A mágneseknek a pólusánál (ahol az erővonalak összefutnak vagy ahonnan ki indulnak) milyen a mágneses mező? (erősebb/gyengébb) A mágnes felénél ahol a pólusok változnak ott milyen a mágneses mező?
A mágneses térerősséget hogyan szemléltetjük? Az erővonalakkal adjuk meg az irányát, minden egyes pontban az erővonal érintője a tér iránya és nagyságát a mágneses fluxussal, az az az egységnyi felületen áthaladó erővonalak számával adjuk meg. Te a nagyságra vagy kíváncsi, adott nagyságú felületen hol megy át több erővonal, a mágnes végein vagy közepén? Oh, már meg is válaszoltad.
>>"ahol az erővonalak !!!összefutnak!!! vagy ahonnan !!!ki indulnak!!!"
Ergo ezeken a helyeken fog a legtöbb erővonal átmenni egységnyi felületen, tehát itt a legerősebb a mágnes. Ezt ugye a tapasztalat is leköveti, avagy helyesebben ez a tapasztalatnak is megfelel, mert ha a közelébe helyezel valamit, amit vonz, akkor az nem a közepén pihen meg, hanem a végein. Ebből pedig már a második kérdésre is választ kaptál, egy rúdmágnes erővonalai a legritkábban a közepénél vannak, tehát ott a leggyengébb a térerősség. Amit talán még érdemes megjegyezni, hogy pontosan a rúd közepénél jó közelítéssel kis részen párhuzamos az erővonal a mágnessel, tehát elviekben az így definiált helyen nem vonzza magához a mágnes a testet, hanem érintő irányban "ellöki", ahol utána már a térerősségnek van a mágnesre normális irányú komponense, így lekövetve a mágnes végén lyukad ki a test.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!