Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan maradtak fenn a mai...

Hogyan maradtak fenn a mai napig a monarchiák, és mi értelmük van? Pl. Egyesült Királyság, vagy Svédország?

Figyelt kérdés
2014. szept. 14. 15:17
 1/4 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Hagyománytiszteletből.

A demokráciákban a még létező uralkodó családoknak tényleges politikai- vagy gazdasági hatalmuk, szerepük nincsen. Általában protokolláris feladataik vannak, és az ország hagyományai miatt, valamint szeretetből, tiszteletből tartják fenn a státuszukat.

"Értelmük" a szó szorosan vett jelentésében nincsen.

2014. szept. 14. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

De van értelme, kérlek alássan!

Bár egy alkotmányos monarchiában valóban nincs komoly hatalmuk, de tekintélyük, az van nekik. Nem mindegy, hogy mit mond a király, szavának jó esetben súlya van. És ez a súly bizony fontos tud lenni.

Mivel az uralkodókat általában nem a nép választja, neki nem is kell folyton a választók kegyeit keresnie, ő messzebbre láthat, mint a következő választás. Ha pl. Németország monarchia marad az első vh. után - persze nem a teljesen diszkreditálódott Vilmos császárral, hanem egy igazán népszerű, karizmatikus uralkodóval -, akkor a nácik talán

nem jutottak volna hatalomra.

Tehát egy uralkodónak kb. az a szerepe, mint a felső háznak, hogy az esetlegesen populista demagógiától elhülyített nép képviselői a parlamentben ne csinálhassanak akármit.

Szóval az ideális egy király, aki a demokrácia elkötelezett híve - bármi képtelenül hangzik is ez - , de aki ha kell, odabax a parlamentnek, hogy na ne, ezt azért mégse!

2014. szept. 14. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
79%

Ilyet szerintem felesleges megkérdezni, hogy "mi értelmük van", hiszen náluk így alakult és kész, tiszteletben kell tartani. Ennyi erővel egy angol is kérdezhetné, hogy nálunk mi értelme volt megszüntetni, amikor a köztársasági elnök helyett akár lehetne egy király is... Annyi bizonyos, hogy nekünk bizonyára furcsának tűnik, hogy máshol még vannak királyok, de attól el kell fogadni, hogy máshol másképpen alakult a történelem, és másképpen viszonyulnak bizonyos dolgokhoz, mint mi.


Az angolok pl. a 17. században megharcolták a maguk forradalmát, és kialakítottak egy olyan politikai rendszert, aminek az alapgondolatát nem kellett megváltoztatniuk azóta sem (a parlamentális monarchiára gondolok itt). Ez a dolog a 18. században kikristályosodott (és nem zökkenőmentesen, ahogy azt biztos sokan gondolják!), és azóta egyszerűen nem volt semmi ok arra, hogy változtassanak a monarchián. Sőt, még a lordok házát is meghagyták, ami szintén egy feudális eredetű valami, bár azóta már nagyon sokat változtattak rajta, és a lordok háza sok vitát szül. Viszont a királyság intézményét nem hiszem, hogy el fogják törölni, mert kifejezi az angolszász államiság kontinuitását a középkor óta.

2014. szept. 15. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Az eddigi válaszolók lényegében minden lényeges dolgot leírtak. Annyit tehetnék hozzá, hogy az uralkodó nézetei nagyban befolyásolják a választókat. Hogy miért? Mert a választó azt a hatalmat látja benne, amelyik nem a saját vagyonát vagy népszerűségét akarja növelni, hanem jót akar az országának. Ez pedig nyilván imponál a választóknak. A politikusokról az embernek önkéntelenül is az jut az eszébe, hogy csak a pénz és a hatalom kell nekik, szemben az uralkodóval. Mellesleg nekünk magyaroknak is megvolt ez a hagyománytisztelet, csak hát nem volt saját királyi családunk, és így trónörökös sem volt.
2014. szept. 23. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!