Üvegtükör működése?
Elég zavaros a kérdésed, de mindegy is.
A félig áteresztő tükör (amiről te beszélsz) az nem úgy működik, hogy az egyik oldala tükör, a másik oldala meg átereszt. Az ilyen tükör teljesen szimmetrikus mindkét irányban. Az eltérés oka nem a tükörben van, hanem a két oldal fényerejében. Vagyis a tükör a világosabb térrész felé tükrözni látszik, a sötétebb felé pedig átereszteni látszik. Ha megfordítod a fényviszonyokat, akkor a tükrözés iránya is megváltozik.
A magyarázat pedig a következő:
Az ilyen tükrök abban különböznek a hagyományos tükörtől, hogy míg a hagyományos tükrök a fény nagy részét (mondjuk 99%-át) visszaverik, addig ezek csak kisebb hányadot vernek vissza (mondjuk 80%-ot), a többit pedig áteresztik (20%-ot).
Mi történik akkor, ha a tükör két oldalán más a helyiségek fényereje? mondjuk az egyik helyiségben 10 egység, a másikban 1000 egység.
Az 1000 fényerejű helyiségből nézve: az ő fényéből 800 verődik vissza, a sötét helyiségből pedig 2 egységnyi fény jut át. A 800 mellett a 2 szinte észrevehetetlen, tehát akik a fényesebb helyiségben vannak, azok szinte csak a saját fényüket tükörképüket látják. Innen nézve tehát a tükör tényleg tükröz.
Mi a helyzet a sötét helyiségben: Itt 10 egység a fényerő, tehát az ide visszaverődő fény 8 egység lesz, a világosabb szobából áteresztett fény viszont 200 egység. Tehát a sötét helyiségben is nagyrészt a világosból érkező fény lesz látható. Innen nézve a tükör áteresztő.
végülis nem rossz a kérdés, mert paradoxonnak tűnik a dolog, ami arra enged következtetni, hogy a helyzetről alkotott modellünk hibás.
És ahogy az első válaszoló szépen le is írta, tényleg hibás volt a modell :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!