Az uráli alapnyelv rekonstrukciója során milyen hangot jelöltek, , Đ" betűvel?
Figyelt kérdés
A lapp nyelvben ez a hang állítólag egy gy és dzs közti hangot jelöl. Máshol átírásokban viszont ugyanezt a hangot ezt a hangot a görög δ-vel jelölik, ami sejtésem szerint már nem gy és dzsé közti hangot jelöl, úgyhogy teljesen összezavarodtam, kérlek segítsetek!
2010. jan. 2. 13:25
1/2 anonim válasza:
Szerintem is a gy tűnik logikusnak, ugyanis a Đ betű a horvát nyelvből származik, ahol is a mi gy betűnkkel megegyező hangot jelöl.
2/2 anonim válasza:
A kérdésedben azt írod, hogy a lapp (ma már: számi) nyelvben van ez a betű (nem pedig hang). Nos a számiban ez a betű azt a hangot jelöli, mint az angolban a "th" olyan szavakban, mint a "that". Az uráli alapnyelvben - most így hirtelen belegondolva - nem rémlik, hogy ez a hang létezett, de semmiképp nem így jelölték, ha volt is (valószínűleg az lehetett a görög betűs jelölés). a számiban ez a hang amúgy legtöbbször hangváltozás miatt jelenik meg, kevés szóban fordul elő alanyesetben. Pl.: "tudni" = tiehtit, ragozva, tudom" = "dieđán". Legalábbis az északi-számiban. Az inari-számi több ilyen hangot tartalmaz, de ott hatott rá a finn is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!