Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van-e élet az Európán?

Van-e élet az Európán?

Figyelt kérdés

Sokat hallottam arról, hogy a Jupiter Európa holdján tervezik, hogy lejuttatnak egy szondát a több km vastag jég alá, mely "önirányító tengeralattjáróként" felkutatná a több mint 100 km mély óceánját az élet után.

Több verzió is felmerült, hogy miképpen tudná átolvasztani a szonda a vastag jégkérget. Ezekben nukleáris melegítés mellett szerepet játszott a gravitáció. Mindeddig érthető.

Azonban: Ha át is jut a szonda nem valószínű, hogy információt tud juttatni a felszínre, ill. a Földre. Viszont arról soha nem halottam, hogy ez a szonda valahogy vissza is juthatna, azaz a megszerzett információkat nem csak "önmagának" gyüjtené. Tud erről valaki valamit?



2014. nov. 27. 11:16
1 2 3
 21/27 A kérdező kommentje:

Hát...

A fő kérdés mellett (Van-e élet az Európán?) leginkább az érdekelt, hogy valyon hogy juttatják vissza az információt a 10-15 km vastag jég alól.

Én abban 99% biztos vagyok, hogy valamilyen szintű élet van. (A feltételek ezt nem zárják ki, sőt...)

Abban viszont már nem, hogy a belátható jövőben erről meg is tudunk győződni. Éppen azért, mert ha le is tudunk juttani egy szondát a jég alá, onnan "visszaszerezni" a jelenlegi technológiákkal szerintem lehetetlen. És a 15 km jég alól... -tudtommal- a tengeralattjárók a Földön sokkal kisebb jégtakaró alól sem tudnak kommunikálni.

Lejuttatni -a kísérletek szerint- nukleáris fűtőmű és a gravitáció segítségével akár 6-8 nap alatt sikerülhet. Visszafelé a gravitáció már "ellenünk" dolgozik.

Láttam kísérleteket melyekben egy fémtárgy még fűtés nélkül is lassan "átdolgozta" magát a jégen (igaz, nem -160 fokon). Fűtéssel ez jelentősen gyorsítható. Azonban mögötte a víz megfagyott. Ezért tartom lehetetlennek a kábeles összeköttetést.

2014. nov. 28. 13:17
 22/27 anonim ***** válasza:

"Áruld el, mitől mondana ellent?"


Attól, hogy egyetlen hőtartály hőenergiáját nem lehet mechanikai vagy más rendezett energiává alakítani. Egyszerűen nincs ilyen fizikai mechanizmus (lásd: Maxwell-démon). Szép is lenne, csak kiraknánk egy ilyen eszközt a levegőre, vagy beleengednénk a tengerbe, és dőlne belőle az elektromos energia.


A link, amit betettél, olyan élőlényekről szól, akik a vulkánból feltörő vegyületek kémiai energiáját használják, nem pedig a hőt. Nagy különbség.


"Ez egy tipikus hozzászólás, amikor tipped sincs a termodinamika tételekről, de nagyon jól hangzik :D"


A termodinamika 2. főtétele tulajdonképpen egy statisztikai törvény, arról szól, hogy a rendszerek idővel a valószínűbb állapotok felé haladnak. Mivel ez egy matematikai következmény, alapvetőbb és biztosabb, mint az összes többi fizikai törvény. Ha szerinted egy bármilyen rendszer képes energiát nyerni pusztán abból, hogy egy "meleg" környezetben van, és képes ezt rendezettség létrehozásához felhasználni, akkor inkább te vagy az, aki nem érti a törvény lényegét.


Az árapály teljesen más, az rendezett energia, és elméletben felhasználható, bár elég nehéz elképzelni, hogy egyedi élőlények hogyan tudnák hasznosítani, mivel globális méretekkel jellemezhető és úgy jelentős, de biológiai méretekben minimális mértékű. A sugárzás meg pont azért nem ér sokat, mert vastag jég és óceánréteg alatti életről beszélünk, ahova a sugárzás mint rendezett energia nem jut el. Legfeljebb csak áttételesen, hővezetéssel, rendezetlen formában.


Nem azt mondtam, hogy az Európa tengereiben nem lehet élet, csak azt helyesbítettem, hogy nem geotermikus energiából.

2014. nov. 28. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:

13:58,


És szerinted, mégis miért tör fel a vulkánból a kémiai anyagok? Na, mitől? Hát a hőtől, amit a mi bolygónk elsősorban "régről" tárol, meg a bomló radioaktív anyagok, de részben a Hold vonzása is termel. Tehát a mély tengerekben a vulkanikus kürtőknél élő élőlények RÉSZBEN a Hold energiáját közvetetten, hőként hasznosítják.


A mi földi életünk úgy képes rendezettséget létrehozni, hogy a Napban létrejön egy brutális entrópianövekedés, rengeteg hőenergia sugározódik szét. Na, mi ezt a hőenergiát használjuk fel arra, hogy rendezetté tegyük (legalábbis egy időre) a molekuláinkat. (Amúgy hőmérséklet-különbségből speciel elő lehet állítani elektromos energiát.) A felszíni élőlények csak és kizárólag a Nap energiájából élnek, amivel a Földön található különböző anyagokat felhasználjuk, új molekulákat létrehozva. Tehát a mi életünk a Napsugárzás energiáját használja fel.


Az árapály pl remekül tud előállítani hőenergiát, ami elindíthatja (és olvadtan tarthatja) az áramlásokat, amelyek "előcsalhatják" a bolygó magjából a kémiai anyagokat. Ez az energia ügye a Jupiter forgási sebességének csökkenéséből származik (illetve, ezzel együtt csökken a hold forgási sebessége is). Ez lényegesen jelentősebb is lehet, mint a Föld esetében (némileg nagyobb a Jupiter) - ez a hatás látható, hiszen az Európa jégkérge bizony keményen repedezett, és bizony folyékony víz is van a kéreg alatt. Ehhez bizony energia kell, nem kevés.


Tehát, ebből megállapíthatjuk, hogy az élőlények remekül élhetnek külső hőenergiából. Amúgy a sugárzás is hőenergiává alakul, lévén a lefékeződő fotonok bizony fűtik az őket elnyelő anyagot. Tehát ez is egy erőforrás, ami belső hőmérséklet-különbségeket, és ezzel áramlatokat okozhat a bolygó belsejében.

2014. nov. 28. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:

Látom, nem nagyon érted ezt az energiatermelés dolgot. Attól, hogy a kémiai anyagokat a hő hozza fel, az anyagokat hasznosító élőlények még nem a hőből szerzik az energiájukat, hanem a kémiai átalakulásokból. Amit te mondasz, az olyan, mintha azt állítanád, hogy az autó azoknak az olajbányászoknak az energiájával működik, akik az olajat a felszínre hozzák.


Továbbra is csak annyit állítottam, hogy pusztán rendezetlen energiából nem lehet entrópiát csökkenteni. Nincs Maxwell-démon. Az entrópia csökkentéséhez, így minden élethez két hőtartály kell: egy hidegebb és egy melegebb. Ha az Európa óceánjaiban élő lények a vulkanikus vegyi anyagok elégetésével termelnek energiát, akkor számukra kifejezetten rossz a geotermikus hő, mert megnehezíti a hőleadást. Ahogy neked se lenne jó, ha a Földön 80 fok lenne. Pedig mennyivel több energia állna akkor a rendelkezésedre!

2014. nov. 28. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 A kérdező kommentje:

22,23,24-re:

Akárhogy is az Európán lévő hatalmas olvadt vízmennyiség azt bizonyítja, hogy "valami" melegíti a bolygót -különben már régen "átfagyott" volna. A jégkérgen lévő elszineződések arra utalnak, hogy vulkáni, ill. hidrotermális tevékenység létezik a víz alatt. Áramlásokat feltételeznek a jég alatt, melyeket erősít az is, hogy a vastag jégkéreg kb. kétszer gyorsabban forog, mint a mag. Eszerint a rendszer nem zárt, azaz a "két hőtartály" jelen van.

Az Európa légkörének csaknem 100%-a oxigén, s kis mértékben széndioxid. A víz vezetőképessége oldott sókra utal, ami akár a földi óceánokkal való hasomlóságot is jelenthet.

Ennél sokkal többet 2030-ig nem fogunk megtudni róla, a tervek szerint ekkor indítják ugyanis az ESA JUICE (Jupiteri Jeges Hold Felderítő) szondát, melytől a Jupiter holdjairól jóval több adatot várnak.

2014. nov. 28. 20:06
 26/27 A kérdező kommentje:

Egy mondat kimaradt:

A két hőtartály jelen van, de -ellentétes módon- mindkettő kapcsolatban van külső rendszerrel.

2014. nov. 28. 23:20
 27/27 Wadmalac ***** válasza:

A hő konkrétan főként, de nem egyedül azért kell, hogy az életnek megfelelő körülményeket (folyékony víz például) biztosítsa.

Ha a megfelelő kémiai környezet megvan, akkor ez elég az élet esetleges jelenlétéhez is.

De nincs itt semmiféle termodinamikai nonszensz.

Az élet alapjai valóban a kémiai folyamatok, de ezek jó része igenis képes, sőt, kutya köteles hőt, energiát felvenni a környezetéből. A növények is ezt teszik a fotoszintézis közben.

2014. dec. 1. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!