Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért könnyebb váltóáramot...

Miért könnyebb váltóáramot szállítani mint az egyenáramot?

Figyelt kérdés
Sokat gondolkozok az ilyeneken de sajnos néhány dolgot csak nagyon szemléletesen értek meg. Hétköznapi példákkal vagy informatikai példákkal. Miért jobb a váltóáramot szállítani mint az egyenáramot? Olvastam hogy feltranszformálják így könnyebb szállítani? de miért jó ez? egyenáramot nem lenne könnyebb szállítani ?
2015. márc. 1. 16:18
 1/5 anonim ***** válasza:
58%
Nagyobb feszültség esetén kisebb a veszteség.
2015. márc. 1. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egy adott teljesítményre vonatkoztatva minél nagyobb a feszültség annál kisebb a vezetékekében a veszteség (Joule hő). A veszteség az áramerősség négyzetével arányos.
2015. márc. 1. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A teljesítmény a feszültség és áramerősség szorzata.

Az átfolyó áram áramerőssége a vezeték keresztmetszetétől függ.

A váltóáramot lehet feltranszformálni, -kisebb keresztmetszetű vezetéken szállítható!

A felhasználás helyén újra visszatranszformálható.

2015. márc. 1. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

3-as már jó választ írt (a többiek is, csak nem teljesen a kérdésre válaszoltak). Azonos feszültség mellett nem sok különbség van a két "áramtípus" szállítási távolsága között. Mindkettőnél nagyjából hasonló a veszteség aránya. Azonban a váltóáram transzformálható, míg az egyenáram nem. És a transzformálásnak pont az a lényege, hogy a feszültséget felemelik az egekbe, így azonos teljesítmény mellett az áram erőssége meg leesik a béka feneke alá. És mivel az átfolyó áram erőssége melegíti a szállítókábelt, így a feltranszformált áram jóval kevesebb része válik hőenergiává, vagyis veszteséggé.


Ezért van az, hogy a magasfeszültségű távvezetékekben folyó áram feszültsége akár többszázezer volt is lehet.


Hogy miért nem transzformálják akkor sokmillió voltra, vagy még magasabb feszültségre? Több okból: minél magasabb feszültségre transzformálják az áramot, annál drágább a transzformáló berendezés (trafó) előállítási költsége is. Másrészt minél nagyobb a feszültség, annál nagyobb az átütőképessége az áramló elektronoknak, ezért annál komolyabb szigetelés kell a távvezetékre. Ez pedig tovább drágítja a rendszert, így egy idő után a hőveszteségből származó energiamennyiség pénzben kifejezett értéke alulmarad a kiépítés költségeinek. Ezért az általános transzformálási határ kb. 100-500 kV között szok lenni. Speciális esetekben ennél magasabb is, de az ritka, és általában csak speciális helyeken használják (pl. LHC).

2015. márc. 1. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem könnyebb, csak kisebb veszteséggel tehető meg.
2015. márc. 1. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!