A magyarok mikor használtak először számszeríjat?
Kr.e. 500 tól tudunk számszeríjról, mind a görögök, mind a kínaiak használták. A rómaiak szintén ismerték, ezért rajtuk keresztül elterjedt egész Európában.
A honfoglaló magyarság is azonnal megismerhette, bizonyára zsákmányoltak is belőle.
A magyar harcrendi fegyverzet nem volt soha teljesen egységes, kivéve a speciális alakulatokat, mondjuk a hátrafelé nyilazó és menekülést színlelő könnyű fegyverzetű lovas alakulat, amely cselt vetett.
Egy uraságot lovászok, fegyverhordozók, később apródok kísértek, akik maguk is harcoltak, de ha elbődült az úr: - buzogányt! - vagy - fokost! - akkor rohantak urukhoz a kívánt fegyverrel, aki az ellenséghez szabta a saját fegyverzetét és biztosan volt íja, sőt számszeríja is.
A hagyományos visszacsapó íjjal messzebbre, pontosabban és gyorsabban lőhettek, ezért a számszeríj elterjedése speciális körülmények miatt történt.
Két fő előnye volt, sokkal nagyobb erővel lőtte ki a beletett követ, (mert úgy is használták), vagy a nyílvessző szerű, de annál zömökebb "páncéltörő" lövedéket és nem kellett akkora gyakorlat a használatához, mint a hagyományos nyílhoz.
Nagy kinetikus energiája miatt átütötte a páncélt és esetleg parasztkatonák is használhatták, némi gyakorlás után.
Nem csoda, hogy később a husziták kedvenc fegyvere lett, de elterjedése a páncélok, vértek megjelenésével párhuzamos, annak kiváló ellen fegyvere volt.
A 16. sz. -tól a lőfegyverek kiszorítják.
Vagyis biztosan ismerték és esetenként használtak az őseink számszeríjat egészen a kezdetekben is, de legjobban a 13-14.-15 században volt elterjedve a páncélzat ellenszereként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!