Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha az anyagra erővel hatunk...

Ha az anyagra erővel hatunk meg változik a tömege (kivétel elektromágneses kölcsönhatás). Mi a különbség aközött ha egy testet elektromágneses mező segítségével gyorsítunk fel 1 adott sebességre és aközött ha másképp gyorsítjuk fel?

Figyelt kérdés
Azt leszámítva hogy az 1. esetben nem változik a tömege. Egyéb szempontokból mi a különbség?

2014. jan. 16. 18:06
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Ha az energia-tömeg ekvivalencia miatt fellépő tömegváltozásra gondolsz, az ugyanúgy van elektromágneses kölcsönhatásnál is.
2014. jan. 16. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom hogy elektromágneses kölcsönhatás esetében a tömeg nem változik.
2014. jan. 16. 18:46
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Rosszul tudod. A részecske gyorsítókban is elektromágneses kölcsönhatással gyorsítják a protonokat, és növekszik a tömegük. A sebessége (vagyis, az energiája) számít, nem az, hogyan szerezte azt.
2014. jan. 16. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

A kérdező nem a sebesség miatti tömegnövekedésre gondol. Való igaz, hogy ha egy testet egy általános erő gyorsít, akkor annak általában megváltozik a nyugalmi tömege is. Ezt kevesen tudják, de így van, és valami ilyesmi az elve a Higgs mechanizmusnak is. Ott a Higgs-erőtől (elegánsabban mezőtől) kapják a testek a nyugalmi tömegüket. Ez a Novobátzky-effektus, amit a magyarok már évtizedekkel Higgs előtt ismertek.


A probléma az, hogy a gyakorlatban általunk használt minden erő elektromágneses erő (kivéve persze a gravitációt). Ezért mi, emberek egyszerűen nem tudunk más kölcsönhatás segítségével testeket gyorsítani.


Persze most gondolom, mindenkinek az jut eszébe, hogy egyszerűen megtol egy testet. De ha belegondolunk, ott is elektrosztatikus erők működnek a kéz és a test közt. Nem közvetlenül az atommagok tolják meg egymást, hanem csak eltorzulnak az atomok elektronfelhői, ami elektromos erőt okoz, és ettől indul meg a test.


Szóval lehet, hogy igaz az elmélet, és egy általános erő tényleg képes növelni a testek nyugalmi tömegét, de ezt mi a gyakorlatban nem nagyon tudjuk megtapasztalni.

2014. jan. 16. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

4. Erre gondoltam. De erről a kéz dologról még nem tudtam. Akkor végül is a gravitációson kívül másmilyen esetet amikor változtatja a tömegét nem ismerünk?

Mi a különbség aközött ha egy testet elektromágneses mező segítségével gyorsítunk fel 1 adott sebességre és aközött ha gravitációs mező gyorsítjuk fel az adott sebességre?

2014. jan. 16. 22:42
 6/14 anonim ***** válasza:
De, összesen 4 fajta erőt ismerünk: az elektromágneses, a gravitációs, a gyenge és az erős. Ezek közül mi főként az elektromágnesesen keresztül tudjuk magunk körül a világot manipulálni, a tárgyakat mozgatni. Sőt, ezek közül kettőt már egyesítettek az ún. elektrongyenge kölcsönhatássá, úgy hogy igazából csak 3 maradt. De lehet, hogy már annyi se, ebben nem vagyok túl naprakész. Így azt sem tudom, hogy a másik kettő az változtatja-e a tömeget, én is csak az elektromosban vagyok biztos. De gyanítom, hogy a másik kettő se nagyon tudja változtatni, ezért kellett kitalálni a Higgs-et.
2014. jan. 16. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Ez a torzulás hogyan nyilvánul meg egy mozgó test esetében? (pl.: baseball labda vagy pisztoly golyó)
2014. jan. 17. 23:15
 8/14 anonim ***** válasza:

Úgy, hogy amikor a két test egymáshoz "ér", akkor tulajdonképpen a legszélső atomjaik egymás mellé kerülnek. Ha aztán az egyik test még tovább akar nyomulni (tolni akarja a másikat), akkor ezeknek a szélső atomoknak az elektronfelhői elkezdenek egymásba csúszni. De mivel az elektronok taszítják egymást, az elektronfelhők eltorzulnak, aztán magukkal húzzák az atommagot is, majd ez a hatás áttevődik a következő atomokra, és így végül a másik test is elmozdul.


A lényeg, hogy az atommagok és elektronok sosem ütköznek, sosem érnek egymáshoz mint szilárd golyók, hanem csak távolból, az elektromos erők révén fejtik ki a hatásukat egymásra.

2014. jan. 17. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Arra gondoltam hogy mikor mozognak akkor milyen az elektron felhő. Tehát hogy az át adás után milyené torzul.(mikor már szabadon szál mint a madár :)
2014. jan. 17. 23:50
 10/14 anonim ***** válasza:
Akkor visszaáll normálisra.
2014. jan. 18. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!