Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha nagyfeszültségű kábel köré...

Ha nagyfeszültségű kábel köré csinálok tekercset az müködhet úgy mint egy transzformátor? A nagyfeszültségű kábelt nem tekercselem fel csak simán egyenesen. és a köré a másik kisebb tekercset.

Figyelt kérdés
Nagyfeszültségű kábel alatt a villany, hosszabbító, stb. kábelét értem. Ha ezt fel tekercselem abból lehet transzformátort készíteni??

2015. márc. 21. 22:25
 1/8 anonim válasza:
55%
Te nagyon kezdő lehetsz elektronikában. A válaszom a következő: Ha egy tekercsen kereszül áramot keringetünk akkor a tekercs mágnesként viselkedik. Ez oda vissza igaz, tehát az is igaz, hogyha mágnest mozgatunk egy tekercshez közel akkor a tekercsben áram "indukálódik" vagy áram jön létre. "Nagyfeszültségű kábel alatt a villany, hosszabbító, stb. kábelét értem." értem mit mondsz, csak ez így nem helyes így volna helyes a mondat: Ha a 220V os hálózati áramra készítenél tekercset nagyon sokat kellene tekercselj, megunnád az életed. A transzformátorokban az úgynevezett vasmag segíti a primer (220V os oldali) tekercs mágnesességét kevesebb veszteséggel átadni a szekunder (kimeneti) tekercsnek. A trafó vasmagja határozza meg a trafó hatékonyságát, meghatározza hogy mekkora teljesítményt lehet átvinni (mértékegysége a watt) és a tekercsek voltonkénti menetszámát, vagyis hogy hányszor kell körbe tekerni a vasmagot ahoz hogy "elbírjon" 1V-ot. Amúgy manapság egyre elterjettebb nagy és közepes telesítményeknél az ú.n. SMPS tápegységek amelyekben nagyobb frekvenciára vannak tervezve a transzformátorok (50 hz helyettbb több khz) és más elven működnek kevesebb veszteséggel.
2015. márc. 21. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Az alapgondolatban van valami:

[link]

2015. márc. 21. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nem kell nekem túl nagy áram csak kis led világításához szükséges áram is elegendő lenne (nem erre kell).


"Ha ezt fel tekercselem abból lehet transzformátort készíteni??"

2015. márc. 21. 23:56
 4/8 anonim ***** válasza:
Lehet.
2015. márc. 22. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

nem.


a transzformátor úgy működik, hogy:


képzelj magad elé egy hosszú, egyenes vezetéket. ha ebben áram folyik akkor a vezeték körül mágneses mező jön létre.

ezt úgy tudod elképzelni, hogy a markodba fogod a vezetéket és ahogy az ujjaid állnak, úgy jön létre a mágneses mező.

namost, ha elképzeled a ugyanezt a vezetéket feltekerve és ugyanúgy megfogva, akkor ahogy szépen körbeviszed a kezed, az ujjaid, a tekercshez képest mindig ugyanúgy fognak állni. azaz a mágneses mező is.

a tekercs mágneses mezeje úgy néz ki, hogy a mágneses erővonalak áthaladnak a tekercsen belül, a végén szétnyílnak, végigfutnak a külső oldal mentén és a tekercs másik végén visszatérnek belülre.

(a transzformátor vasmagja tulajdonképpen annyit csinál, hogy magába zárja a mezőt, az nem a tekercs külső oldalán fog végighaladni, hanem a vasmagon és úgy tér vissza a tekercs belsejébe.)


namost, a transzformátornál az a trükk, hogy váltakozó árammal táplálják. mivel az áram változik a tekercsben, azért a tekercs által létrehozott mágneses mező is változni fog. csakhogy a váltakozó mágneses mező váltakozó elektromos mezőt hoz létre maga körül, nagyon hasonlóan ahhoz, mint az elektromos mező. (körbefogod a mezőt képzeletben a kezeddel és az ujjaid mutatják, hogy merre megy az elektromos mező.)

ez az elektromos mező tudja terelgetni az elektronokat egy vezetőben. csakhogy az elektronok arra próbálnak menni, amerre a mező terelgeti őket. azért van a transzformátor szekunder (kilépő) oldala is tekercselve, mert így a vezeték abba az irányba megy, amerre a mező (amerre az ujjacskáid állnak), azaz gyakorlatilag a vezeték hosszirányában mennek az elektronok.


a te elgondolásoddal az a baj, hogy a vezetéked merőleges az elektromos mezőre, az elektronok nem a vezeték hosszirányában akarnak haladni, hanem a paláston körbe-körbe.

így áramot/feszültséget nem kapsz a vezetéked két vége között, ellenben az energia nem vész el, marhára melegedni fog a vezetéked, az elektronok ugyanis mennek körbe-körbe. így működik egyébként egy indukciós kemence is.


***


a lakatfogó azért borzasztóan rossz példa, mert a fogó száraiban tekercs(ek) van(nak) feltekerve szépen a szárra, azaz a vezeték körül képződő mágneses mező körül képződő elektromos mező éppen hogy párhuzamos a tekercsek vezetékével.


itt van a működéséről egy kép, ha nem sikerül elképzelni:


[link]

2015. márc. 22. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha csak némi világítása cél, ahhoz nem kell semmi, csak egy efénycső.

[link]

2015. márc. 22. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Szirty ***** válasza:

"Ha csak némi világítása cél, ahhoz nem kell semmi, csak egy efénycső."


VS:


"Nagyfeszültségű kábel alatt a villany, hosszabbító, stb. kábelét értem"


:)

2015. márc. 23. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

vs


"világításához szükséges áram is elegendő lenne (nem erre kell). "

2015. márc. 23. 18:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!