azt, hogy az érzékszerveinktől agyunkig jutó információ szubjektivitása kiküszöbölhetetlen.
2015. ápr. 13. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!