Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A szemünkkel a valódi színeket...

A szemünkkel a valódi színeket látjuk a természetben?

Figyelt kérdés

Mert a fényképezőgép csal. Nem azt a színt adja vissza fényképezésnél, kamerázásnál, ahogy a saját szemünkkel látjuk.


Ha pl a szántóföldet fényképezem, amikor rásüt a nap, akkor a föld színe szürke. Holott a saját szemem sárgás feketének látja.


Az árnyékokat (faárnyék) sem úgy adja vissza a fényképezőgép, ahogy az a természetben megjelenik.


Akárhogy állítgatom a színbeállítást, akkor sem a valódi színek jönnek ki.



2014. ápr. 19. 18:26
1 2
 11/13 nagylzs ***** válasza:

Ami a fotógépet illeti, az soha nem fogja tudni visszaadni azt a dinamikát amit a valós világ valós fényei nyújtanak. Egyrészt azért nem, mert a fénykép csak olyan színű lehet amilyet visszaver, de nem tud olyat visszaverni amilyen nem esik be rá - tehát a megvilágítástól is függ a színe. Másrészt meg sokan monitoron nézik a képeket. Ezek saját fényforrással rendelkeznek, de még az igen fejlett IPS monitorok sem képesek például az ibolya színt visszaadni. Csak egy korlátozott spektrumban képesek fényt kibocsátani. A gagyi LCD monitorok pedig meg sem közelítik azt a tartományt amit a szemed átfogni képes.


A monitorokat lehet kalibráltatni, javítani az úgynevezett színhűséget. Erre vannak profi eszközök, és a fotósok illetve reklám szakemberek használják is őket. Nagyon drága monitoron, amit nagyon drágán kalibráltattál, nagyon jó lesz a színhűség. Tökéletes soha nem lesz.

2014. ápr. 19. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
#9-hez apró javítás: Aki színvak, az egyáltalán nem lát színeket, az szürkeárnyalatban látja a világot, és csak a fény intenzitását tudja érzékelni. Aki nem azokat a színeket látja, mint a nagyátlag, az a színtévesztő. A színtévesztő lát színeket, csak nem színhelyesen. Ennek érzékszervi hiányossági okai vannak, nem rendelkezik annyi működőképes színérzékelő receptorral, mint az "ép, egészséges" szemmel rendelkezők. A színtévesztésnek többféle változata létezik, ezek a színérzékelő receptorok számának egymáshoz viszonyított arányától függnek.
2014. ápr. 19. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
Jók a válaszok, de a te kérdésed nem erről szól. A fényképezőgép nyilván az emberi szem és agy által kreált színekre van belőve, így ott - ideális esetben, azaz nem kétfilliéres apparát esetén - nincs színbeli különbség. Előtétlencse, a fényképezőgép maga, CMOS revízió, típusa, egy rakat dolog befolyásolja ezt - és A MONITOR. Elképzelhető, hogy TN paneles csodán keresztül szemléled a képeidet? Mert akkor úgy okafogyott az egész kérdés, ahogy van.. (ebből a szempontból). Kalibrálást említették, kell, oké. PVA, S-PVA, normálisabb IPS panelek esetén érdemes, TN-nél sz/\rból várat történet lép érvénybe. Az RGB LED (félmilliós kategória alsó hangon) monitorok ami még üdvözítő. A népmegjelenítőktől nem szabad semmit várni. Az előző kettő technológia viszont már 50 ezertől felfelé elérhető.
2014. ápr. 19. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!