Óriások, törpék?
Szóval van néhány ember, elég rendellenes magassággal (2.5-2.7m, és vannak nagyon alacsonyak is, 40-50cm, ritka, de előfordul...).
Azon gondolkodtam, hogy nem lehetséges-e, hogy éltek óriások, és törpék, és ezeknél az embereknél kijöttek azok a gének? csak tisztán elméleti alapon, nem kell lehurrogni, értelmes válaszok jöhetnek:)
Mindkét irányban van probléma.
4 méteres ember már nem létezhet. A 3 méteres is alig tud már járni, megmozdulni.
A törpe pedig egy bizonyos nagyság alatt igencsak buta lesz.
Persze mindkettőre lehet megoldás (egy bizonyos határig):
pl. erős (szénszálas?) és különleges szerkezetű csontok, izmok az óriásnak - és akkor akár 5 méteresre is megnőhet úgy, hogy még megmarad az emberi formája.
Ugyanígy különleges szerkezetű agy a törpének (olyan, mint a madaraké, amelyik sokkal kisebb tömegben ugyanazt tudja, mint egy jóval nagyobb emlős agya) - és akkor akár 30-40 cm-es is lehet.
De továbbra is mindkét irányban vannak korlátok.
Amúgy pedig nem, a törpe- és az óriásnövés általában hormonzavar eredménye. Gének is vannak, hogyne - attól lesz valaki alacsony vagy magas. De nem óriás, vagy törpe...
Nem. Ez genetikai mutáció. Mindig születnek olyan egyedek, minden élőlénynél, akik úgymond "hibásak".
Ha ez a hiba előnyös, akkor továbbfejlődik, vagy ha nem különösen hátrányos, akkor is, és megmarad (pl. kék szem).
Nem volt a FÖldön soha sem törpe vagy óriás emberek csoportja, erről maradtak volna fent leletek.
"Ez genetikai mutáció."
Nem feltétlenül. Gyakran szervi eredetű betegség okozza, aminek a genetikai lehetősége mindenkiben megvan.
De persze az evolúció is változtatott a testmagasságon, fiziológiai határokon belül. Ennek sok oka lehet, pl. akár a párválasztás is, tehát hogy a magasabb emberek népszerűbbek voltak. Vagy akár a vadászatnál is előnyösebb lehetett a hosszabb láb, nagyobb szemmagasság, stb. De ahogy már írták fentebb, ennek be kellett állnia egy egyensúlyi állapotba, tehát hogy ne okozzon több hátrányt, mint előnyt.
"Gyakran szervi eredetű betegség okozza"
AZ nem genetika????
"magasabb emberek népszerűbbek voltak."
Persze, egy pasi nem 168, hanem 178, de nem 208 :D
"AZ nem genetika?"
Nem, olyankor nem genetikai mutáció eredménye a rendellenes magasság.
"Persze, egy pasi nem 168, hanem 178, de nem 208"
Ezek már csak részletkérdések, a tendencia a lényeg.
"Persze, egy pasi nem 168, hanem 178, de nem 208"
De, a 190 cm magas nő ilyet keres.
Volt ilyen emberi faj.
Kedves kérdező!
A testméret meghatározása általában nem ilyen módon öröklődik. A testméret mennyiségi jelleg, ami azt jelenti, hogy sok, nagyjából hasonló hatású gén alakítja ki (persze ettől függetlenül lehet néhány, ami jelentősebben befolyásolja). Emiatt az ilyen jelentős eltérés a szülői fenotípustól egyszeri mendeli öröklődéssel nem magyarázható, azaz ez nem nagyobb termetű ősi emberek genetikai örökségének maradványa (nem atavizus).
Mind óriás, mind törpe termetet több tényező is okozhat. Óriás termetet a növekedési hormon túltermelődése okozza, ami az agyalapi mirigy (adott sejtjeinek) túlműködéséből fakad. Ezt a leggyakrabban a mirigy tumoros elváltozása okozza. Nem hallottam arról hogy öröklődne. (Ez persze nem azt jelenti, hogy a magas termet nem öröklődhetne!)
Törpe termetet több rendellenesség is okozhat.
A leggyakrabban achondroplasia. Ebben az esetben egy receptor hibája miatt a csontok nem növekednek. Örökletes rendellenesség, autoszómás domináns. Ugyanakkor nem valószínű, hogy ez evolúciós örökség volna. Spontán mutációval is kialakulhat, illetve a testarányok is eltérnek egy normál felnőttétől.
Növekedési hormon hiánya is okozhat törpeséget. Ezt több tényez kiválthatja, a mutáció mellett például az agyalapi mirigy sérülése is.
Emellett számos más ok vezethet törpe termethez (például a tiroxin hiány).
Tehát nem valószínű, hogy akár az óriás, akár a törpe termet evolúciós örökség volna. Ez nem azt jelenti, hogy ne létezhetnének óriások is törpék! (Még ha csak bizonyos élettani keretek között is, ahogy a korábbi hozzászólók is megvilágították.) Ma is élnek pigmeusok, akik elég kis termetűek, jellemzően alacsonyabbak 150 cm-nél, míg a maszájok között (a férfiaknál) könnyen előfordul 180 centi fölötti átlagos testmagasság.
(az alfejezet végén)
A korábbi emberfajok között is volt olyan, aminek jelentősen eltért a testmérete a maitól. A legismertebb a Homo floresiensis. Ezt a fajt hobbitnak is szokták becézni. Jáván élt, az átlagos testméret alig volt több, mint 1 méter. A besorolása még nem tisztázott, a legvalószínűbb, hogy a H. erectustól származott, de van olyan kutató, aki szerint nem is külön faj, hanem a H. sapiens egy változat (vagy néhány mutáns egyede?).
A korai emberek egyébként is jellemzően kisebb termetűek voltak a mainál, a mai emberéhez hasonló termetet legfeljebb néhány ősemberfaj érhetett el. A mainál nagyobb termetű ősemberfajról nem tudok (óriás ősemberszabású volt a Gigantopitechus, de annak viszonylag kevés köze volt az emberhez).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!