Az elektromágneses impulzusok miért/hogyan kapcsolják ki az elektromos eszközöket?
Ma már azért sok berendezés mikroelektronikája nem csak 5V-on hanem 3.3, 1.5 stb Volton működik!
Egyértelmű hogy ezeknél hamarabb is elérné azt a határt ami átkapcsol 1-1 bitet, ám ha csak akkora a feszültség hogy át tud kapcsolni egy bitet az ritkán vezet végleges meghibásodáshoz, mert ez "csak" adathibát eredményez, az épp használt adatok megsérülhetnek (operációs rendszer is), de maga a berendezés ettől még elvileg használható maradhat. Legföljebb újra kell indítani.
Ámde ha nagyon erős az elektromágneses impulzus, jóval nagyobb feszültséget is generálhat a vezető anyagokban ami viszont már átütheti a chipek belsejében az alkatrészeket és végleges meghibásodáshoz vezethet!!!
Egyértelmű hogy ez kisebb feszültségen üzemelő berendezésnél kisebb, magasabbnál magasabb feszültségen következik be. A mérnökök 10-15% tűréssel számolnak, ennyit minden kibír rövid ideig (elvileg).
Tehát egy 5V üzemelő chip 5.5-5.8V még kibírhat, egy 3.3V-os már csak 3.6-3.8V-ot, egy 1.5V- os 1.7V-ot stb elvileg.
Ami ezek fölé esik az már valószínűleg végleges meghibásodást eredményez, a berendezés tönkremegy!
Ám a berendezések többsége fémburkolattal rendelkezik pont az elektromágneses hullámoknak a kivédésére és ilyen kor az jobban működik ha a berendezés "földön" van vagyis be van dugva, hálózatba, a Faraday kalitka elv miatt!
A legerősebb hullámok (pl atombombáé, csillagászati jelenségeké) ezen is áthatolhatnak, ha kisebb illesztési rések vannak rajta!
A statikus kisülések vagyis az ESD sokkal nagyobb statisztikai valószínűséggel (nem egyenlő azzal hogy veszélyesebb is) tesz tönkre berendezéseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!