A neuronok minek a hatására hoznak létre új kapcsolatokat? Ha valamilyen külső hatásra megszakad a neuronok közötti kapcsolat akkor azt vissza tudják állítani? (honnan tudják hova voltak kapcsolódva előtte? )
Nos bár 6 évvel kesőbb de itt a pontos válasz a kérdésedre:
Az emberi agyban körübelül 86 milliárd neuron található.
Minden egyes neuronnak átlagosan 7000 szinaptikus kapcsolata van más neuronokhoz egy felnőtt emberi agyban.
Elképesztő módon a gyermeki agyban viszont még ennél is magasabb a szinaptikus kapcsolatok száma, egy három éves gyermek agyában a becslések szerint akár a felnőtt agy kapcsolat számának a duplája is megtalálható.
A kapcsolatok száma ebben a kis gyermeki korban a legmagasabb egész életünk folyamán.
Innentől folyamatosan csökken a számuk a felnövés során ahogy a gyermeki agyból sok év elteltével kifejlődik a teljes kapacitású felnőtt agy. Ekkor a csökkenés megáll és a kapcsolatok száma stabilizálodik.
Igy marad a gyermeki agy körübelül 1 quadrilliárd (gigantikus szám, ezer trilliárd) szinaptikus kapcsolatából 100 és 500 trillió közötti kapcsolat felnőtt korunkra.
Ezen óriási számok könnyebb értelmezhetősége érdekében itt van pár másik nagy szám: A földön jelenleg majdnem 8 milliárd ember él, neuronjaink száma ugye az előbb emlitett 86 millárd, a föld jelenleg leggazdagabb emberének Jeff Bezosnak (Amazon) a vagyona 196 milliárd dollár, galaxisunkban a Tejútrendszerben körübelül 100 milliárd csillag található de gigantikus szomszédunk az Andromeda galaxis már 1000 milliárd csillagot tartalmaz.
Igy tehát egy átlagos felnőtt emberi agyban legalább 100-szor de akár 500-szor annyi kapcsolat is lehet mint ahány csillag talalálható az Andromeda galaxisban.
Ezért mondják, hogy az emberi agy jelenlegi tudásunk szerint a legbonyolultabb szerkezet az Univerzumban.
Az emberiség által gyártott legbonyolultabb mesterséges szerkezetek (számitástechnikai chip-ek, alaplapok, kártyát és egyéb alkatrészek) egyelőre meg sem közelítik az agy komplexitását.
Az eredeti kérdésekre a válaszok pedig :
1. Folyamatosan jönnek létre és szünnek meg a neuronok közötti kapcsolatok az emberi élet során de ezek jelentéktelen mennyiségek a már létező kapcsolatok számához képest.
2.Az agykutatás/neurológia egyik fő kutatási területe jelenleg egy úgy nevezett Konnektóm létrehozása szuperszámitógépekkel egy felnőtt kisérleti agyról. Ez tulajdonképpen az 500 trillió kapcsolat digitális térképe lesz arról az egy agyról. De ettől még évekre vagyunk legjobb esetben is.
Ezért jelenleg nincs olyan ember a bolygón akinek a szinaptikus kapcsolatai pontosan követhetőek lennének hiszen még a kisérleti agyról készülő első térkép sincsen kész.
Egyes megszünt kapcsolatok vissza állításával próbálkozni pedig értelmetlen mivel az agy az információkat sok helyen tárolja egyszerre igy egy konkrét kapcsolat megszünésével tulajdonképpen nem veszik el semmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!