Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A sejtek miért öregednek meg...

A sejtek miért öregednek meg és halnak meg? Van valamilyen mechanizmus a sejtekben ami vissza állítja a hibás DNS (osztódás vagy egyéb miatt szerzett hibákat)? A DNS-be programozott sejt halál hogyan működik?

Figyelt kérdés
Van egy enzim ami ezért felelős és valami beindítja ? vagy hogy? (hogyan indul be az "önmegsemmisítés"?)

2014. ápr. 9. 22:14
 1/5 anonim ***** válasza:
0%

szerintem a gravitáció az oka, ezért lehet az, hogy befektetett energia nélkül semmi nem működik, de örökmozgók sincsenek, tehát ami újbóli energia nélkül működne


és állítólag aki gyorsabb a fénysebességnél és kint van az űrben 1 évig, addig itt 10 év eltelt. tehát ő alig öregszik.


ezeket a félinfókat tőlem összerakva, meg pontosítva pontos hiteles adatokkal, ott lehet a válasz valahol

2014. ápr. 10. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
77%

Ez nem egyszerű kérdés, a programozott sejthalált egyelőre hagyjuk.

1. Alapvetően a működés közben keletkező "szemét" miatt. A mitokondriumok működése következtében rengeteg ROS (reaktív oxigén-szabadgyökök) szabadul fel, ami bármit megtámad. Mivel a sejten belül a sejt anyagai vannak, ez a további működésre nézve nem egészséges (tönkreteszi a fehérjéket, azok később aggregárumokat képezhetnek stb.). Legsúlyosabb esetben a DNS-t támadja, ilyenkor bármi kialakulhat a pontmutációtól kezdve a kettős szál-törésig.

2. Természetesen, de mint említettem, nem csak ez a gond. A hibás fejérjéket (és egyéb anyagokat) is le kell botani proteaszómákkal vagy autofág úton. De többféle DNS-javító mechanizmus ismert eukaritótákban. Azonban semmi sem csalhatatlan, a másolási hibákat nem minden esetben tudja javítani.

3. Na, ez a programozott sejthalál témaköre, ami nem csak a hibás sejtek önmegsemmísítése. Természetesen van, ami beindítja, a folyamat nagyjából feltárt és nagyon szép, logikus. (Már amennyiben az aopotózisról beszélünk. Beszélhetünk az autofág sejthalálról, ott azért komolyabb fehér területek vannak.) Nézd meg a Wikipedia oldalát például:

[link]

2014. ápr. 10. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Tehát akkor a sejt öregedése a benne lévő ROS károsító hatása miatt van.


A pl.: Hydrák esetében nincs ilyen károsító hatás és ezért nem öregednek a sejtjeik?

2014. ápr. 11. 22:43
 4/5 A kérdező kommentje:
A mitokondriumok ROS termelési folyamatáról tudnál még írni kicsit? (Ezek olyan oxigén atomok/molekulák amik szabad elektronnal rendelkeznek?)
2014. ápr. 11. 23:01
 5/5 anonim ***** válasza:

[link]


A hidrák is öregszenek és meg is halnak, csak a testfélépítésük más, mint a minek, ezért tűnnek "halhatatlannak". A kieső sejteket nagy mértékben képesek pótolni.


Továbbá a lepontozóknak abban igaza van, hogy nem tértem ki sehol a telomerázokra, pedig a kérdésben ott van az osztódó sejtek problémája. Ez a másik megközelítése az öregedésnek (amit én vázoltam, az a DNS-károsodás miatti öregedés, a telomeráz az osztódási potenciál csökkenése miatti öregedésben játszik szerepet).


(Most meg az őssejteket hagytam ki, de nem akarok kitérőt tenni.)

2014. ápr. 12. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!