Egy kétdimenziós "test" rendelkezhet tömeggel?
Miért nem létezhet 2D, arra írtam...
Értem... elmélet. Persze hogy az, egyébként nem született volna meg a kérdés. De a relativitás elmélet is az, mégis működni látszik (pl GPS műholdak, stb...). Ez pedig szorosan kapcsolódik a témához, bár nem sokat tudok róla, de ez gondolom kiderült.
A relativitás-elmélet nevében szereplő elmélet az tudományos szempontból értendő. Az meg, hogy pl. "elméletem szerint náci marslakók laknak a Hold túloldalán", az egy köznapi elmélet(em). A kettőnek semmi köze egymáshoz. Utóbbi tudományos szempontból legfeljebb hipotézis, vagyis feltételezés (bár még annak is rossz, csak példaként hoztam fel).
Ahhoz, hogy egy hipotézis a tudományban elméletté fejlődjön, rengeteg munka, kísérletezés, módosítás, számítás és ellenőrzés szükséges. Nem azért relativitás-elmélet a neve, mert "csak egy elmélet", hanem azért, mert milliószor és milliószor ellenőrizve lett, és eddig egyszer sem adott eltérő eredményt az elméletben kiszámítottól.
"Ha létezne 2 dimenziós test, nem lehetne tömege. Anyaga sem."
Ezáltal pedig nem is a mi univerzumunkban létezne :)
Lassan, de azért csak halad valamerre a téma. :-)
Szóval mint említettétek nem lenne tömege. Kezd hasonlítani a fényre az "elméletben" felgyorsított test. Szóbakerült, hogy nem ebben az univerzumban lenne. Mondhatjuk azt, hogy az így felgyorsított test egy másik dimenzióban van, azaz 2D-ben, mint írtuk (mondhatni másik univerzum)? Ebben az esetben a "test" bizonyos tulajdonsága kihathat a 3D-re is (pl energiája)?
Elmélet:
Alapból az volt a kiindulási pontom, hogy a relativitás elmélet szerint a fény szemszögéből 2D a világunk. Ez az elmélet, tudtommal ezt még nem bizonyította senki, csak papíron van levezetve. Mi most nem épp ugyanazt csináljuk? :-)
Illetve csináljátok, mert én csak kérdezgetek. A náciufósizét nem nagyon értem, alapból egy tudományos elmélet egy részéből indultam ki.
"a relativitás elmélet szerint a fény szemszögéből 2D a világunk. Ez az elmélet, tudtommal ezt még nem bizonyította senki, csak papíron van levezetve. Mi most nem épp ugyanazt csináljuk? :-)"
Nem, éppen az ellenkezőjét. Most te a mi szempontunkból 2D-s tárgyról beszélsz. Ammeg nem megyen. :)
Hm... akkor a relativitás elmélete sem magyaráz meg mindent.
Nem hiszem, hogy ez még egyetlen tudósnak sem fordult meg a fejében. Valahol biztos van erről szakirodalom.
Akkor folytatom a neten való keresgélést és megpróbálkozok az említett elmélet teljes megértésével. Reméltem, hogy érdekes beszélgetéssel/vitával dobhatom fel a kategóriát a sok házi feladat közepedte, de madnak a száraz tényeket közlő szakkönyvek. Na jó, nem traktálok senkit további kérdéseimmel.
Wadmalac: :D
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
További szép napot nektek!
"Hm... akkor a relativitás elmélete sem magyaráz meg mindent. "
Valóban nem, mert pl. a kvantumgravitáció dolgával nem tud mit kezdeni. Ha erre is megtalálják a leírást, akkor az kábé még olyan "továbbfejlesztése" lesz a relativitáselméletnek, ahogyan a newtoni-fizika "továbbfejlesztése" volt az einsteini relativitáselmélet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!