Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy lehet hogy a Hold azért...

Tamas2000 kérdése:

Hogy lehet hogy a Hold azért távolodik mert lasabban kering mint ahogy a Föld forog, de ahoz hogy a műhold ne hogy visszaesen gyorsabban kell keringenie mint ahogy a Föld forog . Miért?

Figyelt kérdés

2013. dec. 26. 15:12
 1/4 anonim ***** válasza:
0%

Ezt a kérdést szerintem gondold át, mert értelmezhetetlen (számomra).

Mi az hogy távolodik a hold?


Másrészről a föld forgásának az ég világon semmi köze a körülötte keringő égitestek, műholdak pályájához.

2013. dec. 26. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
77%

A Hold valóban távolodik. Bár nem sokat, évente mintegy 3-4 cm-nyit, de ez hosszú idő alatt összeadódik. Néhány millió év geológiai szempontból csak egy pillanat, de ennyi idő alatt kilométerek százaival, ezreivel kerül távolabb a Földtől. A távolodásának sebessége folyamatosan csökken, ahogy folyamatosan lassul a Föld forgása is, tehát egyre lassuló ütemben távolodik, de távolodik.


A gravitációs energiacsapolás (valami ilyesminek hívják azt a jelenséget, amitől a Holdunk egyre távolodik) egyrészt csak viszonylag nagy tömegű (egymáshoz képest hasonló nagyságrendbe tartozó) objektumok között működik "látványosan". Tehát a műholdaknál is működik, csak iszonyú kicsi, elhanyagolható mértékben. Ellenben a műholdak keringési magasságában még "tart" a Föld légköre, amely lényegesen nagyobb fékező hatást gyakorol a műholdakra, mint az előzőleg írt jelenség "távolító" hatása. Ezért kell állandóan gyorsítani a műholdakat, hogy végül ne zuhanjanak le a Földre.

2013. dec. 26. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Kösz.
2013. dec. 27. 10:31
 4/4 EagleHUN ***** válasza:

2-es nagyjából jót írt.

De itt hozzátenném " Ellenben a műholdak keringési magasságában még "tart" a Föld légköre"

hogy csak a műholdak egy részére igaz ez, azokra melyek földközeli pályákon vannak. A Geostacionárius pályán(mindig ugyanazon pont fölött van) lévő műholdak 36000km magasan vannak, így ott már nem fékezhet a föld légköre. Ennek ellenére ezeket is pályán kell tartani, mert a külső zavaró (pl a hold) gravitációs hatások elmozdítják őket.

Tehát ebben már benne van a válasz is, hiszen akkor 36000km magasan van az a "gömbhély" ahol minden dolgot pont annyival lehet pályára állítani amennyivel a föld forog.

A Hold ezen a határon kívül esik, a műholdak nagy része meg ezen belül van. Emiatt is van ebben látszólagos különbség, valójában Fizikailag stimmel.


Meg egyébként is a föld forgási sebességének ezt a gravitációs "árapályhatást" kivéve ami a műholdakon elhanyagolható, nem sok köze van ahhoz hogy mennyivel kell keringeni a föld körül hogy stabil legyen a pálya. Ezt csak a föld gravitációs ereje, illetve a föld-hold rendszer közös tömegközéppontja befolyásolja jelentősen.


A holdunk körülbelül 1Milliárd év múlva olyan messzire fog kerülni (annyira felgyorsul) hogy leszakad a föld gravitációjától és elszáll.

2013. dec. 28. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!