Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Magyarországon, de úgy általáb...

Magyarországon, de úgy általában a világban miért 10 emeletes házakat építenek?

Figyelt kérdés
Miért szinte csak 10 emeletes házakat építenek? Miért nem akkor már 11, vagy 15, vagy 20? Ennyire szép szám ez a 10-es, vagy csak szimplán az se nem túl nagy, se nem túl kicsi ház?

2014. jún. 11. 18:49
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nem "szinte csak 10 emeletes házakat építenek"... Rengeteg négyemeletes is van, illetve elég sok ötemeletes is; alacsonyabb számban két-, három-, hatemeletesek is. Városonként eltérőek az arányok, lehet, hogy te még csak olyat láttál, amelyben a tízesek vannak döntő többségben.

Szerintem az ok mindössze annyi, hogy a tíz kerek szám.

Itt olvashatsz egyébként a panelházakról:

[link]

2014. jún. 11. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Szimpla emberi és gazdasági okai vannak.

Általános elv (ha meg nem szegik, semmibe nem veszik), hogy az ember négy emeletet még mászik, annál több már hatványozottan fárasztó (sokaknak lehetetlen). Ezért magasabb esetekben lift kell, ami viszont megdrágítja az építkezést. Ezért jellemző, hogy kevés 5-6 emeletes ház van, ha már kell lift, legyen több emelet.

Minél magasabb egy ház, annál komolyabb statikai problémákat kell megoldani. Az egyik triviális, hogy nagy ház nagy tömegű, ami nyomja az alsóbb szinteket. Ha bírja az anyaguk. De a földet is nyomja, aminek eredményeként a ház egyes pontjai másként mozdulnak el, ez összedőléshez vezet (lásd példaként: pisai ferde torony, de sok más is van). Ezt elég bonyolult számításokkal modellezni lehet (egy szép hullámfüggvény tartozik hozzá), magasabb házaknak a számítás elvégezhetősége szab határt. Minél magasabb egy ház, annál nagyobb a nyomás, annál nehezebb sé bonyolultabb a számítás. Nálunk a 70-es évekre lett olyan fejlett a számítástechnika, hogy érdemben számolni lehetett. Akkortól lettek 10 emeletes házak.

Nyilván toronyházaknál további speciális statikai problémákat kell megoldani az előzők mellett. Ilyen például a szél oldalnyomása. 100 emeletes ház nagyjából 300 méter magas. Ott más a légáramlás, mint 10 méteren. És ott egy széltől keletkező nyomás esetén egy 100 méteres erőkar nyomatékát kell a függőleges szerkezetnek kompenzálni (ne törjön el). Akkor építhetünk ekkora házat, ha van módszertanunk ennek kiszámítására, aztán technológia a nyomaték ellensúlyozására (főleg anyagminőség), aztán pedig pénz, mindennek megvalósításához. ÉS ne feledjük, az ár ellentétele a megtérülés, a területi lehetőségek és a képesség (presztízs) egyvelege. New Yorkban és Hongkongban azért van sok toronyház, mert volt sok pénz, és volt nagyon kevés hely igen sok ember számára. Ez nagy indítékot adott a megfelelő módszerek kitalálására.

2014. jún. 12. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az tényleg érdekes, miért nem pl. 8, 9 vagy 11, 12 emelet.

Statika és használat, stb. szempontjából pont a 10, a kerek szám a legjobb?

2016. jún. 18. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!