Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a különbség a csillagrendsz...

Mi a különbség a csillagrendszer, és a csillagkép között? Melyik a nagyobb?

Figyelt kérdés

2014. dec. 31. 17:23
 1/9 anonim ***** válasza:
30%

A csillagkép pár csillagból áll. A csillagrendszerben 1 csillag van, a központi égitest, nálunk a NAP.


Ettől függetlenül a naprendszer szerintem nagyobb. tipp

2014. dec. 31. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszi.

A Sirius; Regulus; Procyon; Algol; Aldebaran; Capella; Pleiades; Spica; Deneb Algedi; Vega; Antares; Alphecca; Arcturus; Alkaid; Gineah ezek csillagképek vagy csillagrendszerek?

2014. dec. 31. 17:35
 3/9 anonim válasza:
77%
csillagrendszer pl az orion öv, ami néhány csillagból áll, és egy képet alkot az égbolton. Csillagrendszernek nevezzük a csillagászatban az olyan csoportosulást, amiben egy vagy több csillag és esetleg bolygó is található. Az ilyen rendszer fő jellemzője, hogy tagjai egymással gravitációs kölcsönhatásban vannak. A rendszeren belül a távolságok nem haladják meg a néhány tízezer csillagászati egységet. A legismertebb csillagrendszer a Naprendszer.
2014. dec. 31. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
*csillagkép az orion öv bocs
2014. dec. 31. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Még nyugodtan írjon , aki ki tudja valamivel egészíteni.

2014. dec. 31. 17:39
 6/9 sadam87 ***** válasza:
100%

A csillagképek az égbolton látszólagosan egymáshoz közel álló csillagokból állnak, a valóságban ezek a csillagok egymástól nagyon távol, akár sok száz fényévre lehetnek, nem alkotnak tényleges csoportot, de mivel a Földtől (Naprendszertől) nézve nagyjából egy irányba helyezkednek el, látszólag egymáshoz közel vannak. A legismertebb csillagképek a Nagygöncöl (avagy Nagymedve) és a Cassiopeia, de ide tartozik még például a már szintén említett Orion, és az állatövi jegyek is.

A csillagrendszer (ahogy már korábban is írták) egy, vagy több egymáshoz közelálló csillagból, illetve körülöttük levő esetleges bolygókból és egyéb kisebb égitestekből áll.

Amiknek a nevét a 2. hozzászólásban írod, azok nagyrészt csillagok, a Pleiades egy csillaghalmaz, magyarul Fiastyúk.

2014. dec. 31. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, most már értem! :)
2014. dec. 31. 17:50
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit keveredik itt a csillagrendszer és a csillag halmaz.


Csillagrendszer, amikor egy csillag vagy többes csillag (kettős, hármas, stb.) közös tömegközéppont körül kering, és a rendszer részei még a körülöttük keringő bolygók, porgyűrű, stb. Ilyen pl. a Naprendszer, az Alpha Centauri rendszer, a Szíriusz kettős, stb.


Halmaz az, amikor csillagok egymáshoz közel, közös fizikai rendszert alkotnak, de nem tekintjük őket csillag-többeseknek a mozgásuk miatt. Az ilyen csillagok sajátmozgása nem feltétlenül jelent közös pont körüli keringést. Csillag többes rendszer pl. a Fiastyúk (ez nyílthalmaz), a gömbhalmazok a Tejút körüli halóban, stb.


A csillagképeket meg olyan csillagok alkotják, amik csak látszólag vannak közel egymáshoz, a Földről nézve. A csillagképek határvonala teljesen önkényes. Korábban hajósok neveztek ki egy formációt csillagképnek, manapság a csillagászok egyeznek meg a csillagképek határairól. Jelenleg 88 csillagképre osztják az égboltot, ha jól emlékszem.

2014. dec. 31. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

** "Csillag többes rendszer pl. a Fiastyúk..."

Bocsánat, ezek csillaghalmazok, elírtam a mondat elejét. :)

2015. jan. 1. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!