Légnyomás változás esetén zárt térben is ugyanúgy változik a légnyomás, mint kint?
Amennyiben a zárt tér valóban zárt, és a zárt tér falai abszolút rugalmatlanok, akkor természetesen a zárt térben nincs légnyomásváltozás. Persze ez egy idealizált eset.
Egy szoba ebből a szempontból nem zárt, hiszen vannak rések, ahol a légnyomás ki tud egyenlítődni (nyílászárók nem hermetikusan záródnak, a fal is át tud esetleg engedni levegőt). Ez a kiegyenlítődés nem túl látványos, és elvileg nem is túl gyors, de ahhoz képest amilyen lassan változik a levegő légnyomása, ahhoz képest egész jól képes azt követni, így általában a külső és belső légnyomás alig tér el egymástól.
Általában egy barométer – hacsak nem valami laboratóriumi nagyon pontos eszközről van szó –, hibahatáron belüli eltéréssel mutatja a külső légnyomást.
Zárt térben nem, csakhogy egy szoba az nem zárt tér!
A légnyomás változása nagyon kicsi szokott lenni (különben hamar megfulladnál) és ez a kis változás lazán átmegy a kulcslyukon, rossz ablakszigetelésen, szellőzőn, stb.
A belső és külső légnyomás, páratartalom és hőmérséklet (a fránya fizika miatt) folyamatosan a "kiegyenlítődésre" törekszik.
Ezzel (is) foglalkozik az épületfizika.
Közvetve ez felelős a helyiségek párásodásáért, penészesedéséért.
Csak az érdekesség kedvéért:
Képzeld el, hogy 0,01 atmoszféra, vagy 10 mbar nyomás eltérés van kint, ill. bent.
Ekkor a 1,5-2 m^2-es bejárati ajtóra 150-200 kg súlyának megfelelő erő hat! Próbáld kinyitni/becsukni!
Ilyet csak nagyon-nagy vihar esetén tapasztalhatsz, egyébként a réseken nagyjából kiegyenlítődik, ahogy írták.
Ritka eset, amikor olyan gyors a külső légnyomás-változás, hogy a zárt lakás ajtó- és ablakrésein, sőt, még a tetőcserepek résein sem tud kiegyenlítődni a különbség.
Na azért előfordul ilyen, csak szerencsére nem felénk.
Tornádóban ettől pukkannak ki a házak.
Ha jól értem a kérdést, neked a Pascal-törvényre van szükséged. Keress rá!
A folyadékok, gázok nyomása nem pontosan a fejed felett lévő oszlop nyomása, hanem az egész légkör tömegének egységnyi felületre eső nyomása. A légkör egyenletesen eloszlatja a felszínen a saját (+ a benne lévő dolgok) súlyát. Ha nem így lenne, jó nagy baj lenne - elmenne feletted egy repülő, és össze lennél nyomva! Ugyanez az oka annak, hogy a hajók nem húznak nagy árkokat saját maguk alatt a tengerfenéken.
Az igazán nehéz kérdés éppen az, hogy egyáltalán miért változik a légnyomás? A Földön lévő légnyomáskülönbségeknek hangsebességgel ki kellene egyenlítődniük. Ennek ellenére tartósan fennmaradnak. Ennek az instabil állapotnak az egyenlőtlen eloszlású napsugárzás a fenntartója. Ha a napsugárzás hirtelen megszűnne, egy bizonyos idő után a Földön mindenhol ugyanannyi lenne a légnyomás.
(Jó, még a forgás és a geoid alak is beleszól valamennyire, de az már tényleg szőrszálhasogatás...).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!