A DNS polimerláz a kromoszóma elejétől a végéig kettőzi meg a DNS-t vagy adott pontoktól adott pontokig? Miből épül fel ez az enzim? (nem találtam normális leírást a felépítéséről és hogy hol milyen anyagokat tartalmaz)
1. Egy DNS polimeráz enzim (legalábbis eukariótáknál) nem másolja le a teljes DNS-t, csak egy szakaszát. Egyrészt az eukarióta sejtekben több DNS molekula (kromoszóma) van, másrészt egy kromoszómán is számos ún. replikációs origó van ahonnan kiindul a DNS másolása (mivel az eukarióták DNS-e nagy méretű, az egy pontból kiinduló másolás nagyon sokáig tartana). Sőt, a két szálat is külön polimeráz enzim másolja. Ugyanakkor a sejtciklus S fázisában természetesen a teljes DNS lemásolódik, csak sok polimeráz enzimre van ehhez szükség.
Bővebben:
2. A DNS polimerázoknak számos változata van mind a baktériumoknál, mind az eukariótáknál (nem is beszélva az Arcahea és vírus polimerázokról). Fehérjék, mint az összes enzim. Több alegységből épülnek fel. A szerkezetük a típustól függően változatos.
A replikációs origók a DNS jellegzetes, meghatározott bázissorrendű helyei.
A DNS másolásánál a két szál másolása között eltérés van. A két szálat azonos irányba másolják az enzimek, de a lefutásuk eltérő. A templát szálat 3' - 5' irányban másolja a polimeráz, de az ellentétes lefutás miatt csak az egyik szálat tudja folyamatosan másolni, a másikat szakaszosan másolja (Okazaki-fragmentek). Az szál végén már nem tud új fragment létrejönni, ezért néhány (átlagosan mintegy 100) nukleotid nem másolódik le az új szál 5' végére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!