Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az adrenalin tágítja a vázizmo...

Az adrenalin tágítja a vázizmok ereit. Ezzel növeli az energia ellátását? Csak ilyen hatása van az izmokra?

Figyelt kérdés

2013. nov. 19. 21:25
 1/7 A kérdező kommentje:
Ilyen felfokozott állapotban milyen anyagokból is kerül több az izmokba?
2013. nov. 19. 21:33
 2/7 anonim ***** válasza:
Hallottál már olyanról,hogy egy balesetes anyuka felborította a kocsiját hogy mentse a gyerekét?Itt az adrenalin összefüggésbe van az ideggel is!A saját bőröm is tapasztaltam,hogy nem az adrenalin miatt hanem az ideg miatt majd 10 ember ereje volt bennem!Ha most ilyen testépítő féleség vagy,akkor próbáld ki magadon,hogy melyik állapotban nyomsz ki nagyobb súlyt:).Sokszor én is elcsodálkozok magamon:).Pl:nem fizettek ki,próbáltak hülyére venni,puszta ököllel szétvertem egy BMW-t,ráadásul még fel is borítottam!A nyomozók,a 2szer nagyobb emberkék is csak néztek,hogy létezhet ilyen:).
2013. nov. 20. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Csxeba ***** válasza:

Na álljon itt valami tudományosabb válasz is, mert az első aztán összehordott ide hetet-havat


Az adrenalin növeli a pulzus és a légzésszámot, vazokonstrikciót okoz a perifériális erekben és vazodilattációt a központban.

Tehát az izmokban szűkíti az ereket, emiatt gyorsabban megy át rajtuk a vér. A vércukorszint is nő, így együtt nő a tápanyag és oxigénellátottság.


Ezen kívül simaizom-elernyedést is okoz, ezért pisiled össze magad félelmedben.

2013. nov. 20. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Az erek szűkítése és a vércukor szint növekedés az felel az energia ellátásért.

De mi és hogyan okozza azt hogy sokkal erősebbek leszünk?

Az 1. kommentben volt hogy hatással van az idegekre is azokra pl.: milyen hatással van mit csinál velük és akkor mi történik ott?

2013. nov. 20. 22:06
 5/7 A kérdező kommentje:
Az adrenalin az egész testre fejt ki hatást mindig vagy lehet valahogy korlátozni adott részekre?
2013. nov. 20. 22:11
 6/7 A kérdező kommentje:

"Hatásait a célszervekre az adrenalin és egy vele rokon vegyület, a noradrenalin közvetíti."

Itt írja hogy a "célszervekre ". Ezért kérdezem

2013. nov. 20. 22:12
 7/7 Csxeba ***** válasza:

Igazából az adrenalin minden szövetre és szervre hat. Az a vicc a dologban, hogy pl az agyra pont ellenkezőleg hat, mint az izmokra. Ott tágítja az ereket, ezért csökken az agyaban a vérnyomás. Ezért érzed pl, hogy "elborul az agyad", mert végeredményben az oxigént átcsoportosítja az izmokhoz.


Az "idegekre" nem hat... Vagyis ez egy kicsit összetettebb. Általában az adrenalin, noradrenalin mindig valamilyen stresszre adott válasz. Maga a stresszválasz egyszerre áll egy idegi reakcióból, ahol az ún. szimpatikus idegrendszer aktiválódik. A szimpatikus idegrendszer ugyanazokat a hatásokat váltja ki nagyjából, mint az adrenalin. A szimpatikus idegrendszerben az idegek közötti ingerület-átvivő anyag a noradrenalin és kis mennyiségben az adrenalin.


Tehát egyszer kapod a szimpatikus IR-től ezt a noradrenalin fröccsöt, ami fokozza pulzust, szűkíti az izomereket stb stb.

Aztán kapsz egy adrenalin fröccsöt a mellékveséd felől ami hasonló hatást vált ki csak valamivel hosszabb távon hat.

Ezek a hatások hozzák a testedet ebbe a "flight or fight" állapotba (magyarul "menekülni vagy harcolni").


Az izmadon kívül hat a májadra -> az elkezd glükózt (cukrot) termelni minden más tápanyagból (zsírok, tartalék fehérjék), mert az izmok és az agy elsődleges tápanyagforrása a cukor.

Hat a központi idegrendszerre, az agyra -> az adrenalin fokozza a szimpatikus IR érzékenységét, ezzel elősegítve annak működését. Cserébe a szimpatikus IR fokozza az adrenalin termelődését, tehát ilyen öngerjesztő folyamat indul be.


Ezen kívül még fokozza más, a rendszert gátló hormonok termelését, hogy nehogy "túlpörögj". Tehát egy fokozottabb állapotba hoz és ott tart. Se túl nem pöröghetsz, se lejjebb nem adhatod a dolgot, mert harcolnod kell vagy menekülnöd az oroszlán elől. :D

2013. nov. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!