Mit tegyünk mielőtt megrázna minket az áram?
Feszítsük meg az izmainkat, hogy legyen merev a testünk vagy pedig lazítsuk inkább el?
Mit ajánlatos tenni, hogy túléljük és a legcsekélyebb fájdalmat érezzük akkor amikor ráz minket az áram?
Teljesen mindegy hogy megfeszíted magad vagy ellazítod magad.
Minimalizálni kell a rajtad átfolyó áramot valamilyen szigeteléssel.
Az hogy hova kell a szigetelés az a szituációtól függ.
Nem, ezt úgy kell elképzelni, hogy legalább egy orvosi szempontból képzett és rutinos személy legyen melletted egy defibrillátorral és egy menetkész mentőautóval, aki elrúgja a karodat a konnektortól mikor ott guggolsz előtte beledugott ujjal, és újra tudjon éleszteni, ha éppen szívgörcsöt kapnál. De előfordulhat, hogy ez sem elég segítség, vagy az is előfordulhat, hogy 14 órával később kapsz agyvérzést az áramütés során a véredben képződött vérrögtől.
Én személy szerint nem tanácsolom az árammal történő hadakozást, abból még soha semmi jó nem sült ki senki részére.
Csak azért kérdezem, mert régen kiskoromban, kilógott egy vezeték a magnókból és elkezdtem nyalogatni a magnó be volt kapcsolva, de nem rázott meg. Utána a tenyeremhez tettem és megrázott, azóta is a tenyeremen van a nyoma pedig már eltelt majd 10 év.
És arra vagyok kíváncsi, hogy amikor a nyelvemhez tettem azt a vezetéket, akkor miért nem rázott meg, miért csak akkor amikor a tenyeremhez tettem?
Kórházba kerültem, benntartottak pár napot, utána kitengettek.
Tippre egy kondenzátor "kimenetét" nyalogattad, amit előtte összeérintettél. Ekkor kisült és egy ideig nem rázott, de kis idő múlva újra feltöltött és megrázta a kezed.
Ha az áramkör nem a szíveden keresztül zárul, akkor kisebb az esélye a halálnak - "csak" égési sérülések lesznek.
"És arra vagyok kíváncsi, hogy amikor a nyelvemhez tettem azt a vezetéket, akkor miért nem rázott meg, miért csak akkor amikor a tenyeremhez tettem?"
Akkor miért nem EZT kérdezted meg?
Több oka is lehet.
Pl.:
- Amikor nyaltad feszültség mentes volt, amikor megfogtad, már nem
- Amikor nyaltad, elvoltál szigetelve a földtől, amikor megfogtad, már nem.
Egyébként hogyan történt az, hogy "egyszercsak" a magnóból kilógott egy drót?
Ez kb. olyan kérdés, hogy "mit tegyünk, mielőtt agyoncsap minket a villám?" Nem állhatsz egész nap készültségben, hogy vajon mikor fog megrázni az áram/agyoncsapni a villám/elütni a villamos/kisiklani a vonat/elsodorni a cunami stb. Ezek a balesetek hirtelen történnek, időd sincs sokszor felkészülni rá. Az a jó, ha mindig elővigyázatos vagy. Ha jön a villamos, nem ugrálsz a síneken, ha lógó vezetékeket látsz, nem fogdosod őket.
Ha direkt keresed a bajt, meg is talál majd, ne félj.
Egyébként ha már fogdosni akarod a vezetéket, akkor javaslom, hogy ne vegyed a csukott tenyeredbe. Ugyanis áram hatására az izmok összehúzódnak (teljesen mindegy, hogy te megfeszíted vagy sem, mert amikor megcsap az áram, akkor nem te irányítod az izmaidat), szóval a tenyered ekkor magától összeszorul és nem bírod elengedni a vezetéket. Ezért inkább a kezed másik felével érj hozzá, mert ha hirtelen összerándul a kezed, akkor a vezeték érintése is megszűnik.
De javaslom, ne fogdoss vezetékeket, ne nyúlkálj a konnektorba, ne nyalogasd az áram alatt lévő magnó vezetékeit, és akkor nem kell áramütéstől tartanod.
"Mit tegyünk mielőtt megrázna minket az áram?"
Egyetlen biztos módszer van: kerüljük el.
Szó szerint, vagy védőfelszereléssel. A fentebb írt, külső kézfelületes érintés sem éppen biztonságos, ilyet rutinos szakik szoktak tenni, de ők is csak olyankor, amikor biztosan tudják, hogy olyan feszültségről van szó, ami ilyen körülmények közt nem füstöli el őket. Laikusként SEMMILYEN feszültséghez nem szabad nyúlni, persze egy 12 voltos kocsiakkuig nem lehet baj.
"persze egy 12 voltos kocsiakkuig nem lehet baj."
Háttőőő... Kivéve, ha egy marokra fogott 32-es csillagvillással közelítünk erőteljesen a két pólus irányába, majd rövidre is zárjuk azt :) Ekkor ugyanis az akksi felépítésétől, kapacitásától, töltöttségi szintjétől és egyéb paramétereitől, valamint a csillagvillás anyagától, vastagságától függően vagy a kezünk szenvedhet harmad-negyedfokú égési sérüléseket, vagy beterít minket a felrobbanó akkuból széjjelfröcskölő kénsav. Egyik sem egy kellemes élmény :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!