Miért van az, hogy az iskolában rossz szemmel néznek a tanárok, ha káromkodunk, csúnyán beszélünk, de egyes könyvekben simán előfordulnak káromkodások irodalom órán?
Az volt, hogy a tanár felolvasott egy verset Orbán Ottótól irodalomórán, ami hemzsegett a csúnya szavaktól (szar, hülye stb.). Viszont pont ez a tanár akad ki mindig, ha nem beszélünk normálisan. Erre ő simán felolvassa ezeket a szavakat! Akkor most hogy is van ez? Ezentúl beszéljek versben, ha káromkodni akarok, különben nem tehetem meg?
Ezt az egészet hülyeségnek és álszent dolognak tartom. Vagy ne engedje meg, hogy csúnyán beszéljünk, de akkor ő se beszéljen csúnyán (még akkor is, ha felolvassa mástól a csúnya szavakat), vagy akkor engedje meg, hogy úgy beszéljünk, ahogy akarunk, ha már ő is ezt teszi!
Mi a véleményetek?
Amúgy:
A káromkodásnak megvan a maga helye a nyelvben, és ez nem az iskola :)
Ha megütöd a lábad, akkor senki nem fog érte megszólni, amikor hirtelen felkiáltasz fájdalmadban. Ugyanígy, az irodalomban és vannak esetek, amikor egy-egy csúnya szó erősíti a mondanivalót.
A káromkodás pedig azért számít csúnya dolognak, mert egykor azt hitték az emberek, hogy ezek az átkok hatnak, illetve sértették a vallási érzékenységet. Sokáig tiltotta is a törvény, és ha jól emlékszek Zrínyi Miklóst pl. el is tanácsolták emiatt az iskolától :)
Trágár szavakat használni, káromkodni egyszerűen nem illik, nem szép, nem kulturált dolog. Én az irodalomban sem kedvelem; ez a vers amúgy egész jó lenne, mély igazságtartalommal, de elrontja az a néhány közönséges kifejezés. (Nem, nem "hemzseg a csúnya szavaktól", olvasd el újra; kettő van benne összesen, bár szerintem az is sok. A nyomatékosítást stb. ezek nélkül is kiválóan meg lehet oldani, mint ahogy az már rengeteg írónak és költőnek sikerült... :)
Egyébként nem vagyok egy "széplelkű kékharisnya", voltak nagyon-nagyon csúnyán beszélős korszakaim; de amikor meg nem trágárkodtam, olyan érzés volt az ilyen közönséges beszédet hallani, mint ha lehánynának... (És igen, simán "ki lehet bírni" káromkodás nélkül bármilyen fájdalmat is, és a dühöt is fel lehet dolgozni másképp stb.; a káromkodás/trágárkodás csak tanult viselkedés, és nem lesz tőle jobb.)
A tanárod viselkedése tényleg ellentmondásosnak tűnik, szerintem interjúvold meg őt, kíváncsi lennék, mit mond. :D
Én biztosan nem olvasnék fel ilyen verset gyerekeknek, annak ellenére sem, hogy tudom, sokan már egész kicsi korban használnak csúnya szavakat.
Hát, nem merem megkérdezni, mert félek, hogy olyan választ kapok, mint amit az 1-es írt. :D
Amúgy tudom, hogy nevetségesnek tűnik a kérdés, mert ugye a "költőknek mindent szabad", de nekem akkor is ellentmondásos a tanár viselkedése. A szar szó hallatán ugyanis én arra gondolok, ami a WC-ben van, és ha versben van a szó, akkor sem fogok ambróziára gondolni. Tehát a szar az szar, akár versben van, akár csak egy diák mondja.
És a legdurvább dolog, hogy szerintem azért olvasta fel nekünk ezt a verset Radnóti kapcsán, hogy bevágódjon nálunk, ez érződött az egészen....
Engem speciel zavar, hogy újabban zenében (főleg a rap érintett), filmekben (B-kategória akció, újmagyar művészfilmek) iszonyatosan elszaporodott az ocsmány káromkodás.
Lehet olyan helyzet, ahol a komikum, a feszült helyzet alkalmilag igényelheti és ezzel "jogossá teheti" egy erősebb vulgaritás kimondását, de hogy szinte csak ilyenekből álljon a szöveg, az gusztustalan.
Sajnos a hétköznapi nyelvhasználatunkra meg nagyon nagy hatással van a média, az ilyesmi a köznyelvet is egyre vulgárisabbá teszi.
Az iskolában pont azért nem engedik a káromkodást, hogy megtanuljátok, NEM AZ A NORMÁLIS BESZÉD.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!